25η αγ.: Ανατροπή μισός τίτλος για Μπαρτσελόνα, η Αθλέτικ διέλυσε τη Βαλένθια

Η Μπαρτσελόνα βρέθηκε να χάνει από τη Σεβίλλη, αλλά δεν έκανε το χατίρι στη Μαδρίτη όσον αφορά τον τίτλο. Τρία γκολ σε οκτώ λεπτά σημείωσε στο "Μεστάγια" η Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Μπαρτσελόνα

Μία νίκη και θα βρισκόταν στο +12 από τη Ρεάλ Μαδρίτης και θα παρέμενε στο +8 από την Ατλέτικο. Μία νίκη εκδίκηση για την ήττα του 1ου γύρου στο "Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν". Μία νίκη που θα σήμαινε... τίτλο, σε απλά καταλανικά. Κι όμως, ο Βιτόλο είχε διαφορετική άποψη και στο 20ό λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ τη Σεβίλλη. Κανένα πρόβλημα, Η Μπαρτσελόνα είναι ασταμάτητη αυτήν την περίοδο και με ανατροπή, πήρε σπουδαίο "τρίποντο" με 2-1 στο "Καμπ Νόου", σε ένα απολαυστικό παιχνίδι, με ευκαιρίες εκατέρωθεν και σκόρερ ξανά τον Λιονέλ Μέσι. Ο Αργεντινός ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση στην κλειστή γωνία του Σέρχιο Ρίκο και έδιωξε όποιο φάντασμα υπήρχε μετά από το 0-1.

Μπαρτσελόνα-Σεβίλλη

Ο τερματοφύλακας της Σεβίλλη προέβη σε αρκετές επεμβάσεις στη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο δεν τα κατάφερε στην έναρξη του 2ου μέρους, με τον Ζεράρ Πικέ να κάνει το 2-1. Οι Ανδαλουσιάνοι δεν το έβαλαν κάτω και απείλησαν τον Κλάουντιο Μπράβο δύο φορές, αλλά ο Χιλιανός αρνήθηκε να δεχθεί νέο γκολ. Οι δύο μεγάλες ευκαιρίες των φιλοξενουμένων αφύπνησαν τους Καταλανούς, που ανέβασαν στροφές και ιδίως με τον Νεϊμάρ, δοκίμασαν τα αντανακλαστικά του Ρίκο. Δεν πέτυχαν τίποτα περισσότερο, άντεξαν στην πίεση στο τέλος και έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Μπράβο, Βιδάλ (55' Άλβες), Πικέ, Ματιέ, Άλμπα, Ρομπέρτο (75' Ράκιτιτς), Μπουσκέτς, Τουράν (64' Ινιέστα), Μέσι, Σουάρες, Νεϊμάρ

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Κόκε, Ραμί, Κολοτζιεϊτσάκ, Τρεμουλινάς, Ενζονζί, Κριστόφορο (63' Κονοπλιάνκα), Βιτόλο, Ιμπόρα (75' Μουνιόθ), Κρον Ντέλι, Γκαμεϊρό

Βαλένθια-Αθλέτικ Μπιλμπάο

Οκτώ λεπτά ήταν αρκετά για την Αθλέτικ Μπιλμπάο ώστε να διαλύσει τη Βαλένθια και να της υπενθυμίσει ότι φέτος δεν μπορεί να τερματίσει από πάνω της. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε μεταξύ 72' και 80' στο "Μεστάγια", με τις "νυχτερίδες" να διακόπτουν απότομα ένα σερί τεσσάρων νικών σε όλες τις διοργανώσεις. Για περίπου μία ώρα, τα πράγματα ήταν ισορροπημένα για τις δύο ομάδες. Οι Βάσκοι είχαν τις περισσότερες τελικές προσπάθειες, ωστόσο οι Λεβαντίνοι ήταν πιο απειλητικοί για την εστία του Γκόρκα Ιραϊθόθ.

Ο Άλβαρο Νεγρέδο, μάλιστα, θα μπορούσε να κερδίσει πέναλτι σε χέρι του Τσάμπι Ετσέιτα, αλλάζοντας τη ροή του αγώνα στις αρχές του 2ου μέρους. Ο διαιτητής δεν το καταλόγισε και κάπου εκεί άρχισε το... πάρτι των φιλοξενουμένων. Πρώτα ο Σαμπίν Μερίνο έδωσε το σύνθημα (72'), ο Ίκερ Μουνιαΐν (77') τον ακολούθησε και δώδεκα λεπτά μετά από την είσοδό του στον αγώνα, ο Αρίτς Αντούριθ "πλήγωσε" την πρώην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Βαλένθια (4-1-4-1): Άλβες, Κανσέλο, Μουστάφι, Σάντος, Γκαγιά, Πέρες (76' Πιάτι), Μίνα, Παρέχο, Γκόμες, Τσερίσεβ (70' Φεγκουλί), Νεγρέδο (58' Αλκάθερ)

Αθλέτικ Μπιλμπάο (4-2-3-1): Ιραϊθόθ, Μπόβεδα, Ετσέιτα, Λαπόρτ, Μπαλενθιάγα, Γκ. Ελουστόνδο (63' Σαν Χοσέ), Μπενιάτ, Ντε Μάρκος (68' Αντούριθ), Ρίκο, Μουνιαΐν (83' Σουσαέτα), Σαμπίν

# Ο Νίκος Καράμπελας ήταν βασικός και έγινε αλλαγή στο 80' στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 της Βαγιαδολίδ με την Ταραγόνα για τη Segunda Division.

# Ο Νίκος Βέργος παρακολούθησε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα 2-0 της Έλτσε από την Οβιέδο.