ΠΑΟΚ - Βέροια 3-0

Παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο ποδόσφαιρο ο ΠΑΟΚ επικράτησε εύκολα με 3-0 της Βέροιας σε φιλική αναμέτρησης που διεξήχθη στην Τούμπα κεκλεισμένων των θυρών. Δύο γκολ πέτυχε ο Περέιρα και ένα ο Μπίσεσβαρ για την ομάδα του Ίβιτς. Έδειξε έτοιμος για τα ματς με Ντιναμό ο δικέφαλος του Βορρά.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ως ευκαιρία για δοκιμές και πειραματισμούς αντιμετώπισε το φιλικό παιχνίδι κόντρα στην Βέροια ο προπονητής του ΠΑΟΚ Βλάνταν Ίβιτς, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς ποδοσφαιριστές του. Στο ματς που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών στην Τούμπα ο δικέφαλος του Βορρά ξεκίνησε καλύτερα, είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Οι παίκτες που παρέταξε ο Ίβιτς στον αγωνιστικό χώρο είχαν όρεξη και κατά διαστήματα έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο αφήνοντας υποσχέσεις ενόψει της συνέχειας. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, Ροντρίγκες και Λέοβατς συνδυάστηκαν με τον τελευταίο να κάνει την παράλληλη μπαλιά από τα αριστερά και τον Περέιρα από κοντά να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα σε μια πανομοιότυπη φάση και πάλι ο Λέοβατς βρήκε από τα αριστερά τον Περέιρα που έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον ΠΑΟΚ. Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες προχώρησαν σε αλλαγές, όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι. Στο 62' ο Ζάιρο έκανε μια θαυμάσια κίνηση εκτός περιοχής και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Μπίσεσβαρ, ο οποίος δεν αστόχησε και έγραψε το 3-0.

Από το σημείο αυτό και μετά ο ρυθμός άρχισε να πέφτει. Ο ΠΑΟΚ άφησε το 4-2-3-1 και δοκίμασε το 4-4-2, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει σε τέταρτο γκολ. Όπως και να έχει ο Ίβιτς έβγαλε κάποια συμπεράσματα, ενώ το απόγευμα της Τετάρτης κόντρα στο φιλικό με τον Ατρόμητο θα έχει την ευκαιρία για περαιτέρω δοκιμές.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΟΚ:Γλύκος (46’ Βελλίδης), Κίτσιου, Βαρέλα, Μαλεζάς, Λέοβατς (63’ Πούγγουρας) Χαρίσης (63’ Δημητριάδης), Σαχοφ, Μπίσεσβαρ, Ζάιρο (63’ Κοροβέσης), Ροντρίγκες (74’ Αθανασιάδης) , Περέιρα

Βέροια:Καντιμοίρης, Μαλόν (70’ Θ. Παπδόπουλος), Χαροντάκης (52’ Ναβαλόφσκι), Μαραγκός, Σισοκό (70’ Καλί), Μπαλάφας (46’ Τόμας), Αρτσε (63’ Ίγκορ), Γ. Παπαδόπουλος (73’ Λινάρδος), Μίλιεβιτς (73’ Μαυριάς), Φόρτες (52’ Κάλβο), Μεληκιώτης (46’ Ξόμπλιος)

ΤΟ LIVE TOY ΑΓΩΝΑ

19:37
Καλησπέρα, από την Τούμπα. Σε λίγο αρχίζει το φιλικό το ΠΑΟΚ με τη Βέροια
19:37
Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ
19:39
Ο ΠΑΟΚ παίζει με Γλύκο κάτω από τα γκολπόστ. Στην άμυνα από τα δεξιά: Κίτσιου, Βαρέλα, Μαλεζάς, Λέοβατς. Χαρίσης, Σαχοφ και Μπίσεσβαρ λίγο πιο μπροστά στα χαφ.  Στα άκρα Ζάιρο (δεξιά) και Ροντρίγκες (αριστερά) και στην κορυφή ο Περέιρα
19:41

19:44
Η ενδεκάδα της Βέροιας: Καντιμοίρης, Μαλόν, Χαροντάκης, Μαραγκός, Σισοκό, Μπαλάφας, Αρσε, Παπαδόπουλος, Μίλιεβιτς, Φόρτες, Μεληκιώτης
19:47
Στον πάγκο του ΠΑΟΚ βρίσκονται πέντε μόλις παίκτες: Βελλίδης, Αθανασιάδης, Κοροβέσης, Πούγγουρας, Δημητριάδης,
19:47
Ο Ίβιτς έχει "μοιράσει" τους παίκτες του γιατί αύριο υπάρχει και το φιλικό με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι (21.15) για το οποίο ο ΠΑΟΚ θα ταξιδέψει αυθημερόν στην Αθήνα.
19:54
Ο πάγκος της Βέροιας: Λόπες, Κάλι, Λινάρδος, Μαυρίας, Ξόμπλιος, Κάλβο, Τόμας, Παπαδόπουλος Γ., Ίγκορ, Ναβαλόφκσι.
19:55
Διαιτητής: Γιάννης Παπαδόπουλος, βοηθοί: Λάζαρος Δημητριάδης, Κυριάκος Μερκενίδης.
Τέταρτος διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας
19:55
Ίβιτς και Βοσνιάδης έχουν καλέσει τους παίκτες τους στα αποδυτήρια. Σε λίγο αρχίζει το ματς
19:58
Το πιο ενδιαφέρον στοιχείο του σημερινού φιλικού η πρώτη εμφάνιση του Φερνάντο Βαρέλα
20:06
Ο αγώνας έχει αρχίσει
20:08
5' Ο Μίλιεβιτς κινήθηκε γρήγορα και σούταρε απλό πλάγια θέση άουτ υπό την πίεση του Μαλεζά
20:13
Μία είδηση των τελευταίων ωρών είναι ότι ο Τζιόλης έχει ακόμη ενοχλήσεις και δεν θα ταξιδέψει με την αποστολή για το φιλικό με τον Ατρόμητο αύριο.
20:16
Στην Αθήνα θα ταξιδέψουν οι: Μπρκιτς, Βελλίδης, Μάτος, Γιαννούλης, Τζαβέλλας, Κρέσπο, Πούγγουρας, Κάνιας,  Τσίμιροτ, Πέλκας, Δημητριάδης, Μυστακίδης, Κάμπος, Κοροβέσης, Αθανασιάδης, Κουλούρης, Ματθαίου.
20:16
Δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο ακόμη. Προηγουμένως ένας συνδυασμός Μπίσεσβαρ-Πέρειρα σταμάτησε με οφσάιντ του Αργεντινού.
20:18
Σκληρό φάουλ του Μαραγκού στον Μπίσεσβαρ. Σηκώθηκε ο Σουριναμέζος, φαίνεται να είναι καλά
20:21
19'  Ο Μπίσεσβαρ κινήθηκε προς την περιοχή γύρισε στον Ροντρίγκες, που σούταρε και απέκρουσε ο Καντιμοίρης
20:28
 26'  Ο Αρτσε εκτέλεσε με φάλτσο φαουλ από πλάγια θέση ο  Γλύκος απέκρουσε σε κόρνερ
20:32
29' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ 1-0. Ωραίος συνδυασμός Ροντρίγκες, Λέοβατς, συρτή σέντρα του Κροάτη και ο Περέιρα με πλασέ στην κίνηση ανοίγει το σκορ.
20:37
Η φάση του γκολ θύμισε εκείνη στο πρώτο χαμένο τετ-α-τετ του Κλάους κόντρα στον Άγιαξ
20:38
35' ΓΚΟΛ ο ΠΑΟΚ 2-0. Πανομοιότυπη φάση με αυτή του πρώτου γκολ. Ο Ζάιρο έδωσε στον Λέοβατς ο Κροάτης γύρισε ωραία στον Περέιρα μέσα στην περιοχή και αυτός με δυνατό σουτ πέτυχε το δεύτερο τέρμα του.
20:41
39' Ο Ζάιρο έκλεψε, θα μπορούσε να σουτάρει ή να πασάρει, αλλά προτίμησε να κρατήσει τη μπάλα και να προσπαθεί να ντριμπλάρει και τελικά έχασε τη μπάλα σκορπώντας εκνευρισμό στον Βλάνταν Ίβιτς
20:42
Βγάζει ενέργεια ο ΠΑΟΚ από το  25' και μετά
20:48
Ημίχρονο στην Τούμπα. Ο Φακούντο Περέιρα είναι το πρόσωπο που κερδίζει τις εντυπώσεις λόγω των δύο γκολ που σημείωσε.

21:10
52'  Αλλαγές για τη Βέροια
Ναβαλόφσκι αντί Χαροντάκη
Κάλβο αντί Φόρτες
21:13
55'  Σουτ του Ναβαλόφσκι η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ
21:15
57'  Σουτ του Σάχοφ από στρώσιμο του Χαρίση η μπάλα δεν έφυγε μακριά από το αριστερό δοκάρι.
21:22
62'  ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ 3-0 Ο Ζάιρο έβγαλε έξοχη ασίστ του Μπίσεσβαρ που ήρθε από πίσω, έφερε τη μπάλα από το δεξί στο αριστερό και πλάσαρε ψύχραιμα
21:23
63'  Μαζεμένες αλλαγές
Πούγγουρας αντί Λέοβατς
Κοροβέσης αντί Ζάιρο
Δημητριάδης αντί Χαρίδη

Ίγκορ αντί Άρτσε
21:26
67'  Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Κίτσιου πάσαρε στον Ροντρίγκες που δεν μπόρεσε να πλασάρει σε κενή εστία χάνοντας μοναδική ευκαιρία.
21:30
69'  Σουτ του Δημητριάδη, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ

70'  Αλλαγές για τη Βέροια
Θωμάς Παπαδόπουλος αντί Μαλόν
Καλί αντί Σισοκό
21:33

73' Νέες αλλαγές
Λινάρδος αντί Γιάννη Παπαδόπουλου
Μαυριάς αντί Μίλιεβιτς

74' Αθανασιάδης αντί Ροντρίγκες
21:34
75'  Ο Βαρέλα στο έδαφος μετά από μονομαχία με τον Ίγκορ. Ο Μαλεζάς καθησυχάζει ότι είναι χτυπημα
21:34
Μπήκε ο  Βαρέλα, όλα καλά
21:35
77'  Σέντρα του Ναβαλόφσκι ο Ξόμπλιος πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
21:36
Ο ΠΑΟΚ άφησε το 4-2-3-1 και πλεον παίζει 4-4-2 με τους Αθανασιάδη-Περέιρα να παίζουν μαζί. Στα χαφ δεξιά ο Μπίσεσβαρ, αριστερά ο Δημητριάδης, κεντρικοί Κορβέσης και Σάχοφ
21:37
Ωραίο μαρκάρισμα του Βαρέλα πάνω στον Κάλβο, στην προσπάθεια του Ισπανού να μπει στην περιοχή.
21:49
Στα τελευταία λεπτά ο ρυθμός έχει πέσει πολύ με τις διαδοχικές αλλαγές και τις πολλές δοκιμές σε σχήματα και πρόσωπα. Θετικό το ντεμπούτο του Βαρέλα. Πρόσωπο της αναμέτρησης ο Περέιρα με δύο γκολ.