Ουαλία - Βέλγιο 3-1

Η εκπληκτική Ουαλία, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με εντυπωσιακό γκολ του Ράτζα Ναϊνγκολάν, έκανε τη μεγάλη ανατροπή, επικράτησε με 3-1 του Βελγίου και πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Euro, όπου θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία! Υπέροχο γκολ απ' τον Ρόμπσον-Κάνου.

ΤΟ POLL ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο βροχερό "Πιερ Μορουά" το Βέλγιο μπήκε δυνατά στον αγώνα και προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Ουαλία, η οποία είχε ως πρωταρχικό στόχο τη διατήρηση του μηδέν στα μετόπισθεν. Οι παίκτες του Μαρκ Βίλμοτς κυκλοφορήσαν εξαιρετικά την μπάλα και βρέθηκαν μία "ανάσα" από το 1-0 μόλις στο 7ο λεπτό, όμως σε τρεις περιπτώσεις οι Καράσκο, Μενιέ και Αζάρ δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Χένεσεϊ. Τελικά, η πίεση απέδωσε καρπούς, αφού στο 13' ο Ράτζα Ναϊνγκολάν μ' ένα τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

Οι -τυπικά- φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, ενώ παράλληλα κατάφεραν να εξουδετερώσουν τα μεγάλα ατού των Ουαλών, Γκάρεθ Μπέιλ και Άαρον Ράμσεϊ. Παρ' όλα αυτά, οι "δράκοι" έφθασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 26', αλλά ο Τιμπό Κουρτουά αρνήθηκε με εντυπωσιακή απόκρουση την παραβίαση της εστίας του, σε κοντινό πλασέ του Νιλ Τέιλορ. Ό,τι δεν κατάφερε ο 27χρονος αμυντικός, πέτυχε τέσσερα λεπτά αργότερα ο Άσλεϊ Γουίλιαμς. Ο Ράμσεϊ εκτέλεσε το κόρνερ κι ο αρχηγός της Ουαλίας με καρφωτή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

Πέρα από κάποια μακρινά σουτ, τα οποία δεν είχαν ευτυχή κατάληξη, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με συνέπεια το ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο 1-1. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Βίλμοτς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μαρουάν Φελαϊνί στη θέση του αρνητικού Καράσκο, διατηρώντας το 4-2-3-1. Όπως και στο πρώτο 45λεπτο, οι Βέλγοι μπήκαν αποφασισμένοι να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ, όμως οι Μενιέ, Ντε Μπρούινε και Λουκάκου σε διάστημα δύο λεπτών δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Χένεσεϊ.

Μάλιστα, κόντρα στη ροή του αγώνα και χάρη σε μία μαγική ενέργεια του Χαλ Ρόμπσον-Κάνου, η Ουαλία έκανε την μεγάλη ανατροπή! Ο 27χρονος άσος απέφυγε με εντυπωσιακό τρόπο το στενό μαρκάρισμα των Μενιέ, Φελαϊνί και πλάσαρε υπέροχα τον Κουρτουά για το 2-1. Παρά την... ψυχρολουσία, το Βέλγιο προσπάθησε να αντιδράσει και πίεσε ασφυκτικά για το πολυπόθητο γκολ. Όμως, πέρα από μία κεφαλιά του Φελαϊνί που πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Χένεσεϊ, οι παίκτες του Βίλμοτς δεν δημιούργησαν άλλες ευκαιρίες. Βέβαια, στο 83ο λεπτό δεν έδωσε καθαρό πέναλτι στους Βέλγους, σε ανατροπή του Ναϊνγκολάν μέσα στην μεγάλη περιοχή. Σαν να μην έφτανε αυτό, οι Ουαλοί έφθασαν σε τρίτο γκολ δύο λεπτά αργότερα με τον νεοεισελθόντα Σαμ Βόουκς, "καθαρίζοντας" με την υπόθεση πρόκριση!

