ΠΑΣ Γιάννινα - Ατρόμητος 1-0

Όπως τα τελευταία δύο χρόνια, έτσι και φέτος ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου στους "Ζωσιμάδες". "Χρυσός" σκόρερ για την ομάδα των Ιωαννίνων ο Τσουκαλάς. Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Περιστεριώτες.

H εικόνα του αγώνα

Χωρίς του τιμωρημένους, Μιχαήλ και Τζημόπουλο παρατάχθηκε ο ΠΑΣ Γιάννινα στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον Ατρόμητο, με τον Γιάννη Πετράκη να μην αλλάζει το αγαπημένο του 4-4-2. Αντίθετα, ο Μιχάλης Γρηγορίου ξεκίνησε την ομάδα του με 4-2-3-1 για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν.

Πριν καλά καλά οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων βρουν τα πατήματά τους στο γήπεδο, ο Ατρόμητος είχε δοκάρι σε σουτ του Ούμπιδες μόλις στο 4ο λεπτό. Το ματς είχε ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΣ να περιμένει και να προσπαθεί να χτυπήσει στην κόντρα. Πήγε να το καταφέρει μάλιστα στο 27', όμως η κεφαλιά του Σκόνδρα πέρασε μόλις άουτ. Οι Περιστεριώτες απάντησαν άμεσα, με τον Φυτανίδη να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή στο 28ο λεπτό και την μπάλα να καταλήγει εκ νέου στο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο πολυτιμότερος του πρώτου μέρους, Κρίστιαν Τσάβες, πέρασε δύο παίκτες και έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Τσουκαλά μέσα στην περιοχή. Εκείνος αφού έκανε μια προσποίηση στη συνέχεια με σουτ νίκησε τον Γκορμπούνοφ για το 1-0. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Γρηγορίου πέρασε στο ματς του Μπρίτο και Ναπολεόνι σε μια προσπάθεια να τονώσει την επίθεση του Ατρομήτου. Κι όντως το πέτυχε καθώς οι Περιστεριώτες δημιουργούσαν πολύ ευκολότερα φάσεις.

Στο 50' οι δυο τους έχασαν μεγάλη ευκαιρία για γκολ, με τον Βελλίδη να αποκρούει τόσο το σουτ του Ναπολεόνι, όσο κι αυτό του Μπρίτο. Ο Ιταλός αν και δεν ήταν στο 100% από άποψη φυσικής κατάστασης ήταν αρκετά επικίδυνος για την άμυνα του ΠΑΣ. Η πρώτη καλή φάση για τους γηπεδούχους στο δεύτερο 45λεπτο ήρθε στο 68' με τον Μανιά να σουτάρει εντός περιοχής και τον Γκορμπούνοφ να διώχνει.

Ο Ατρόμητος συνέχισε να πολιορκεί, όμως τα έβρισκε σκούρα απέναντι στην πολύ καλά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΣ. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Ο ΠΑΣ με το 1-0 πανηγύρισε ένα σπουδαίο τρίποντο καθώς ακολουθεί δύσκολο ματς εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό, ενώ οι Περιστεριώτες μετρούν δύο σερί ήττες.

Είναι δύσκολη η επιλογή μεταξύ Τσάβες και Βελλίδη. Θα επιλέξουμε τον δεύτερο λόγω των πολύ καλών επεμβάσεων του που κράτησαν το 1-0 για τον ΠΑΣ.

Εκτός παιχνιδιού ήταν ο Στόιτσεφ και ο Μαρσελίνιο και δικαίως έγιναν αλλαγή στο ημίχρονο.

Παρά τις αντίξοες συνθήκες με τις οποίες ξεκίνησε τη σεζόν ο ΠΑΣ, η ομάδα του Γιάννη Πετράκη δείχνει πολύ δουλεμένη. Οι παίκτες είναι πάνω κάτω οι ίδιοι με πέρυσι και γι' αυτό το λόγο βρίσκονται εύκολα στο γήπεδο. Αποδεικνύουν παιχνίδι με παιχνίδι πως και φέτος η πορεία τους θα είναι αρκετά καλή, ενώ δεν θα πρέπει να τους ξεγράφουμε για τις θέσεις των πλέι οφ. Από την άλλη ο Ατρόμητος έδειξε για ακόμη ένα ματς πως έχει κενά στην άμυνά του. Ο τραυματισμός του Εμπόου σίγουρα ήταν πλήγμα, όμως η ομάδα στερείται λύσεων. Θέλει δουλειά αν επιθυμεί να διεκδικήσει ευρωπαϊκό εισιτήριο.

ΠΑΣ Γιάννινα:Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς (74' Φερφελής), Σκόνδρας, Ακόστα, Τσουκαλάς, Ίλιτς (52' Λίλα), Κοζορώνης, Ναδάλες, Τσάβες (90+1' Γιάκος), Μπέριος.

