Παναιτωλικός - ΑΕΚ 1-0

Ο Παναιτωλικός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 της ΑΕΚ, χάρη σε γκολ του Μάρκος Πάουλο στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Κάκιστη εμφάνιση από τους "κιτρινόμαυρους".

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ο Γκουστάβο Πογέτ αποφάσισε να δώσει φανέλα βασικού στον Ραφίκ Τζεμπούρ, παρατάσσοντας την ΑΕΚ σε σύστημα 4-3-3, με τους Χρήστο Αραβίδη και Ρόναλντ Βάργκας στα "φτερά" της επίθεσης. Στον αντίποδα, ο Γιάννης Μαντζουράκης επέλεξε το 4-2-3-1, με τον Αμρ Ουαρντά πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μάρκο Μαρκόφσκι. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Ανέλαβαν τα ηνία του αγώνα, κυκλοφόρησαν την μπάλα κι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 16ο λεπτό, όταν ο Αλάιν Μπαρόχα απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Μύγα.

Οι "κιτρινόμαυροι" αντιμετώπισαν σημαντικά προβλήματα στην ανάπτυξη, αφού η επιθετική τριάδα είχε πρόβλημα στη συνεργασία, με τον Τζεμπούρ να είναι απομονωμένος και τους Αραβίδη-Βάργκας να αλλάζουν διαρκώς θέσεις προκειμένου να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των Αγρινιωτών. Τελικά, στο τελευταίο πεντάλεπτο έλαβαν χώρα οι πιο αξιόλογες στιγμές. Αρχικά, ο Δημήτρης Κυριακίδης αρνήθηκε το γκολ σε τετ α τετ με τον Τζεμπούρ (42'), ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Αλγερινού. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μπαρόχα... ζήλεψε τον γκολκίπερ των γηπεδούχων και με μία τρομερή εκτίναξη είπε "όχι" σε φαλτσαριστό σουτ του Ουαρντά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και προσπάθησε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ, όμως δεν βρήκε χώρους προς την αντίπαλη εστία. Η είσοδος των Μπουονανότε και Κορδέρο στη θέση των αρνητικών Βάργκας και Γιόχανσον δεν έφερε τα επιθυμητά αποτελέσματα, αφού οι δύο ποδοσφαιριστές χάθηκαν στη γενικότερη μετριότητα της "Ένωσης". Μετά το 65', ο Παναιτωλικός ανέβασε την απόδοσή του κι έχασε δύο καλές ευκαιρίες με τον Μαρκόφσκι (70') και τον Πάουλο (71').

Στα τελευταία λεπτά, ο Παναιτωλικός έδειξε μεγαλύτερη θέληση για τη νίκη και τελικά κατάφερε να την πάρει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με σκόρερ τον Μάρκος Πάουλο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία της αμυντικής γραμμής της ΑΕΚ και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Ο Μάρκος Πάουλο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, καθώς με το γκολ που σημείωσε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε μία υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα του. Γενικότερα, ο Βραζιλιάνος ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα, έχοντας αρκετές καλές στιγμές καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Ρόναλντ Βάργκας με τον Γιάκομπ Γιόχανσον συναγωνίζονται για τον τίτλο του χειρότερου παίκτη του αγώνα. Τόσο ο Βενεζουελάνος όσο κι ο Σουηδός έμειναν σε χαμηλά στάνταρ απόδοσης και δεν βοήθησαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού την ομάδα τους. Δικαίως έγιναν αλλαγή στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου.