Πώς θα μπορούσε να είναι η νέα φανέλα του ΠΑΟΚ
Επτά πιθανές εκδοχές των εμφανίσεων που θα μπορούσε να φοράει του χρόνου ο ΠΑΟΚ, όπως τις εμπνεύστηκε χρήστης του facebook.
![Πώς θα μπορούσε να είναι η νέα φανέλα του ΠΑΟΚ](https://www.contra.gr/img/8659/7695046/416000/w460/460/paok-concept-kit.jpg)
Ο ΠΑΟΚ αποτελεί την πρώτη ελληνική ομάδα με υποχρεώσεις τη σεζόν 2020-2021 και ως είθισται, θα παραταχθεί με τις νέες εμφανίσεις του. Η Macron έχει ετοιμάσει τα σχέδια και ο 'δικέφαλος του βορρά' γνωρίζει τις φανέλες για την επόμενη χρονιά, με την ελπίδα να φανούν πιο γούρικες από εκείνες του 2019-2020.
Ο Μάνος Λουράκης, όμως, ο designer που βρίσκεται πίσω από τα concept kits της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού, έβαλε το... ποντίκι του και για εκείνα του ΠΑΟΚ. Ετοίμασε 7 εμφανίσεις, η κάθε μία με τον δικό της χαρακτήρα. Ας τις δούμε με τη σειρά:
Με τον δικέφαλο στο στήθος
![Πώς θα μπορούσε να είναι η νέα φανέλα του ΠΑΟΚ](https://www.contra.gr/img/7626/7695039/457000/o/140/0/paok-concept-kit-1.jpg)
Μπορεί βάσει των κανονισμών της UEFA να απαγορεύονται τέτοιου είδους σχέδια πάνω στις φανέλες στις διεθνείς διοργανώσεις, ωστόσο η φαντασία δεν περιορίζεται σε αυτό το σχέδιο, με τον δικέφαλο να κυριαρχεί.
Οι διακριτικές ρίγες
![Πώς θα μπορούσε να είναι η νέα φανέλα του ΠΑΟΚ](https://www.contra.gr/img/8908/7695040/452000/o/140/0/paok-concept-kit-2.jpg)
Μία άλλη επιλογή είναι η πιο κλασική με 3 ρίγες μαύρες, που αρχίζουν ως κατάμαυρες από το σορτσάκι και που χάνουν την έντασή τους όσο ανεβαίνουν προς τη λαιμόκοψη.
Η Ρίβερ Πλέιτ
![Πώς θα μπορούσε να είναι η νέα φανέλα του ΠΑΟΚ](https://www.contra.gr/img/1516/7695041/447000/o/140/0/paok-concept-kit-3.jpg)
Η έμπνευση σε αυτήν την εμφάνιση είναι πρόδηλη. Η διαγώνια ρίγα είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τη Ρίβερ Πλέιτ και ιδού πώς θα μπορούσε να είναι η αντίστοιχη εμφάνιση του ΠΑΟΚ.
Η αφιέρωση στους προηγούμενους πρωταθλητές
![Πώς θα μπορούσε να είναι η νέα φανέλα του ΠΑΟΚ](https://www.contra.gr/img/574/7695042/443000/o/140/0/paok-concept-kit-4.jpg)
Το 2ο πρωτάθλημα στην ιστορία του ΠΑΟΚ ήρθε το 1985. Η εν λόγω εμφάνιση αποτελεί φόρο τιμής σε εκείνη την ομάδα, με τη λευκή φανέλα να δεσπόζει.
Το κύπελλο του 21ου αιώνα
![Πώς θα μπορούσε να είναι η νέα φανέλα του ΠΑΟΚ](https://www.contra.gr/img/6298/7695043/438000/o/140/0/paok-concept-kit-5.jpg)
Το επόμενο τρόπαιο του συλλόγου ήρθε το 2001, με την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Ολυμπιακό. Εξ ου και η εμφάνιση με τις 3 ρίγες στο μπροστινό μέρος και το μαύρο να κυριαρχεί σε γιακά, μανίκια και σορτσάκι.
Οι αναρίθμητες ρίγες
![Πώς θα μπορούσε να είναι η νέα φανέλα του ΠΑΟΚ](https://www.contra.gr/img/56/7695044/434000/o/140/0/paok-concept-kit-6.jpg)
Ένα άλλο σχέδιο ριγωτής φανέλας, που κατά καιρούς έχουν χρησιμοποιήσει διάφορες ομάδες, είναι αυτό με τις πολλές και στενές ρίγες, που προσφέρουν ένα ιδιαίτερο οπτικό αποτέλεσμα.
Ο συνδυασμός των δύο
![Πώς θα μπορούσε να είναι η νέα φανέλα του ΠΑΟΚ](https://www.contra.gr/img/3184/7695045/429000/o/140/0/paok-concept-kit-7.jpg)
Ίσως η πιο ιδιαίτερη έμπνευση είναι αυτή που συνδυάζει δύο σε μία: και ρίγες και δικέφαλος αετός, σε μία φανέλα για... τολμηρούς.