34η αγ.: Στο -2 από την Μπαρτσελόνα η Ρεάλ, πέρασε από το "Μαδριγάλ" η Ατλέτικο (VIDEOS)

Mε γκολάρα του Χάμες Ροντρίγκες στο 44', τον Αρμπελόα να βρίσκει δίχτυα και τον Ντος Σάντος να σημειώνει αυτογκόλ, η Ρεάλ επικράτησε με 3-0 της Αλμερία στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου" και πλησίασε στους 2 βαθμούς την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ μπήκε στο παιχνίδι κυνηγώντας το γρήγορο γκολ προκειμένου να μη βρεθεί προ εκπλήξεως. Η πρώτη καλή στιγμή για τους Μαδριλένους ήρθε στο 28' με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του Ρονάλντο, όμως η μπάλα δεν έκανε τη χάρη στον Πορτογάλο και έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Αλμερία.

Στο 44' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, ολοκληρώνοντας ιδανικά το πρώτο ημίχρονο παρά την άσχημη εμφάνιση. Οι παίκτες της Αλμερία δεν απομάκρυναν σωστά και ο Χάμες με μακρινή... βολίδα εν κινήσει έκανε το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε για την Ρεάλ, όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο: με γκολ. Μετά από γύρισμα του Κρόος από δεξιά, ο Ρονάλντο πλάσσαρε προ κενής εστίας και η μπάλα βρήκε στον Ντος Σάντος, ο οποίος έγραψε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να μπουν στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα στο 84' οι "μερένγκες" να σημειώσουν και τρίτο γκολ. Ο Ερνάντες γύρισε την μπάλα από αριστερά, ο Αρμπελόα έκανε την προβολή και "καθάρισε" το ματς, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Ρεάλ: Νάβας, Αρμπελόα, Βαράν (86' Νάτσο), Πέπε, Κοεντράο, Χάμες (65' Ίσκο), Ιγιαραμέντι (65' Λούκας Σίλβα), Κρος, Χεσέ, Ερνάντες, Ρονάλντο.

Αλμερία: Ρουμπέν, Ναβάρο, Ντος Σάντος, Τρουχίγιο, Μανέ, Βέρθα (67' Αζίζ), Πάρτι (62' Χαβιέρ Εσπινόσα), Μέντεθ (58' Ζονγκό), Κορόνα, Ντουμπαρμπιέ, Χέμεντ.

Με υπέροχο σόλο του νεοεισελθόντα Φερνάντο Τόρες στο 74ο λεπτό, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 1-0 της Βιγιαρεάλ στο "Μαδριγάλ" και διατηρήθηκε στο +6 από την τέταρτη Σεβίλλη. Τα "κίτρινα" υποβρύχια πάλεψαν για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν, ενώ σαν να μην έφτανε αυτό έχασαν και τον Σέρχιο Ασένχο με τραυματισμό.

Βιγιαρεάλ (4-4-2): Ασένχο (85' Χουάν Κάρλος), Τζόκιτς, Ρουκάβινα (46' Γκόμες), Γκασπάρ, Χάουμε Κόστα, Ρουίς, Μπεϊλί, Πίνα, Τριγκέρος, Κάμπελ, Μορένο (85' Σολ).

Ατλέτικο (4-4-2): Όμπλακ, Μιράντα, Χουανφράν, Γκοντίν, Γκάμες, Τιάγκο, Γκάμπι (69' Ραούλ Γκαρσία), Τουράν (62' Σαούλ), Κόκε, Μάντζουκιτς (62' Τόρες), Γκριζμάν.