Παγκόσμια Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (vids)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατέκτησε το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, που διεξήχθη στην Γιοκοχάμα της Ιαπωνίας, κερδίζοντας στον κυριακάτικο τελικό της διοργάνωσης την κάτοχο του Κόπα Λιμπερταδόρες, Ντεπορτίβα Κίτο, με 1-0.

Η ομάδα του σερ Αλεξ Φέργκιουσον ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, σπατάλησε πολλές ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονα, για να λυτρωθεί τελικά από τον Ρούνεϊ, ο οποίος σκόραρε στο 73ο λεπτό το μοναδικό γκολ που έκρινε τον τελικό.

Στα αρνητικά της αναμέτρησης, για τους "μπέμπηδες", συγκαταλέγεται η αποβολή του Νεμάνια Βίντιτς. Ο Σέρβος αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα στο 49', σε μία μονομαχία του με τον Μπίλερ της Κίτο και αυτό θα του κοστίσει τη συμμετοχή του στον πρώτο αγώνα της φάσης των "16" για το Τσάμπιονς Λιγκ, με αντίπαλο την Ίντερ στο Μιλάνο.

Η κατάκτηση αυτού του τίτλου, θα φέρει στα ταμεία των κατόχων του Τσάμπιονς Λιγκ το ποσό των 3,4 εκατομμυρίων ευρώ!

Την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων κατέλαβε η Γκάμπα Οσάκα, η οποία επικράτησε 1-0 της Πατσούκα από το Μεξικό.