ΤΟ VIDEO ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΤΟ ΓΡΑΦΗΜΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Άαρον Ράμσεϊ, ύστερα από ένα μουδιασμένο πρώτο 25λεπτο, κατά το οποίο οι Βέλγοι τον είχαν κλείσει εξαιρετικά, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του. Η άνοδος του άσου της Άρσεναλ βοήθησε τα μέγιστα ώστε η Ουαλία να κάνει την μεγάλη ανατροπή. Ο 25χρονος άσος δημιούργησε συνολικά 6 ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του εκ των οποίων οι 2 μετατράπηκαν σε ασίστ. Η κίτρινη κάρτα θα κοστίσει στον Ράμσεϊ τη συμμετοχή στα ημιτελικά, δημιουργώντας ένα σοβαρό πονοκέφαλο στον Κρις Κόουλμαν ενόψει Πορτογαλίας.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Ουαλία (3-5-2): Χενεσέι, Τσέστερ, Α.Γουίλιαμς, Ντέιβις, Τέιλορ, Γκάντερ, Άλεν, Λέντλι (78' Κινγκ), Ράμσεϊ (90' Κόλινς), Ρόμπσον-Κάνου (80' Βόουκς), Μπέιλ.

Βέλγιο (4-2-3-1): Κουρτουά, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Ντεναγέρ, Ζ.Λουκάκου (75' Μέρτενς), Βίτσελ, Ναϊνγκολάν, Καράσκο (46' Φελαϊνί), Ντε Μπρούινε, Αζάρ, Ρ.Λουκάκου (83' Μπατσουαγί).

To live του αγώνα

20:59
Καλησπέρα σε όλους μία ώρα πριν από την έναρξη του δεύτερου προημιτελικού του Euro 2016.
21:00
Μία από τις εκπλήξεις της διοργάνωσης, η Ουαλία του Γκάρεθ Μπέιλ, αντιμετωπίζει το Βέλγιο στο "Πιέρ Μορούα" της Λιλ και η νικήτρια ομάδα θα παίξει με την Πορτογαλία στον πρώτο εκ των δύο ημιτελικών.
21:00
Πριν από λίγο έγιναν γνωστές οι συνθέσεις.
21:01
Ο Κόλμαν θα διατηρήσει για την Ουαλία το 3-5-2 επιλέγοντας ενδεκάδα με Χενεσέι, Τσέστερ, Α.Γουίλιαμς, Ντέιβις, Τέιλορ, Γκάντερ,  Άλεν, Λέντλι, Ράμσεϊ, Ρόμπσον-Κάνου, Μπέιλ.
21:02
Ουσιαστικά το μοναδικό δίλημμα αφορούσε τον παρτενέρ του Μπέιλ στην επίθεση. Σε αυτόν τον αγώνα επελέγη ο Ρόμπσον-Κάνου.
21:03
Αντίθετα ο Μαρκ Βίλμοτς αναγκάστηκε να προχωρήσει σε αλλαγές στην άμυνα λόγω των απουσιών του τιμωρημένου Βερμάλεν και του τραυματία Βερτόνγκεν.
21:04
Ο ομοσπονδιακός προπονητής των "κόκκινων διαβόλων" χρησιμοποιεί επίσης τον Καράσκο έχοντας συνολικά στο αρχικό σχήμα τους Κουρτουά, Μενιέ, Αλντερβάιρελντ, Ντεναγέρ, Ζ.Λουκάκου, Βίτσελ, Ναϊνγκολάν, Καράσκο, Ντε Μπρούινε, Αζάρ, Λουκάκου
21:10
Τ' αδέρφια Λουκάκου μαζί στην 11άδα. Θα πανηγυρίσουν ξανά;
21:15
Ο Κέβιν Ντε Μπρούινε είναι αν όχι ο παίκτης-βαρόμετρο για το Βέλγιο, τουλάχιστον αυτός που συμμετέχει στα περισσότερα γκολ. Θα πέφτει βέβαια πάνω στον Λέντλι. Ένα δίδυμο που θα κρίνει πολλά.
21:27
Επειδή ο πρώτος προημιτελικός δεν έφερε Over 2,5 γκολ, ας το ψάξουμε σε αυτό το παιχνίδι. Δεν είναι καθόλου κακό το 2.35 στον Stoiximan.
21:43
Η ενδεκάδα του Βελγίου έχει μέσο όρο ηλικίας 24 έτη και 242 ημερές! Τουλάχιστον εντυπωσιακό για το ποδοσφαιρικό μέλλον αυτής της χώρας.
21:49
Ο Μπέιλ ψάχνει το τέταρτο γκολ του στη διοργάνωση. Anytime σκόρερ πληρώνει στον Stoiximan 3.45 - καθόλου αμελητέο.
21:51
Στους 18 βαθμούς η θερμοκρασία στο Λιλ.
21:53
Μόνο για κουκούλα δικαιολογείται η στιλιστική αυτή επιλογή.
21:55
Κομπανί, Βερμάλεν και Βερτόνγκεν στον πάγκο. Δύσκολο να είσαι εκτός σε τέτοιους αγώνες.
21:56
Στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες για την ανάκρουση των εθνικών ύμνων.
21:58
Καταρρακτώδης η βροχή, δεν έχει κλείσει το σκέπαστρο του γηπέδου.
22:01
Ο Ουαλός ηθοποιός Ίοαν Γκράφαντ στέλνει το μήνυμά του: "Μην φοβηθείτε κανέναν".
22:06

