Ουντινέζε – Βέρντερ Βρέμης 1-1

To αποτέλεσμα που βόλευε τον Παναθηναϊκό ήρθε στο "Φρίουλι" του Ούντινε. Η Ουντινέζε ισοφάρισε τη Βέρντερ τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του ματς και το τελικό 1-1 άφησε τους Γερμανούς με το παράπονο και τον… Παναθηναϊκό σαφέστατα ικανοποιημένο.

Ως γηπεδούχος, η Ουντινέζε είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων από το πρώτο μέρος. Ο Ιακουίντα προκαλούσε πολλούς πονοκεφάλους στην προβληματική άμυνα της Βέρντερ αλλά το μειονέκτημα για τους Ιταλούς ήταν ότι δεν δημιούργησαν πολλές καθαρές φάσεις για γκολ. Μία προσπάθεια του Τζενόνι και άλλη μία του Ιακουίντα ήταν ό,τι καλύτερο παρουσίασε η ομάδα του Κόσμι στο πρώτο μέρος.
Στον αντίποδα, η Βέρντερ είχεδοκάρι σε σουτ του Μικού.

Στην επανάληψη η Βέρντερ προηγήθηκε κόντρα στην εξέλιξη του παιχνιδιού με ένα γκολ που είχε αρκετή δόση τύχης. Σε φάουλ του Σουλτζ, ο Φελίπε έβαλε με λάθος τρόπο το κεφάλι στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Από εκεί και πέρα ο Κόσμι ρίσκαρε, ενίσχυσε την επίθεση του και δικαιώθηκε τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη του ματς. Αφού η Ουντινέζε είχε δύο καλές στιγμές με τον Μπαρέτο, κατάφερε να ισοφαρίσει με μία από τις αλλαγές του Κόσμι, τον Ντι Νατάλε.
Το 1-1 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Oυντινέζε: Ντε Σάνκτις, Μπερτότο, Ομπόντο, Σενσίνι, Ιακουίντα, Τζενόνι (77' Μάουρι), Πίντσι (77' Nτι Νατάλε), Ντι Μικέλε (59'Μπαρέτο), Μουντάρι, Φελίπε, Καντελά

Βέρντερ: Ράινκε, Νάλντο, Μπάουμαν Βαλντέζ (84' Χουντ), Μικού, Κλόζε, Οβομογέλα, Αντρεάσεν. Φρινγκς, Μπορόφσκι, Σουλτζ