Ανέβηκε η Νίκη, μπαράζ για Ολυμπιακό Βόλου

Την επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία του ελληνικού ποδοσφαίρου μετά από 48 χρόνια απουσίας πανηγύρισε την Κυριακή η Νίκη Βόλου.

Η θεσσαλική ομάδα έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στον αδιάφορο Ηρακλή στο Βόλο και με την εμφατική νίκη της με 4-0 σιγούρεψε και μαθηματικά την άνοδό της.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Ανιέτε ο οποίος πέτυχε τρία γκολ (τα τρία τελευταία για την ακρίβεια) ανεβάζοντας και άλλος την τιμή του στο ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο.

Στα Χανιά η ομώνυμη ομάδα έκανε μεγάλη προσπάθεια να νικήσει τον Ολυμπιακό Βόλου και να του...κλέψει τη θέση στα μπαράζ. Οι Κρητικοί πίεσαν πολύ, δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες αλλά οι Βολιώτες άντεξαν και θα διεκδικήσουν την άνοδό τους στο μπαράζ με την Ξάνθη.

Σ' ένα από τα αδιάφορα παιχνίδια της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ,. ο Αιγινιακός νίκησε 1-0 την Κέρκυρα η οποία είχε εξασφαλίσει την άνοδο από την προηγούμενη αγωνιστική.

17:33
Καλησπέρα, μαζί θα παρακολουθήσουμε live την εξέλιξη της 14ης και τελευταίας αγωνιστικής του μαραθωνίου των πλέι-οφ της Football League που θα κρίνουν ποια ομάδα θα ακολουθήσει την Κέρκυρα στην Supeleague και ποια θα διεκδικήσει την άνοδο με αντίπαλο την Ξάνθη στα μπαράζ.
17:47
Το ενδιαφέρον στρέφεται στον Βόλο και στα Χανιά για την δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.
Φωστήρας 9
Τα κριτήρια σε περίπτωση ισοβαθμιών: 1) Βαθμοί στα μεταξύ τους παιχνίδια 2) Γκολ στα μεταξύ τους παιχνίδια 3) Θέση στην κανονική διάρκεια
17:51
H Κέρκυρα έχει εξασφαλίσει την άνοδό της στην Superleague από την προτελευταία αγωνιστική.
17:54
Οι συνθέσεις από τα Χανιά:
ΑΟ Χανιά: Ρίζος, Παπατζίκος, Μανωλάς, Παγώνης, Χατζηησσαϊας, Γκούμας, Βασιλόγιαννης, Πάγκαλος, Πότσι, Μαραγκουδάκης, Βαλλιάνος
Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Μελίσσης, Πινδώνης, Κατσιαρός, Ζέρης, Ρόκας, Νικολιάς, Κολημήτρας, Γκούρμα, Ιωάννου, Γιαλούσης
17:54
Ένταση και φραστικό επεισόδιο μεταξύ του Δημάρχου Βόλου, Αχιλλέα Μπέου και οπαδών των Χανίων δημιουργήθηκε λίγες ώρες πριν από έναρξη της αναμέτρησης Χανιά - Ολυμπιακός Βόλου.
17:57
Tα σενάρια που εξαρτώνται (στον μεγαλύτερο βαθμό) από το αποτέλεσμα της αναμέτρησης Χανιά - Ολυμπιακός Βόλου:

Χανιά - Ολυμπιακός Βόλου

Έρχεται άσος: Μπαράζ Χανιά, Βόλος μένει εκτός.

Ισοπαλία Ολυμπιακού Βόλου: Σίγουρα μπαράζ ο Βόλος.

Νίκη Ολυμπιακού Βόλου: Σίγουρα μπαράζ, αν χάσει η Νίκη, τότε πάει δεύτερη θέση ο Ολυμπιακός και μπαράζ η Νίκη.

