Όταν ο Σαραβάκος ταρίχευσε τους 'Φαραώ'

Το Contra.gr πηγαίνει 29 χρόνια πίσω, την ημέρα που ο Δημήτρης Σαραβάκος σκόραρε 5 γκολ για την εθνική Ελλάδας κόντρα στην Αίγυπτο και θυμάται τους Έλληνες παίκτες που έχουν πετύχει κάτι ανάλογο σε συλλογικό επίπεδο.

ΦΩΤΟ Θ.ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΕΛΛΑΣ-ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ ΣΑΡΑΒΑΚΟΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ
Ο Δημήτρης Σαραβάκος σε πανηγυρικό στιγμιότυπο με την φανέλα της εθνικής Ελλάδας ACTION IMAGES - Θ. ΧΡΥΣΟΧΟΪΔΗΣ

Ήταν 10 Οκτωβρίου του 1990 όταν η εθνική Ελλάδας φιλοξένησε την Αίγυπτο σε φιλική αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για τα προκριματικά του Euro 1992. Μπορεί τελικά να μην έδωσε το παρών στα τελικά εκείνη της διοργάνωσης, ωστόσο υπό τις οδηγίες του Αντώνη Γεωργιάδη στο φιλικό με τους 'Φαραώ' το αντιπροσωπευτικό ματς συγκρότημα έδωσε ρεσιτάλ επιθετικού ποδοσφαίρου, με μπροστάρη τον Δημήτρη Σαραβάκο, τον σταρ του Παναθηναϊκού εκείνης της εποχής.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου ο Γιώτης Τσαλουχίδης σκόραρε το πρώτο γκολ της Ελλάδας, για να ακολουθήσει το ρεσιτάλ του 'μικρού' στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Δημήτρης Σαραβάκος σημείωσε 5(!) τέρματα (47', 79' πεν., 80' πεν., 88' πεν., 90') για το τελικό 6-1 υπέρ της εθνικής μας και δημιούργησε ένα ρεκόρ που μοιάζει αξεπέραστο, σπάζοντας εκείνο του Αντώνη Τσολίνα, που σε ένα αντίστοιχο 6-1 κόντρα στην Βουλγαρία το 1930 είχε στείλει τη μπάλα στα δίχτυα 4 φορές. Για την ιστορία, σε 78 του συμμετοχές του με τα γαλανόλευκα από το 1982 μέχρι και το 1994, ο Δημήτρης Σαραβάκος σκόραρε συνολικά 22 τέρματα.

Πριν και μετά τον Σαραβάκο

Ο 'μικρός' δεν ήταν ο μόνος Έλληνας παίκτης που έχει σκοράρει 5 γκολ σε ένα ματς. Το έχουν καταφέρει αρκετοί ακόμη σε συλλογικό επίπεδο. Ο Σάββας Τσοκαταρίδης το πέτυχε πρώτος στην ιστορία της Α' εθνικής. Ήταν στις 17 Μαΐου του 1962, όταν οδήγησε την Δόξα Δράμας στο 5-0 επί του Φωστήρα, σμπαραλιάζοντας την άμυνα των αντιπάλων με γκολ στο 19, το 29', το 41', το 57' και το 79'!

Ακολούθησε το κρεσέντο για πολυβόλα από τον Κώστα Νεστορίδη στις 2 Ιουνίου του 1963. Η ΑΕΚ υποδέχτηκε τον Ηρακλή και το τελικό 5-0 γράφτηκε από ισάριθμα τέρματα του θρύλου των 'κιτρινόμαυρων' στο 15', το 26', το 60', το 82' και στο 85'. Το ματς είχε διεξαχθεί την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και ο τίτλος κατέληξε στην Ένωση (το πρώτο της στην Α' Εθνική). Ο 33χρονος τότε Νεστορίδης με αυτά τα γκολ εξασφάλισε τον τίτλο του πρώτου σκόρερ για πέμπτη σερί σεζόν...

Την σκυτάλη πήρε ο Βασίλης Κυριακού, όταν στις 26 Φεβρουαρίου του 1967 έβαλε 5 γκολ στον εκτός έδρας θρίαμβο του Απόλλωνα Αθηνών επί του Αιγάλεω με σκορ 6-2. Την σεζόν 1967-68 ο Σάκης Κουβάς σημείωσε όλα τα γκολ στην αναμέτρηση του Βύζαντα με τον Ολυμπιακό Λευκωσίας, που ολοκληρώθηκε με σκορ 5-1. Την αγωνιστική περίοδο 1969-70, ο Πανιώνιος διέλυσε με σκορ 8-0 τον Ολυμπιακό Λευκωσίας και ήταν ο Γιώργος Δέδες που πέτυχε 5 από αυτά τα τέρματα.

Η συνέχεια αυτής της λίστας ανήκε στον Μιχάλη Δράκο, που στις 15 Απριλίου του 1979 σκόραρε όλα τα γκολ της Ρόδου στο 5-1 επί της Καβάλας. Τα τέρματα σημειώθηκαν στο 13', το 47', το 55', το 56' και το 80'. Ο πατέρας του Γιούρκα Σεϊταρίδη, Δημήτρης Σεϊταρίδης, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο εκκωφαντικό 10-0 του Εθνικού Πειραιώς κόντρα στον Ατρόμητο Αθηνών στις 17 Μαΐου του 1981, πετυχαίνοντας 5 γκολ σε 29 λεπτά (44', 47', 65', 66', 72')!

Ο Θωμάς Μαύρος ήταν ο επόμενος που μπήκε σε αυτό το κλειστό γκρουπ παικτών, καθώς στις 27 Ιανουαρίου του 1985 σκόραρε όλα τα γκολ της ΑΕΚ στο 5-2 επί του Αιγάλεω, το πρώτο (40') και το τελευταίο (90') με σουτ, τα τρία ενδιάμεσα με κεφαλιές (46', 52', 63').

Ο τελευταίος παίκτης που κατάφερε κάτι ανάλογο ήταν ο Ντέμης Νικολαΐδης και μάλιστα ο μοναδικός που το έκανε δύο φορές! Πρώτα στις 23 Φεβρουαρίου του 1997 στο 6-1 της ΑΕΚ κόντρα στην Καλαμάτα (9', 21', 41', 64', 77') και μετά σε αναμέτρηση Κυπέλλου με τον Ναυπακτιακό την σεζόν 2001-02 και το 6-3 υπέρ του 'Δικεφάλου' (6', 31' με πέναλτι, 51', 63', 73').