Ατρόμητος:Γκορμπούνοφ, Φυτανίδης, Ουσέρο, Ούμπιδες, Μαρσελίνιο (46' Ναπολεόνι), Λε Ταλέκ, Γοδόι, Στόιτσεφ (46' Μπρίτο), Κιβρακίδης, Μπιτόλο (67' Κοντοές), Λααρίδης.

Το LIVE της αναμέτρησης

17:51
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του ΠΑΣ Γιάννινα και του Ατρομήτου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Super League.
17:53
Συννεφιασμένος ο καιρός στα Ιωάννινα.
17:53
Πάμε να δούμε τις 11άδες των δύο ομάδων.
17:54
ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς, Σκόνδρας, Ακόστα, Τσουκαλάς, Ίλιτς, Κοζορώνης, Ναδάλες, Τσάβες, Μπέριος.

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Φυτανίδης, Ουσέρο, Ούμπιδες, Μαρσελίνιο, Λε Ταλέκ, Γοδόι, Στόιτσεφ, Κιβρακίδης, Μπιτόλο, Λααρίδης.
17:55
Όσον αφορά τον Ατρόμητο, ο Στέφανο Ναπολεόνι τελικά κάθεται στον πάγκο γιατί ένιωσε στοματικές διαταραχές πριν το ματς. Την θέση του στην κορυφή της επίθεσης πήρε ο Αντονί Λε Ταλέκ.
17:58
Με 1-0 έληξε τόσο η περσινή όσο και η προπέρσινη αναμέτρηση των δύο ομάδων στο γήπεδο του ΠΑΣ.
18:13
Οι παίκτες των δύο ομάδων κάνουν την είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.
18:13
Με μωβ φανέλα αγωνίζεται ο ΠΑΣ, με άσπρη ο Ατρόμητος.
18:14
Η διάταξη του ΠΑΣ στο γήπεδο
18:15
Ο κ. Στυλιαράς είναι ο διαιτητής του αγώνα.
18:15
Η διάταξη του Ατρομήτου
18:16
Σέντρα στο ματς!
18:16
Θυμίζουμε ότι από τον ΠΑΣ λείπουν οι τιμωρημένοι Μιχαήλ και Τζημόπουλος, οι οποίοι αποβλήθηκαν στο ματς κόντρα στην ΑΕΚ την προηγούμενη αγωνιστική.
18:18
2' Σουτ του Μανιά, μπλοκάρει ο Γκορμπούνοφ.
18:20
4' ΔΟΚΑΡΙ για τον Ατρόμητο! Ο Ούμπιδες έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, ο Βελλίδης ακούμπησε ελάχιστα τη μπάλα κι αυτή τράνταξε το δοκάρι της εστίας του.
18:22
7' Κόρνερ για τον ΠΑΣ. Το κερδίζει ο Τσάβες.
18:23
8' Απομακρύνουν οι φιλοξενούμενοι.
18:25
9' Πολιορκεί ο ΠΑΣ την άμυνα του Ατρομήτου.
18:26
10' Επικίνδυνη σέντρα του Στρούνα από τα δεξιά, η μπάλα περνάει και κανείς παίκτης δεν μπαίνει στην πορεία της.
18:28
13' Κόρνερ για τον Ατρόμητο.
18:29
13' Βγαίνει και μπλοκάρει ο Βελλίδης.
18:29
Σε άλλο ματς της ημέρας, ο Αστέρας Τρίπολης προηγείται ήδη 2-0 του Πανιωνίου.
18:31
15' Σουτ του Τσάβες, η μπάλα περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκορμπούνοφ.
18:34
# Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες δείχνουν ορεξάτες.
18:36
20' Κρατάει μπάλα τώρα ο Ατρόμητος και ψάχνει διάδρομο στην άμυνα του ΠΑΣ.
18:38
23' Κόρνερ για τον Ατρόμητο.
18:39
24' Κακή κεφαλιά του Λαζαρίδη, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.
18:41
26' Κόρνερ τώρα για τον ΠΑΣ.
18:42
27' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για του γηπεδούχους! Ο Αποστόλης Σκόνδρας πήρε την κεφαλιά στην μικρή περιοχή όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
18:44
28' ΔΟΚΑΡΙ και πάλι για τον Ατρόμητο! Έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες, ο Φυτανίδης έπιασε την κεφαλιά από τα πλάγια μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του  Βελλίδη.
18:45
29' ΓΚΟΛ! Ο Τσουκαλάς ανοίγει το σκορ στους "Ζωσιμάδες".
18:46
Η φάση ξεκίνησε από τον Τσάβες που ξεμαρκαρίστηκε μέσα στην περιοχή και έστρωσε στον Τσουκαλά. Αυτός έκανε μια ντρίμπλα και στη συνέχεια με το σουτ του νίκησε τον Γκορμπούνοφ.
18:48
# Έχει σηκώσει τον Μπρίτο για προθέρμανση ο Γρηγορίου.
18:50
35' Σουτ του Στόιτσεφ, διώχνει με δυσκολία ο Βελλίδης.
18:52
36' Χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Τσάβες βρήκε έξοχα τον Ναδάλες μέσα στην περιοχή, όμως ο τελευταίος νικήθηκε από τον Γκορμπούνοφ.
18:56
40' Δεν μπορεί να βρει εύκολα διαδρόμους ο Ατρόμητος. Ο ΠΑΣ περιμένει αλλά μοιάζει πιο επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.
18:56
40' Κίτρινη κάρτα στον Ίλιτς.
18:59
43' Δυνατό σουτ του Τσάβες. Διώχνει με δυσκολία ο Γκορμπούνοφ σε κόρνερ.
18:59
44' Απομακρύνει ο Γοδόι.
19:02
45+1' Κίτρινη κάρτα στον Μίλος Στόιτσεφ.
19:02
Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
19:03
2 δοκάρια στο πρώτο μέρος ο Ατρόμητος. Καλύτερος όμως ο ΠΑΣ που έχει και το 1-0. Πρωταγωνιστής του ημιχρόνου αναμφίβολα ο Κρίστιαν Τσάβες.
19:04
Τα στατιστικά του πρώτου μέρους.
19:18
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
19:20
Με δύο αλλαγές ξεκινάει το δεύτερο μέρος η ομάδα του Γρηγορίου.