17:58
Οι συνθέσεις από τον Βόλο:
Νίκη Βόλου : Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Σοϊλέδης, Ρεπετσάς, Γκότοβος, Πινιέιρο, Μπιτσάκος, Μανουσάκης, Ισαάκ, Ανιέτε, Τζιώρας

Ηρακλής : Χουάντερσον, Αποστολίδης, Κουρούπης, Κοντέων, Κοντοδήμος, Πουρτουλίδης, Ιντζόγλου, Παπαστεργιανός, Σαββίδης, Σαράφογλου, Τσιλιανίδης
18:01
Ξεκίνησαν όλα τα παιχνίδια. Υπενθυμίζουμε το ενδιαφέρον είναι σε Βόλο και κυρίως σε Χανιά.
18:03
3' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου : Το πάθος διακρίνει τις πρώτες διεκδικήσεις της μπάλας στην Κρήτη. Οι δύο ομάδες παίζουν μια χρονιά σήμερα.
18:05
4' Νίκη Βόλου-Ηρακλής : ΓΚΟΛ!! Η Νίκη ανοίγει το σκορ και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στην Superleague.
18:10
Η Νίκη έβαλε το γκολ που χρειαζόταν νωρίς και πλέον πρέπει να αυτοκτονήσει, δεχόμενη δύο γκολ από τον αδιάφορο Ηρακλή για να απολέσει την δεύτερη θέση
18:11
12' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου : Τα Χανιά έχουν την πρωτοβουλία αλλά ο Ολυμπιακός δείχνει στις αντεπιθέσεις ότι είναι επικίνδυνος. Υπενθυμίζουμε τα Χανιά θέλουν την νίκη, ο Ολυμπιακός βολεύεται με δύο αποτελέσματα
18:14
14' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου : Σκληρά μαρκαρίσματα από του ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακό Βόλου στην προσπάθειά τους να αμυνθούν.
18:16
12' Νίκη Βόλου-Ηρακλής : ΓΚΟΛ! Ο Ανιέτε αυξάνει το προβάδισμα της Νίκης Βόλου και αν και είναι νωρίς η ομάδα της Νίκης είναι μία ανάσα στο να επιστρέψει μετά από 48 χρόνια στην μεγάλη κατηγορία. 2-0 τον Ηρακλή.
18:19
19' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου : Τα Χανιά έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά ο φιλοξενούμενος Ολυμπιακός αμύνεται με διπλή και τριπλή ζώνη άμυνας. Κίτρινη κάρτα είδε ο Μελίσσης σε ένα ακόμη σκληρό μαρκάρισμα.
18:21
19' Αιγινιακός-Κέρκυρα : Καλό σουτ του Κουτσοσπύρου, αλλά η μπάλα μπλοκάρει και χάνεται έτσι η ευκαιρία.
18:25
23' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου : Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά, ο Ολυμπιακός είναι πολύ τυχερός καθώς στην αφύλακτη εστία του Γκίτκου προβάλλεται το κεφάλι του Πινδώνη και σώζει το γκολ πάνω στην γραμμή.
18:27
18' Φωστήρας-Ηρακλής Ψαχνών : Μακρινό σουτ του Λύρα, η μπάλα πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Αγγελόπουλου
18:30
Έτσι όπως είναι μέχρι στιγμής διαμορφωμένα τα αποτελέσματα, την Κέρκυρα στην Superleague ακολουθεί η Νίκη Βόλου, ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει στα μπαράζ με την Ξάνθη.
18:33
31' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου : Κεφαλιά του Χατζηησαϊα η μπάλα περνάει έξω από το δοκάρι του Γκίτκου. Καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους.
18:34
33' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου : Σουτ του Πάγκαλου η μπάλα περνάει άουτ. Τα Χανιά σφίγγουν τον κλοιό, ο Ολυμπιακός Βόλου όμως αντέχει.
18:36
Υπενθυμίζουμε με νίκη πηγαίνουν τα Χανιά στα μπαράζ, σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση όπως ισοπαλία (αποτέλεσμα τωρινό) ή νίκη του Ολυμπιακού Βόλου στα μπαράζ θα παίξουν οι "ερυθρόλευκοι".
18:37
