ΠΑΣ Γιάννινα - Πανιώνιος 1-1

Σ' ένα ματς με επεισοδιακό τέλος, ο Πανιώνιος κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τους Ζωσιμάδες, χάρη σε γκολ του Τάσου Καραμάνου στο 84ο λεπτό. Ο ΠΑΣ είχε ανοίξει το σκορ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μπράνα Ίλιτς. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η αναμέτρηση ήταν ιδιαίτερα κρίσιμη για τις δύο ομάδες σε ό,τι αφορά την είσοδο στα πλέι οφ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήθελε τη νίκη προκειμένου να βρεθεί στο -3 από τον αντίπαλό του, ενώ ο Πανιώνιος σε περίπτωση "τριπόντου" θα έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της 5ης θέσης. Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς, αφού πριν τη συμπλήρωση του 5ου λεπτού οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό σουτ προς την αντίπαλη εστία. Στο 6ο λεπτό ο Αλέξης Μιχαήλ διαμαρτυρήθηκε -σωστά- για χέρι του Τάσου Μπακασέτα μέσα στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο Θανάσης Τζήλος έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Μετά το 10', η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ανέλαβε τα ηνία του παιχνιδιού, χωρίς όμως να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για τον Σωκράτη Διούδη. Τελικά, μία... έμπνευση του Μπράνα Ίλιτς στο 23ο λεπτό ήταν αρκετή για να δώσει το προβάδισμα στους Ηπειρώτες. Ο Σέρβος άσος εκτέλεσε απευθείας το κόρνερ(!), ο γκολκίπερ του Πανιωνίου αιφνιδιάστηκε και είδε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του. Οι "κυανέρυθροι" προσπάθησαν να ξεπεράσουν την ψυχρολουσία του εις βάρους τους γκολ, όμως πέρα από ένα μακρινό σουτ του Μπακασέτα (30') ήταν γενικώς ακίνδυνοι.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης έκανε πιο επιθετικό τον Πανιώνιο, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Καρίμ Ανσαριφάρντ και Μπρούνο Χαλκιαδάκη, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν χώρους προς την αντίπαλη εστία. Μάλιστα, ο ΠΑΣ ήταν αυτός που έφθασε πιο κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ στην κίνηση του Ναδάλες πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 76', ο ΠΑΣ έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μιχάλη Μανιά με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ύστερα από "κοκορομαχία" με τον Ανσαριφάρντ.

Όμως, ένα λεπτό αργότερα η αριθμητική ισορροπία επανήλθε, καθώς ο Σπύρος Ρισβάνης είδε κι αυτός τη δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα πάνω στον Ναδάλες. Στο τελευταία λεπτά, οι "κυανέρυθροι" πίεσαν για το πολυπόθητο γκολ και τελικά είδαν την προσπάθειά τους να αποδίδει καρπούς στο 84ο λεπτό. Ύστερα από φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΣ, η μπάλα κατέληξε στον ανενόχλητο Καραμάνο, ο οποίος με όμορφο πλασέ έφερε το ματς στα ίσα. Ο Έλληνας άσος θα μπορούσε να μετατραπεί σε... ήρωα, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ α τετ τον Περιστερίδη.

Δείτε το 1-0:

O Tάσος Καραμάνος χάρισε έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην ομάδα του, ο οποίος τον διατηρεί σε τροχιά πλέι οφ. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις θα μπορούσε να δώσει και το "τρίποντο", αλλά ο Περιστερίδης τον νίκησε στο τετ α τετ.

Ο Σπύρος Ρισβάνης με την ανόητη ενέργειά του επανέφερε την αριθμητική ισορροπία στον αγώνα, μόλις ένα λεπτό αφότου ο ΠΑΣ είχε μείνει με 10 παίκτες. Τελικά, η αποβολή του δεν κόστισε στον Πανιώνιο, αλλά ο νεαρός άσος όφειλε να έχει πιο καθαρό μυαλό.