ΠΑΟΚ-Άρης: Το ισόπαλο ντέρμπι που είχε νικητή

Η χορταστική ισοπαλία της Τούμπας (2-2) είχε νικητές και ηττημένους. Ο Άρης στέρησε από τον ΠΑΟΚ πολλά περισσότερα από δύο βαθμούς και ο 'δικέφαλος' βρίσκεται μπροστά σε μία απώλεια που δίνει χαρακτήρα 'τελικού' στο προσεχές ντέρμπι με την ΑΕΚ. Όπως αυτούς που δίνει τα τελευταία 3 χρόνια στο κύπελλο.

Ο Χοσέ Κρέσπο του ΠΑΟΚ εμφανώς απογοητευμένος στο ντέρμπι με τον Άρη για τη Super League 1 στην Τούμπα, Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2019 MOTIONTEAM

Την περασμένη Κυριακή, ο Μπράουν Ιντέγε άνοιγε τον προσωπικό λογαριασμό με τη φανέλα του Άρη στο θριαμβευτικό 4-0 επί του Παναθηναϊκού. Δεν ήταν το γκολ που άλλαξε τον ρου του συγκεκριμένου αγώνα, ήταν καθαρά ψυχολογικό για να πάρει τα πάνω του. Μία εβδομάδα αργότερα, στο 2-2 με τον ΠΑΟΚ, ο Νιγηριανός επιθετικός σκόραρε για δεύτερο σερί ματς Super League 1, στο γήπεδο όπου με τη φανέλα του Ολυμπιακού είχε κάνει το ίδιο και είχε πανηγυρίσει με έναν ιδιόμορφο τρόπο. Το επανέλαβε και στην Τούμπα μόλις στο 4ο λεπτό, στον καλύτερο οιωνό για το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

Ο Άρης πήγε στην έδρα του ΠΑΟΚ με την ίδια ενδεκάδα του αγώνα με τους 'πράσινους', σε διάταξη 4-2-3-1 και τους Μπρούνο Γκάμα, Νικολά Ντιγκινί και Γιάννη Φετφατζίδη πίσω από τον Ιντέγε. Ο Αμπέλ Φερέιρα από την άλλη, πήγε κι αυτός στο 4-2-3-1, επιλέγοντας Γιόσιοπ Μίσιτς και Ντόουγκλας Αουγκούστο πίσω από Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, Δημήτρη Πέλκα (τον οποίο 'έχασε' με τραυματισμό μόλις στο 15' και πέρασε τον Δημήτρη Λημνιό) και Λέο Ζαμπά, με ξεκάθαρη επιλογή την ταχύτητα του τελευταίου, αλλά και του Τσούμπα Ακπόμ στους κενούς χώρους των αντιπάλων.

Ο Νικολά Ντιγκινί του Άρη σε στιγμιότυπο κατά τη διάρκεια του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ για τη Super League 1 2019-2020 στο γήπεδο της Τούμπας, Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2019 MOTIONTEAM

Το 0-1 του Ιντέγε με σουτ μέσα από την περιοχή στο 4' ήταν το ριπλέι του περσινού ντέρμπι πρωταθλήματος στο ίδιο γήπεδο. Και τότε προηγήθηκε ο Άρης και τότε, όπως τώρα, ισοφάρισε ο ΠΑΟΚ. Μόνο που η απάντηση ήρθε πολύ πιο γρήγορα και συγκεκριμένα στο 6', όταν ο Λέο Μάτος με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι 'χτύπησε' την εφετινή αδυναμία των 'κίτρινων' στα στημένα.

Τα γρήγορα γκολ στην Τούμπα δεν είχαν ανάλογη συνέχεια στην ποιότητα του αγώνα με τα 7 λεπτά έξτρα χρόνο του Τάσου Σιδηρόπουλου στο 1ο μέρος να είναι περισσότερο ταλαιπωρία για τον κόσμο, παρά κάτι παραπάνω μήπως και γίνει κάτι. Μία ανούσια πρωτοβουλία του ΠΑΟΚ και μία διάθεση του Άρη να παίξει τις αντεπιθέσεις δεν είχαν κανένα αποτέλεσμα, με την μπάλα να καταλήγει περισσότερες φορές πλάγιο από τον πασατέμπο που κατανάλωσε ο μέσος φίλος που βρέθηκε στις εξέδρες στο 1ο ημίχρονο. Μοναδική αξιόλογη φάση μετά το δυναμικό ξεκίνημα των δύο ομάδων ήταν η ευκαιρία του Μπίσεσβαρ στο 46', με το σουτ που έδιωξε ο Χουλιάν Κουέστα, αλλά και το γκολ που πέτυχε ο Μάτος, το οποίο ορθώς ακυρώθηκε με τη χρήση VAR.