5'

Χωρίς τελική μετά από τα πρώτα πέντε λεπτά.
22:06

5'

Κάρτα στον Μπεν Ντέιβις για μαρκάρισμα στον Ντε Μπρούινε. Χάνει τον ημιτελικό σε περίπτωση που η Ουαλία προκριθεί.
22:09

7'

Τριπλή ευκαιρία για το Βέλγιο! Ο Καράσκο, ο Μενιέ και ο Αζάρ σε διαδοχικά σουτ δεν βρίσκουν στόχο. Στην πρώτη ο Χενεσέι, στη δεύτερη ο Τέιλορ στη γραμμή και στην τρίτη μια κόντρα σώζουν την ουαλική εστία.
22:10

8'

Εκτός εστίας η κεφαλιά του Ρόμπσον-Κάνου. Αυτή ήταν η απάντηση της Ουαλίας.
22:11

9'

Η πρώτη προσπάθεια του Μπέιλ είναι ένα σουτ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κουρτουά.
22:11
Για γκολ μέχρι το 28ο λεπτό ο Stoiximan προσφέρει 2.55.
22:15

13'

Γκολ για το Βέλγιο και 1-0! Απίθανο σουτ από τον Ναϊνγκολάν και προβάδισμα για τους "κόκινους διαβόλους".
22:16
Οι Βέλγοι πανηγυρίζουν το 1-0!
22:17

16'

Κάρτα στον Τσέστερ, ο οποίος πατάει από πίσω τον Λουκάκου.
22:19
Εκεί που πήγε η μπάλα πώς ν' αντιδράσει ο Χενεσέι;
22:22
Η απίθανη ΓΚΟΛΑΡΑ του Ναϊνγκολάν.
22:24
Μετά το γκολ το Βέλγιο έχει δώσει χώρο για να παίξει το παιχνίδι των αντεπιθέσεων.
22:25

24'

Κάρτα και στον Γκάντερ για τράβηγμα του Ντε Μπρούινε. Τρεις οι κίτρινες των Ουαλών.
22:25
Ο άλλος Αζάρ, ο καλός!
22:27

26'

Ο Νιλ Τέιλορ απειλεί με σουτ από το σημείο του πέναλτι και ο Κουρτουά σώζει το Βέλγιο. Σπουδαία επέμβαση του γκολκίπερ της Τσέλσι.
22:29
Μετά από τις τρεις κάρτες των Ουαλών, η κόκκινη στο ματς προσφέρεται από τον Stoiximan στο 3.00.
22:31
Να η απόκρουση του Κουρτουά.
22:33

30'

Γκολ για την Ουαλία και ισοφάριση! Το 1-1 από τον αρχηγό Άσλεϊ Γουίλιαμς με πολύ δυνατή κεφαλιά.
22:35

33'

Ο Μπέιλ στην αντεπίθεση, σουτάρει με το δεξί, αλλά ο Κουρτουά μπλοκάρει.
22:37
Πριν από το 1-1 οι Βέλγοι είχαν χάσει αυτό!
22:39
Υπεράνω όλων ο Γκάρεθ Μπέιλ
22:40

39'

Ο Τσέστερ δεν βρίσκει καλά την μπάλα και με κεφαλιά τη στέλνει άουτ.
22:43
H κεφαλιά-δυναμίτης του Γουίλιαμς για το 1-1.
22:44

43'

Ο Άσλεϊ Γουίλιαμς πηδάει ολομόναχος, αλλά αυτή τη φορά δεν βρίσκει στόχο.
22:45

44'

Ο Ντε Μπρούινε σουτάρει, ψηλά η μπάλα.
22:47

45'

Σέντρα του Ράμσεϊ και κεφαλιά του Ρόμπσον-Κάνου, στα χέρια του Κουρτουά η μπάλα.
22:47
Ημίχρονο
22:49
To Βέλγιο άρχισε με τριπλή χαμένη ευκαιρία και το γκολ του Νανϊγκολάν στο 13', αλλά η Ουαλία αντέδρασε, εκμεταλλεύτηκε την αντίπαλη οπισθοχώρηση και στο 30' ισοφάρισε με την κεφαλιά του Γουίλιαμς.
22:50
Στατιστική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.
22:57
O Άαρον Ράμσεϊ ήταν παντού για την Ουαλία στο πρώτο μισό. Τελείωσε φάσεις, έδωσε ασίστ, ήταν σχεδόν αλάνθαστος στις μεταβιβάσεις.
23:01
Με αλλαγή του Βίλμοτς θ' αρχίσει το δεύτερο ημίχρονο.
23:01
Στη σέντρα η Ουαλία και πάμε...
23:03

46'

Ο Φελαϊνί αντικαθιστά τον Καράσκο.
23:03
Σαν να φοβάται ο εκλέκτορας των Βέλγων. Άμεσα πηγαίνει μπροστά από την άμυνα, ανεβαίνει ψηλότερα ο Ναϊνγκολάν και ο Ντε Μπρούινε μετατοπίζεται στα άκρα.
23:04

48'

Σέντρα του Μενιέ από τα δεξιά, ο Λουκάκου σηκώνεται ψηλά, αλλά δεν εκτελεί σωστά.
23:06

49'

Δοκιμάζει το αριστερό ο Ντε Μπρούινε, λίγο πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
23:07

50'

Ο Αζάρ σουτάρει διαγώνια, αλλά για δύο-τρία εκατοστά δεν βρίσκει τη γωνία του Χενεσέι.
23:09
Στο 6.25 από τον Stoiximan να σκοράρει το επόμενο γκολ ο Λουκάκου.
23:11
Αν σκοράρει ο Βέλγος φορ, θα το κάνει στην 50η συμμετοχή του!
23:12

55'

Γκολ για την Ουαλία και 2-1 με σκόρερ τον Ρόμπσον-Κάνου. Ο φορ της Ρέντινγκ αδειάζει με απίθανη ντρίμπλα Μενιέ - Φελαϊνί και εκτελεί τον Κουρτουά.
23:15
Ο τύπος αυτός που παίζει στη Ρέντινγκ έκανε αυτό!
23:16

59'

Ο Φελαϊνί δέχεται κίτρινη κάρτα και σε περίπτωση πρόκρισης του Βελγίου χάνει τον ημιτελικό.
23:16
Μανωλης : Απλα μαγικο!! Την εκρυψε!!! Μακραν το καλυτερο γκολ του Euro!!!
23:19
Το Βέλγιο δεν έχει αντιδράσει προς το παρόν.
23:20
64'
Φάουλ σε καλή θέση για το Βέλγιο. Λίγο μακριά, αλλά σε ευθεία με το τέρμα.
23:21

64'

Δοκιμάζει ο Ντε Μπρούινε, αλλά δεν πηγαίνει στη γωνία και ο Χενεσέι μπλοκάρει.
23:22

66'

Ο προωθημένος Άσλεϊ Γουίλιαμς απειλεί με μονοκόμματο σουτ, άουτ η μπάλα.
23:23

23:26
O Φελαϊνί δεν έχει προσφέρει απολύτως τίποτα απ' όταν μπήκε στο γήπεδο. Και ο Ντεμπελέ είναι στον πάγκο.
23:27

71'

Ο Τσέστερ διώχνει σωτήρια την παράλληλη μπαλιά του Ντε Μπρούινε.
23:28
Νευρικότητα για τους Βέλγους μετά το 2-1, συμπαγής αμυντικά η Ουαλία.
23:31

74'

Ο Φελαϊνί χάνει την ευκαιρία να γίνει... ήρωας! Σημαδεύει άουτ με το κεφάλι από πλεονεκτική θέση.
23:32

75'

Κάρτα για τον Ράμσεϊ που χάνει τον ημιτελικό, αν προκριθεί η Ουαλία.
23:33

75'

Δεύτερη αλλαγή για τον Βίλμοτς, που βγάζει τον Τζόρνταν Λουκάκου για να βάλει τον Μέρτενς. Και κάνει το σχήμα του 3-4-3.
23:33
Δημητρης : Χ-1 το έπαιξα
23:33

77'

Ο Βίτσελ δεν προλαβαίνει να μπει στη φάση μετά την κεφαλιά του Φελαϊνί.
23:34

78'

Κινγκ αντί Λέντλι, η πρώτη αλλαγή του Κόλμαν. Φρέσκα πόδια στη μεσαία γραμμή.
23:36

79'

Δοκιμάζει το σουτ ο Βίτσελ, αλλά στέλνει την μπάλα άουτ.
23:36

80'

Ο Ρόμπσον-Κάνου δίνει τη θέση του στον Βόουκς.
23:40

83'

Ο Γουίλιαμς βρίσκει τον Ναϊνγκολάν εντός περιοχής, αλλά ο Σκόμινα δεν θεωρεί ότι υπάρχει πέναλτι.
23:41

83'

Ο Μπατσουαγί αντί του Λουκάκου στην τελευταία κίνηση του Βίλμοτς.
23:42

85'

Γκολ για την Ουαλία και 3-1 με σκόρερ τον Βόουκς! Μεταξύ των δύο στόπερ του Βελγίου ο Ουαλός φορ χώνεται και σκοράρει με κεφαλιά στην απέναντι γωνία.
23:42
γηγηηγηηγγ : και στον τελικο η ουαλια
23:44

85'

Πριν από το γκολ είχε δεχθεί κάρτα ο Αλντεβάιρελντ.
23:46
andy : Μου φαινεται η εισοδος του φελαινι αντι του καρασκο είναι μακράν η πιο τραγική και καθοριστική λανθασμένη αλλαγή του euro. Πολυ λιγος ο προπονητης για το ταλεντο αυτης της ομαδας. Μην μιλησω για την αμυντική λειτουργία...
23:47

90'

Κλείνει τις αλλαγές ο Κόλμαν, αντικαθιστά τον εξαιρετικό Ράμσεϊ με τον Κόλινς.
23:49
Κεφαλιά σεντερφορίσια, που λένε και οι παλιοί!
23:50
Φινάλε στον αγώνα!
23:50
Η Ουαλία, στην παρθενική παρουσία της σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, φτάνει στα ημιτελικά. Ούτε η Ελλάδα αυτά!
23:51
Ο Μαρκ Βίλμοτς πείραξε την ομάδα του στην ανάπαυλα και έδωσε το ματς στην Ουαλία που με δύο απίθανα γκολ στο δεύτερο μισό, κατέκτησε μια πανάξια πρόκριση στην 4άδα της διοργάνωσης. Εκεί που θ' αντιμετωπίσει την Πορτογαλία του Φερνάντο Σάντος!
23:52
Η Ουαλία, χωρίς γκολ του Μπέιλ, χωρίς καν αυτός να είναι καθοριστικός, έκανε το θαύμα της και τώρα σκέφτεται μέχρι και το τρόπαιο. Αλήθεια ποιος απαγορεύει τα όνειρα.
23:53
Αν και βέβαια χωρίς τον Ράμσεϊ και τον Ντέιβις, θα έχει δύσκολο έργο.
23:54
Καλό βράδυ από εμάς. Ραντεβού αύριο βράδυ με το μεγάλο ματς των προημιτελικών μεταξύ Ιταλίας και Γερμανίας.