Ρεάλ Μαδρίτης: Συνεχίζει να βάζει αυτογκόλ ο Γουντγκέιτ

Δεκαεπτά μήνες υπομονή έκανε ο Τζόναθαν Γουντγκέιτ μέχρι να ξεπράσει τον τραυματισμό του και να φορέσει τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης, αλλά όπως φαίνεται η τύχη του έχει γυρίσει για τα καλά την πλάτη.

Ο Αγγλος αμυντικός, μετά το εφιαλτικό ντεμπούτο του με τη "βασίλισσα" στο ματς της Primera Division κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο όπου πέτυχε αυτογκόλ και στη συνέχεια αποβλήθηκε, τείνει να εξελιχθεί σε "κίνδυνο-θάνατο" για την άμυνα της ομάδας του, αφού... βρήκε και πάλι στόχο.

Αυτό συνέβη στο εκτός έδρας ματς της Ρεάλ με τη Σαραγόσα, στο πλαίσιο του "XXXV Trofeo Ciudad de Zaragoza-Carlos Lapetra". Ο άλλοτε στόπερ της Λιντς άνοιξε το σκορ εις βάρος της ομάδας του στο 19ο λεπτό, για να ισοφαρίσει εννέα λεπτά αργότερα ο Ιβάν Ελγέρα μετά από εκτέλεση κόρνερ. Με τον ίδιο τρόπο, στο 69', ο Μπαράλ έδωσε το προβάδισμα στους Μαδριλένους αλλά οι Ανδαλουσιάνοι έκαναν το 2-2 στην επόμενη φάση με τον Χενερέλο και στα πέναλτι πανηγύρισαν την κατάκτηση του τροπαίου.

Επίθεση Ελγκέρα σε Στόιτσκοφ

Οι σχέσεις μίσους του Κρίστο Στόιτσκοφ με τη Ρεάλ Μαδρίτης είναι γνωστές. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Βουλγαρίας και παλαιός άσος της Μπαρτσελόνα, δήλωσε ότι δεν σκοπεύει να χρησιμοποιήσει τον Μάρτιν Πετρόφ στον αδιάφορο αγώνα των γειτόνων με τη Μάλτα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ώστε ο άσος της Ατλέτικο Μαδρίτης να αγωνιστεί στο ισπανικό ντέρμπι με αντίπαλο τους "μερέγκες".

Ο Ιβάν Ελγκέρα ανέλαβε να απαντήσει στον παλαίμαχο άσο, ασκώντας του δριμεία κριτική. " Συνήθως χρησιμοποιεί τη Ρεάλ Μαδρίτης για να βρίσκεται στο προσκήνιο, αφού στην Μπαρτσελόνα δεν έχει πια ρόλο", τόνισε ο αμυντικός της Ρεάλ.

"Αναφερόμενος σε εμάς δημιουργεί αντιπαλότητες και κατά συνέπεια παραμένει επίκαιρος. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ο κόσμος θα τον είχε ξεχάσει", κατέληξε ο διεθνής ποδοσφαιριστής.