Περίμενε... 106 χρόνια αλλά τα κατάφερε η Ιτάλια!

Γκολ και ρεκόρ! Τα πρώτα 45 λεπτά κόντρα στο Λίχτενσταϊν δεν θα τα ξεχάσουν εύκολα οι Ιταλοί αφού μπόρεσαν να πετύχουν ένα ρεκόρ που αγνοούσαν σε 106 χρόνια ιστορίας!

Ήταν να μην πάρει μπρος... Η εθνική Ιταλίας έκανε το 2-0 κόντρα στο Λίχτενσταϊν στο Βαντούζ σκοράροντας δις μέσα σε μόλις 2 λεπτά (11' Μπελότι, 12' Ιμόμπιλε), και το γεγονος αυτό έδωσε φτερά στους παίκτες του Βεντούρα που έκλεισαν το 45λεπτο πετυχαίνοντας άλλα δύο τέρματα.

Το αποτέλεσμα; Η "σκουάντρα ατζούρα" πήγε στα αποδυτήρια με το εμφατικό 4-0 που της επιτρέπει να καμαρώνει για ένα μοναδικό ρεκόρ, αφού ΠΟΤΕ μέχρι πρότινος στα 106 χρόνια ιστορίας της δεν είχε κλείσει το πρώτο μέρος ενός εκτός έδρας αγώνα με αβαντάζ τεσσάρων γκολ.

Η τελευταία μάλιστα φορά που κατάφερε να προηγείται με τέσσερα γκολ διαφορά στο ημίχρονο εντός έδρας ήταν πριν από 30 χρόνια, σε ένα ματς απέναντι στη Μάλτα στο Μπέργκαμο που βρήκε τους "ατζούρι" να επικρατούν με 5-0 στο φινάλε.