28η αγ.: Έγραψε ιστορία ο Ρονάλντο, ξέσπασε η Ρεάλ

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγινε ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία του ισπανικού πρωταθλήματος με το καρέ που σημείωσε στη νίκη 7-1 της Ρεάλ επί της Θέλτα.

Ρονάλντο-Ρεάλ Μαδρίτης

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σημείωσε καρέ στη νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης με 7-1 επί της Θέλτα και πέρασε στη δεύτερη θέση των σκόρερ όλων των εποχών στην Primera Division, αφήνοντας πίσω του τον εμβληματικό Τέλμο Θάρα. Ο Πορτογάλος επιθετικός δεν είχε δίπλα του τους παίκτες που ζήτησε μετά από την ήττα στο ντέρμπι με την Ατλέτικο, αλλά ακόμα κι έτσι κατάφερε να γράψει ιστορία, σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε πάρτι για τους "μερένγκες". Τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά στα πρώτα λεπτά, όταν οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν είχαν κακή απόδοση και ο Ιάγο Άσπας έχασε τριπλή ευκαιρία η οποία περιελάμβανε και δοκάρι. Η απάντηση του Ρονάλντο και του Ίσκο βρήκε αντίδραση από τον Ρουμπέν Μπλάνκο, όχι όμως και η κεφαλιά του Πέπε στο 41', ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά φέτος.

Στο 2ο ημίχρονο, ήρθε το ξέσπασμα του CR7. Από το 50ό λεπτό μέχρι το 76', ο αρχισκόρερ της Ρεάλ σημείωσε τέσσερα γκολ (σε ένα εκ των οποίων, μάλιστα, πανηγύρισε δείχνοντας το... αυτί του στην κερκίδα), προσπέρασε τον Λουίς Σουάρες (25) στη λίστα των φετινών pichichi, έφτασε τα 350 τέρματα σε 335 αγώνες με τη Ρεάλ και συνάμα σημείωσε το 36 χατ τρικ στην Ισπανία, αφήνοντας ξανά πίσω τον Λιονέλ Μέσι στη σχετική λίστα. Το γκολ του Άσπας στο 62' δεν θα μπορούσε να χαλάσει το πάρτι της Ρεάλ, που περιελάμβανε γκολ του Χεσέ στο 77' και γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ στο 81', με τον Ουαλό επιθετικό να επιστρέφει στη δράση μετά από δύο μήνες.

Ρεάλ Μαδρίτης (4-3-3): Νάβας, Ντανίλο, Ράμος, Πέπε, Καρβαχάλ (77' Μαρσέλο), Κόβατσιτς, Κασεμίρο, Ίσκο (65' Μπέιλ), Βάθκεθ, Μαγιοράλ (70' Χεσέ), Ρονάλντο

Θέλτα (4-2-3-1): Μπλάνκο, Κάστρο, Μάγιο, Γκόμεθ, Πλάνας, Βας (77' Μποβί), Ντίας, Ορεγιάνα, Ερνάντες (35' Ραντόγια), Νολίτο, Άσπας (67' Γκουιντέτι)

Χετάφε-Σεβίλλη

Η Σεβίλλη έψαχνε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της φετινής σεζόν στο πρωτάθλημα και αγωνιζόταν κόντρα σε μία ομάδα με επτά σερί ήττες, δίχως γκολ για οκτώ αγώνες. Μάλιστα, βρισκόταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 85ο λεπτό και τότε ήρθε η κατάρρευση. Το τελικό 1-1 με τη Χετάφε, μάλιστα, ευνοεί τους Ανδαλουσιάνους, που θα μπορούσαν να ηττηθούν εάν δεν υπήρχε οφσάιντ στο γκολ που σημείωσαν οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις.

Λίγες ημέρες πριν από τον πρώτο αγώνα κόντρα στη Βασιλεία για τη φάση των 16 του Europa League, οι παίκτες του Ουνάι Έμερι δεν βρέθηκαν σε καλή κατάσταση. Η ελαφριά υπεροχή δεν μεταφράστηκε σε ευκαιρίες ή γκολ, αν και στο 80ό λεπτό ο Έβερ Μπανέγα έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Η χαρά τους διήρκεσε μόλις πέντε λεπτά, αφού ο Εμιλιάνο Βελάσκες σημείωσε το πρώτο γκολ των Μαδριλένων από τα τέλη Ιανουαρίου, διασώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.

Χετάφε (4-2-3-1): Γκουαΐτα, Μπουεντία, Βελάσκες, Κάλα, Γιόντα, Ροντρίγκεθ, Λασέν (80' Λεόν), Σαράμπια, Μεδράν (86' Στσέποβιτς), Βίκτορ (76' Βαμπέρτο), Βάθκεθ

Σεβίλλη (4-2-3-1): Ρίκο, Κόκε, Ραμί, Κολοτζιεϊτσάκ, Εσκουδέρο, Καρίσο, Ενζονζί (70' Κονοπλιάνκα), Φιγκέιρας (53' Κρον Ντέλι), Μπανέγα (81' Ιμπόρα), Βιτόλο, Γκαμεϊρό

# Ο Νίκος Βέργος έμεινε εκτός αποστολής στην εντός έδρας ισοπαλία της Έλτσε με 1-1 κόντρα στη Γιαγκοστέρα, για τη Segunda Division.