"Πάρτι" για Ισπανία και Ιταλία, ψυχρολουσία για Ουαλία

Ισπανία και Ιταλία μοίρασαν "τεσσάρες" σε Σκόπια και Λίχτενσταϊν αντίστοιχα ενώ δεν έφτασε στην Ουαλία το γκολ του Μπέιλ καθώς "απάντησε" στο... παρά πέντε ο Μίτροβιτς για τη Σερβία!

Ιταλία και Ισπανία παρατάχτηκαν ως τα ακλόνητα φαβορί στο γήπεδο το βράδυ του Σαββάτου, για την 4η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Μουντιάλ 2018, και φρόντισαν να επιβεβαιώσουν τον τίτλο τους.

Η "σκουάντρα ατζούρα" πέτυχε τέσσερα γκολ στα πρώτα 45 λεπτά (για πρώτη φορά στα 106 χρόνια ιστορίας της είχε αβαντάζ τεσσάρων γκολ στο ημίχρονο σε εκτός έδρας ματς) και "καθάρισε" με 4-0 το Λίχτενσταϊν ενώ με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και η Ισπανία απέναντι στα Σκόπια, με τα τα τρία από τα τέσσερα τέρματα της "φούρια ρόχα" να σημειώνονται στο τελευταίο ημίωρο.

Στον 1ο όμιλο ξεχώρισε η ισοπαλία της Ουαλίας με την Σερβία (πρώτη φορά μετά το 2001 που η Ουαλία μετράει τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες) με τα γκολ των Γκάρεθ Μπέιλ στο 30' (11 γκολ και 4 ασίστ στα τελευταία 14 παιχνίδια του με την εθνική ομάδα της χώρας του) και Αλεξαντάρ Μίτροβιτς στο 85' ενώ στον 9ο όμιλο, με εντός έδρας νίκες προχώρησαν Κροατία και Τουρκία, επικρατώντας με 2-0 αμφότερες απέναντι σε Ισλανδία (και τα δύο γκολ για τους νικητές ο Μπρόζοβιτς με σουτ εκτός περιοχής, το πρώτο με το αριστερό και το δεύτερο με το δεξί πόδι) και Κόσοβο.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΒΡΑΔΙΑΣ:

4ος όμιλος

Αυστρία - Ιρλανδία 0-1 (48' Μακλίν)

Γεωργία - Μολδαβία 1-1 (16' Καζαϊσβίλι / 78' Γκάτσκαν)

Ουαλία - Σερβία 1-1 (30' Μπέιλ / 85' Μίτροβιτς)

7ος όμιλος

Αλβανία - Ισραήλ 0-3 (18' πεν. Ζάχαβι, 66' Αϊνμπίντερ, 84' Ατάρ)

Λίχτενσταϊν - Ιταλία 0-4 (11', 44' Μπελότι, 12' Ιμόμπιλε, 32' Καντρέβα)

Ισπανία - Σκόπια 4-0 (34' αυτ. Βελκόφσκι, 63' Βιτόλο, 84' Μονρεάλ, 85' Αντούριθ)