Εκτός οι Στόιτσεφ και Μαρσελίνι. Μέσα οι Μπρίτο και Ναπολεόνι.
19:22
50' Κόρνερ για τον Ατρόμητο.
19:22
50' Γύρισμα του Ουσέρο, μπλοκάρει σταθερά ο Βελλίδης.
19:23
50' Δυνατό σουτ του Ναπολεόνι, αποκρούει ο Βελλίδης.

Δεύτερο σουτ από τον Μπρίτο, διώχνει ξανά ο κίπερ του ΠΑΣ!
19:23
51' Σουτ του Μπιτόλο. Άουτ η μπάλα.
19:24
52' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Εκτός ο Ίλιτς, μέσα ο Λίλα.
19:25
53' Κόρνερ για τον ΠΑΣ.
19:26
54' Κεφαλιά του Μπέριου, άουτ.
19:32
59' Σουτ του Μανιά εντός περιοχής, μπλοκάρει ο Γκορμπούνοφ.
19:34
62' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ατρόμητο! Ωραίο γύρισμα του Ναπολεόνι, όμως ο Ούμπιδες από κοντά δεν καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
19:38
# Ετοιμάζεται ο Κοντοές για τον Ατρόμητο. Θα είναι η τρίτη και τελευταία αλλαγή.
19:39
67' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Κοντοές στη θέση του Μπιτόλο.
19:40
68' Καλό σουτ του Μανιά εντός περιοχή. Αποκρούει ο Γκορμπούνοφ.
19:45
73' Κόρνερ για τον Ατρόμητο.
19:46
74' Κεφαλιά του Λαζαρίδη, όμως η μπάλα ψηλά άουτ.
19:46
74' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Εκτός ο Μανιάς, μέσα ο Φερφελής.
19:49
77' Κίτρινη κάρτα στον Τσάβες.
19:51
79' Πολιορκεί εδώ και μερικά λεπτά τα καρέ του ΠΑΣ ο Ατρόμητος.
19:51
79' Κόρνερ για τον ΠΑΣ που βγήκε επικίνδυνα στην αντεπίθεση.
19:56
83' Ο Ατρόμητος γυρνάει τη μπάλα όμως δεν μπορεί να μπει μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων.
19:58
85' Ο ΠΑΣ μέχρι στιγμής κρατάει σταθερά. Μεγάλο μερίδιο αν έρθει τελικά η νίκη θα έχει και ο Βελλίδης ο οποίος μίλησε όποτε χρειάστηκε.
19:59
87' Κεφαλιά του Λε Ταλέκ. Διώχνει σε κόρνερ ο Βελλίδης.
20:02
Δύο λεπτά θα είναι ο επιπλέον χρόνος,
20:03
90+1' Κόρνερ για τον Ατρόμητο.
20:03
90+1' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Εκτός ο Τσάβες. Μέσα ο Γιάκος.
20:04
90+2' Κακή η εκτέλεση του κόρνερ από τον Ατρόμητο. Η μπάλα περνάει απ' όλους και καταλήγει άουτ.