Προημιτελικά: Πέρασε η Μονακό (VIDEO)

Η Μονακό επικράτησε 2-0 της Γκινγκάμπ στο "Λουί Ντε", πέρασε στην ημιτελική φάση του Coupe de la Ligue και μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν είναι οι μοναδικές γαλλικές ομάδες που συνεχίζουν και στις τέσσερις διοργανώσεις.

Στην πρώτη ευκαιρία που της δόθηκε και συγκεκριμένα στο 9ο λεπτό, η Μονακό άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του αμαρκάριστου Ντίμιταρ Μπερμπάτοβ, ενώ κλειδί της αναμέτρησης αποδείχθηκε το διάστημα 35'-36', όπου ο Γιουνούς Σανκαρέ δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και αμέσως μετά ο διαιτητής Νικολά Ρενβίλ εξάντλησε την αυστηρότητά του, αποβάλλοντας τον Κριστόφ Μαντάν.

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ έχασε καλές ευκαιρίες στο 40', το 42' και το 67', απέφυγε την ισοφάριση στο 79' και κλείδωσε την πρόκριση στις καθυστερήσεις, όταν ο Αντονί Μαρσιάλ που είχε περάσει ως αλλαγή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιόνας Λεσλ.

Μονακό (4-3-3): Στεκέλενμπουργκ, Ράγκι, Γουάλας, Καρβάλιο (46' Φαμπίνιο), Κιρζαβά, Μπακαγιόκο (52' Ντιαλό), Μουτίνιο, Σίλβα, Ζερμέν, Καράσκο, Μπερμπάτοφ (73' Μαρσιάλ).

Γκινγκάμπ (4-2-2-2): Λεσλ, Γιάκομπσεν, Ανγκουά, Σορμπόν, Λεβέγκ, Κερμπράτ, Σανκαρέ, Ζιρές (84' Κοκό), Πιέ (72' Σαλιμπούρ), Μαντάν, Μπεβέ (72' Αλιούι).