35' Αιγινιακός-Κέρκυρα: ΓΚΟΛ! Ανοίγει το σκορ ο γηπεδούχος Αιγινιακός. Οι δύο ομάδες του χρόνου θα αγωνίζονται σε διαφορετική κατηγορία.
18:40
36' Νίκη Βόλου-Ηρακλής : Με δέκα παίκτες ο Ηρακλής λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας που είδε ο Τσιλιανίδης.
18:43
44' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου : Χωρίς φάση και ρυθμό το παιχνίδι στα τελευταία δέκα λεπτά.
18:45
45' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου : Στις καθυστερήσεις είμαστε στην Κρήτη. Δύο τα λεπτά που έδειξε ο διαιτητής.
18:49
Ημίχρονο και στα τέσσερα παιχνίδια:
Νίκη Βόλου-Ηρακλής 2-0
ΑΟ Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου 0-0
18:51
Έτσι όπως είναι τα αποτελέσματα, εκτός από την Κέρκυρα που είναι ήδη στην Superleague από την προτελευταία αγωνιστική, ανεβαίνει μαζί της η Νίκη Βόλου ενώ ο Ολυμπιακός Βόλου θα παίξει στα μπαράζ,
19:04
Λιγότερο από 45 λεπτά για να μάθουμε ποια ομάδα θα διεκδικήσει την άνοδο στο μπαράζ με την Ξάνθη
19:06
47' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου : Ίδιο το σκηνικό στην Κρήτη, τα Χανιά πιέζουν και ο Ολυμπιακός Βόλου αντιστέκεται.
19:10
52' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου : Το φάουλ των Χανίων περνάει ανεκμετάλλευτο. Δυσκολεύονται τα Χανιά να διασπάσουν την συμπαγή άμυνα των Θεσσαλών.
19:13
56' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου : Είναι προφανές ότι το παιχνίδι θα κριθεί στην λεπτομέρεια, ο Ολυμπιακός Βόλου αμύνεται πολύ καλά μέχρι τώρα και οι ευκαιρίες των Χανίων είναι μετρημένες στα δάχτυλα.
19:15
57' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου : Καλή ευκαιρία με τον Νικολιά, αλλά στο τελείωμα το σουτ ήταν εξαιρετικά αδύναμο.
19:18
58 ' Νίκη Βόλου-Ηρακλής: ΓΚΟΛ!! Η Νίκη δίνει πανηγυρικές διαστάσεις στην επιστροφή μετά από 48 χρόνια στην μεγάλη κατηγορία. Ανιέτε και 3-0.
19:22
61' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου : Αλλαγή για τα Χανιά. Κονσντατίνοφ στην θέση του Βαλλιάνου.
19:24
65 ' Νίκη Βόλου-Ηρακλής: ΓΚΟΛ!! 4-0 η Νίκη Βόλου συνεχίζει να βάζει γκολ στον Ηρακλή που παίζει με αριθμητικό μειονέκτημα. Η Νίκη Βόλου είναι στην πρώτη κατηγορία μετά από 48 χρόνια.
19:28
70' Χανιά-Ολυμπιακός Βόλου: Άλλα είκοσι λεπτά για να δούμε ποια από τις δύο ομάδες θα βγει τρίτη.
19:37
77' Χανιά - Ολυμπιακός Βόλου: Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Παπατζίκος o μοιραίος από κοντά.
19:42
85' Χανιά - Ολυμπιακός Βόλου: Όλα για όλα από τους Κρητικούς που βάζουν και τον Μέλο.
19:46
Υπάρχει διακοπή στα Χανιά με τον διαιτητή να δείχνει ξεκάθαρα πως θα κρατηθούν οι καθυστερήσεις.
19:51
Λήξη σε Πιερία και Βόλο, Αιγινιακός-Κέρκυρα 1-0 και Νίκη-Ηρακλής 4-0

19:54
Τελείωσε και το παιχνίδι στον Ταύρο, χωρίς σκορ.
19:55
Ολοκληρώθηκε και η αναμέτρηση στα Χανιά.
19:56
Ο Ολυμπιακός Βόλου, επομένως, τερματίζει τρίτος.
19:56
Αυτό σημαίνει ότι θα είναι η ομάδα που θα πάει στο μπαράζ κόντρα στην Ξάνθη.
19:57
Η άλλη ομάδα της πόλης, η Νίκη, έκανε το καθήκον της και με το παραπάνω. Έτσι εξασφάλισε τη συμμετοχή της στη Superleague της επόμενης περιόδου.
19:59
Κάθε λόγο για να πανηγυρίζουν έχουν οι άνθρωποι της Νίκης, αφού η ομάδα θα επιστρέψει στα σαλόνια μετά από πολλά χρόνιας αναμονής.