Ουρουγουάη, Τρίνινταντ και Μπαχρέιν οι κερδισμένοι

Η Ουρουγουάη και το Τρίνινταντ και Τομπάγκο ήταν οι δύο τελευταίες, χρονικά, ομάδες που απέκτησαν το δικαίωμα διεκδίκησης του εισιτηρίου για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μέσω της διαδικασίας των μπαράζ. Η Ουρουγουάη νίκησε 1-0 την Αργεντινή, κατέλαβε την πέμπτη θέση στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής και τον Νοέμβριο θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία. Οσον αφορά το Τρίνινταντ, πήρε "χρυσή" νίκη με 2-1 επί του Μεξικό, κατετάγη τέταρτο στη ζώνη Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής και επόμενος αντίπαλος είναι το Μπαχρέιν.

Αποτελέσματα Ζώνης Λ.Αμερικής

Ουρουγουάη - Αργεντινή 1-0 (47' Ρεκόμπα)
Παραγουάη - Κολομβία 0-1 (7' Λουίς Ρέι)
Βραζιλία - Βενεζουέλα 3-0 (29' Αντριάνο, 52' Ρονάλντο, 63' Ρομπέρτο Κάρλος)
Περού - Βολιβία 4-1 (10' Βασάλο, 38' Ασασιέτε, 45',82' Φαρφάν / 66' Γκουτιέρεζ)

Ζώνη Λατινικής Αμερικής

Το γκολ του Αλβάρο Ρεκόμπα στο δεύτερο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου χάρισε στην Ουρουγουάη τη νίκη με 1-0 επί της Αργεντινής και της έδωσε την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκρισή της στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου στους αγώνες μπαράζ με την Αυστραλία. Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στο Μοντεβίδεο στις 12 Νοεμβρίου και η ρεβάνς στο Σίδνεϊ τέσσερις μέρες αργότερα.
Παράλληλα,η νίκη αυτή έδωσε τέλος και σε μία δυσμενέστατη παράδοση που ήθελε την Αργεντινή αήττητη τα τελευταία 16 χρόνια κόντρα στη "τσελέστε". Το συγκρότημα του Χοσέ Πέκερμαν έχασε τον άτυπο τίτλο της πρώτης ομάδας του ομίλου από τη Βραζιλία στην ισοβαθμία, λόγω χειρότερης διαφοράς τερμάτων.

Η Βραζιλία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις νικώντας εύκολα, με 3-0 τη Βενεζουέλα. Ο Αντριάνο έκανε το 1-0 και οι Ρονάλντο και Ρομπέρτο Κάρλος, στο δεύτερο ημίχρονο, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Η Κολομβία έκανε το χρέος της, επικρατώντας με 1-0 της Παραγουάης στην Ασουνσιόν, αλλά τα μαντάτα από το Μοντεβίδεο δεν ήταν ευχάριστα. Στα άλλα δύο ματς της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής η Χιλή παραχώρησε ¨λευκή" ισοπαλία στο Εκουαδόρ και το Περού συνέτριψε με 4-1 τη Βολιβία.

Αποτελέσματα Ζώνης Βορ./Κεντ. Αμερικής

Τρίνινταντ - Μεξικό 2-1 (42',61' Τζον / 37' Λοθάνο)
Γουατεμάλα - Κόστα Ρίκα 3-1 (2' Ποντσιάνο, 15' Γκαρθία, 31' Ρουίθ / 48' Μίρι)
ΗΠΑ - Παναμάς 2-0 (53' Μαρτίνο, 58' Τούελμαν)

Ζώνη Κεντρικής και Βόρειας Αμερικής

Η Εθνική ομάδα του Τρίνινταντ και Τομπάγκο ήταν η μεγάλη κερδισμένη στη μάχη της τέταρτης προνομιούχου θέσης στη ζώνη της Κεντρικής και Βόρειας Αμερικής, που οδηγεί σε αγώνες μπαράζ με το Μπαχρέιν. Το συγκρότημα του Ολλανδού, Λίο Μπενάκερ αντίκρυσε το φάσμα του αποκλεισμού κατάματα, όταν ο Χάιμε Λοθάνο άνοιξε το σκορ για το φιλοξενούμενο Μεξικό στο 37'. Τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Στερν Τζον έφερε το ματς στα ίσια και ο ίδιος παίκτης στο 61' πέτυχε ένα από τα σημαντικότερα γκολ της καριέρας του δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να διεκδικήσει την πρόκριση στα μπαράζ και να γίνει μόλις η δεύτερη χώρα της Καραϊβικής που θα δώσει το παρών σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου (1998 Τζαμάικα).

Η έτερη διεκδικήτρια της τέταρτης θέσης, η ομάδα της Γουατεμάλα μπορεί να νίκησε με 3-1 την Κόστα Ρίκα αλλά η νίκη αυτή δεν ήταν αρκετή για να της δώσει την τέταρτη θέση. Στο τρίτο και αδιάφορο βαθμολογικά ματς της δέκατης και τελευταίας αγωνιστικής, οι ΗΠΑ επικράτησαν με 2-0 του Παναμά και κατέλαβαν την πρώτη θέση του ομίλου.

Ασιατική Ζώνη (μπαράζ)

08/10 Ουζμπεκιστάν-Μπαχρέιν 1-1
12/10 Μπαχρέιν-Ουζμπεκιστάν 0-0

Ασιατική Ζώνη

Με όπλο το 1-1 του πρώτου αγώνα στη Τασκένδη, το Μπαχρέιν πήρε την πρόκριση για το επόμενο (και τελικό) μπαράζ. Η ομάδα του Λούκα Περούζοβιτς κατάφερε να διατηρήσει ένα υπέρ της αποτέλεσμα, αφού το 0-0 την ευνοούσε λόγω του εκτός έδρας γκολ που είχε σημειώσει το Σάββατο ο Γιουσούφ. Πλέον, το κρατίδιο της κεντρικής Ασίας θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση στα τελικά της Γερμανίαςαντιμετωπίζοντας τα νησιά Τρινιντάντ & Τομπάγκο για την πρόκριση. Το πρώτο ματς θα διεξαχθεί στις 12 Νοεμβρίου στο "Λιμάνι της Ισπανίας" και ο επαναληπτικός τέσσερις μέρες αργότερα στη Μανάμα.

Αφρικανική Ζώνη

Οι προκριματικοί αγώνες της αφρικανικής ζώνης έφτασαν στο τέλος τους το Σάββατο. Δεδομένου μάλιστα του ότι δεν υπάρχει κάποια εκκρεμότητα με μπαράζ, είναι η πρώτη Ηπειρος της οποίας οι εκπρόσωποι τσέκαραν τα "εισιτήριά" τους για Γερμανία. Οι τέσσερις είναι πρωτάρες ( Ακτή Ελεφαντοστού, Τόγκο, Γκάνα, Ανγκόλα) και συνοδεύονται από τη Τυνησία, η οποία παίρνει μέρος για τρίτη συνεχόμενη φορά.