Ο Λέο Μάτος του ΠΑΟΚ πανηγυρίζει το γκολ που σημείωσε στην αναμέτρηση με τον Άρη για τη Super League 1 2019-2020 στο γήπεδο της Τούμπας, Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2019 MOTIONTEAM

Στο 2ο μέρος, ο αγώνας απέκτησε... ελληνικό χαρακτήρα. Δεν είναι μόνο ο ρυθμός που βελτιώθηκε, ήταν και το σκληρό παιχνίδι. Έπεσε και καμιά κλωτσιά, όπως λέμε στην καθομιλουμένη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα μέσα σε 4 λεπτά αμφότερες οι ομάδες να χάσουν από έναν ποδοσφαιριστή. Αρχικά ο ΠΑΟΚ, που είδε τον Μάτος να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να παίρνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια και στη συνέχεια ο Άρης που στο 71' είδε τον Λούκας Σάσα να δέχεται κι αυτός δεύτερη κίτρινη, για σκληρό φάουλ στον Δημήτρη Γιαννούλη, ακολουθώντας το 'παράδειγμα' του παίκτη του Δικεφάλου.

Στο ενδιάμεσο των αποβολών, ΠΑΟΚ και Άρης είχαν τις πιο καθαρές ευκαιρίες, ύστερα από τα δύο γκολ στην αρχή του ντέρμπι, με τον Λημνιό και τον Ιντέγε να αστοχούν για το δεύτερο γκολ. Τη μεγαλύτερη ευκαιρία, όμως, την απώλεσε ο Μίσιτς στο 77', όταν είδε τον Φάμπιαν Έμαν, ο οποίος ειρήσθω εν παρόδω άλλαξε τον τραυματία Κουέστα κάτω από τα δοκάρια στην ανάπαυλα, να διώχνει το επικίνδυνο σουτ.

Στα τελευταία λεπτά και πριν ο Σιδηρόπουλος δείξει ξανά 7 λεπτά καθυστέρηση, ο Άρης βρήκε το γκολ από κόντρα και από τον παίκτη του που χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να μπει στο κλίμα και να διορθώσει τις 'ανορθογραφίες' στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Στο 87' ο Ματίγια, περί ου ο λόγος, έκανε ένα σουτ που υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν είχε μεγάλο βαθμό απειλής, αλλά η κόντρα στην μπάλα και η λανθασμένη εκτίμηση του Αλέξανδρου Πασχαλάκη, έφεραν το 1-2.

Ο έξτρα χρόνος ήταν λυτρωτικός για τον ΠΑΟΚ και καταστροφικός για τους φιλοξενούμενους που είδαν για 3ο συνεχόμενο ντέρμπι στην Τούμπα να μην μπορούν να φύγουν με το διπλό. Στο 90+7' ο Μίσιτς πήρε 'εκδίκηση' για τη χαμένη ευκαιρία και αυτήν τη φορά με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Έμαν, ο οποίος δύο λεπτά νωρίτερα είχε δει τον Φερνάντο Βαρέλα να στέλνει την μπάλα με κεφαλιά στο δοκάρι.

Πανοραμική άποψη από το γήπεδο της Τούμπας πριν από το ΠΑΟΚ-Άρης για τη Super League 1 2019-2020, Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2019 MOTIONTEAM

Στην Ευρώπη, το συγκεκριμένο ματς θα αποτελούσε ξεχωριστή αναφορά στην ανασκόπηση της Δευτέρας. Στην Ελλάδα ίσως να μην εκτιμήσουμε ένα χορταστικό ντέρμπι, ψάχνοντας ψεγάδια όσον αφορά στο γενικότερο θέαμα. Τέσσερα γκολ, τα δύο εξ αυτών λίγο πριν από το φινάλε, ευκαιρίες, δοκάρια και δύο αποβολές δεν τα βλέπουμε συχνά σε, συνήθως, ισχνές 'αιώνιες' αναμετρήσεις. Τα είδαμε το βράδυ της Δευτέρας στην Τούμπα, με το αποτέλεσμα να αποτελεί επιστέγασμα της προσπάθειας του Άρη στα τελευταία λεπτά, συνεχίζοντας την ανοδική πορεία, την ώρα που ο ΠΑΟΚ εξακολουθεί να βγάζει αμυντικές παθογένειες και να καλείται να διαχειριστεί την πρώτη απώλεια βαθμών. Και όλα αυτά, μία εβδομάδα πριν από το δεύτερο σερί ντέρμπι, με τη δική του σημασία και τις ξεχωριστές ιδιαιτερότητες, αυτό κόντρα στην ΑΕΚ.

Θα περάσει από τη φάση των ομίλων του Champions League η Μπαρτσελόνα; Η (δύσκολη) απάντηση στο Pod-όσφαιρο: