Πρώτη ήττα στο νέο "Καραϊσκάκης" για Ολυμπιακό!

Ιστορική ήταν η νίκη της ΑΕΚ στον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη του ήττα στο Κύπελλο στο "Καραϊσκάκης" μετά την ανακατασκευή του (VIDEOS).

ΚΥΠΕΛΛΟ / ΟΣΦΠ - ΑΕΚ (ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / Eurokinissi Sports)
ΚΥΠΕΛΛΟ / ΟΣΦΠ - ΑΕΚ (ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ένα αήττητο 13 χρόνων έλαβε τέλος! Η ΑΕΚ νίκησε 2-1 τον Ολυμπιακό στο Φάληρο και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στο Κύπελλο στο νέο "Καραϊσκάκης" (η Ένωση είχε νικήσει 1-0 τη σεζόν 2004-05 στο 90λεπτο αλλά ηττήθηκε 2-1 στην παράταση), ενώ ο "Δικέφαλος" ήταν η τελευταία ομάδα που είχε νικήσει τον Ολυμπιακό στο στάδιο "Καραϊσκάκης" για το Κύπελλο, 1-0 τη σεζόν 1996-97 με σκόρερ τον Ντέμη Νικολαΐδη.

Επιπλέον, η τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός έχασε ως γηπεδούχος παιχνίδι Κυπέλλου ήταν στις 26 Φεβρουαρίου 2003, 1-2 από τον ΠΑΟΚ στη Ριζούπολη.

Εκπληκτικό είναι επίσης το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έχασε για πρώτη φορά στην ιστορία του πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου γηπεδούχος μετρώντας μέχρι πρότινος 9 νίκες σε ισάριθμα ματς!