Ρόμα - Φιορεντίνα 1-0 (VIDEOS)

Σημαντική νίκη που τη διατηρεί στη 2η θέση της Serie Α πήρε το μεσημέρι του Σαββάτου η Ρόμα, επικρατώντας στο Ολίμπικο με 1-0 της Νάπολι.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν σχετικά νωρίς στο ματς με τον Πιάνιτς να βρίσκει δίχτυα στο 25ο λεπτό με κοντινό πλασέ, μετά από γύρισμα του Φλορέντσι.

Στον πανηγυρισμό του ο σκόρερ έκανε χειρονομία στους οπαδούς της ομάδας του, με αφορμή την έντονη κριτική που ασκήθηκε από τον κόσμο στον ίδιο και τους συμπαίκτες του. Το 1-0 έμελλε να διατηρηθεί μέχρι το τέλος της αναμέτρησης παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες από τις δύο ομάδες.

Με τη νίκη της αυτή η Ρόμα έφτασε τους 56 βαθμούς κι έκανε ένα ακόμη βήμα για την εξασφάλιση της 2ης θέσης που οδηγεί στους ομίλους του Champions League.

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Μανωλάς, Αστόρι, Χολέμπας, Πιάνιτς (68' Παρέδες), Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Φλορέντσι (80' Ιμπάρμπο), Ιτούρμπε, Λιάιτς.

Νάπολι (4-2-3-1): Αντούχαρ, Μάτζο, Αλμπιόλ, Μπρίτος, Γκουλάμ, Νταβίντ Λόπες, Ζορζίνιο, Καγεχόν (62' Γκαμπιαντίνι), Ντε Γκουζμάν (81' Ινσίνιε), Μέρτενς, Ιγκουαΐν (77' Ζαπάτα)

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Σαββάτο 4 Απριλίου 2015

13:30 Ρόμα-Νάπολι 1-0

(25' Πιάνιτς)

16:00 Βερόνα - Τσεζένα 3-3

(3', 62' Τόνι, 30' Γκόμες - 70' Καρμπονέρο, 77' Μπριέντζα, 81' Σούτσι)

16:00 Σασουόλο - Κιέβο 1-0

(23' πέν. Μπεράρντι)

16:00 Κάλιαρι - Λάτσιο 1-3

(49' Σάου - 31' Κλόζε, 60' πέν. Μπίγλια, 90+2' Παρόλο)

16:00 Παλέρμο - Μίλαν 1-2

(72' πέν. Ντιμπάλα - 37' Τσέρτσι, 83' Μενέζ)

16:00 Ίντερ - Πάρμα 1-1

(25' Γκουαρίν - 44' Λίλα)

16:00 Αταλάντα - Τορίνο 1-2

(74' Πνιίγια - 20' Κουαλιαρέλα, 39' Γκλικ)

16:00 Τζένοα - Ουντινέζε 1-1

(19' Ντε Μαϊό - 68' Τερό)

19:30 Φιορεντίνα - Σαμπντόρια

22:00 Γιουβέντους - Έμπολι

13:13
Καλησπέρα σας. Σε λιγότερο από 20 λεπτά θα έχουμε την πρώτη σέντρα στο "Ολίμπικο" με τη Ρόμα να αναμετράται με τη Νάπολι στο ματς που ανοίγει την αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Serie A.
13:15
Το ματς είναι ιδιαίτερα κρίσιμο και για τις δύο ομάδες στην προσπάθεια που δίνουν για την έξοδο στο Champions League. Η Ρόμα είναι στη 2η θέση με 53 βαθμούς αλλά νιώθει καυτή την ανάσα της συμπολίτισσας Λάτσιο (3η με 52 βαθμούς) ενώ η Νάπολι έχει μείνει στην 5η θέση με 47 βαθμούς.
13:16
Η έξοδος στο Champions League είναι ο τελευταίος μεγάλος στόχος που έχει φέτος η ομάδα της "αιώνιας πόλης" ενώ στον αντίποδα οι Ναπολιτάνοι συνεχίζουν τόσο στο Coppa Italia (βρίσκονται στα ημιτελικά) όσο και στο Europa League (έχουν φτάσει στα προημιτελικά του θεσμού).
13:16
Στο ματς του πρώτου γύρου η Νάπολι είχε επικρατήσει με 2-0 στο "Σαν Πάολο".
13:18
Τα μέτρα ασφαλείας για το παιχνίδι είναι δρακόντεια λόγω των επεισοδίων που είχαν λάβει χώρα πέρυσι στο περιθώριο του τελικού του Κυπέλλου Ιταλίας και τα οποία είχαν κοστίσει τη ζωή στον οπαδό των "παρτενοπέι", Τσίρο Εσπόζιτο.
13:21
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Μανωλάς, Αστόρι, Χολέμπας, Πιάνιτς, Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Φλορέντσι, Ιτούρμπε, Λιάιτς

Νάπολι (4-2-3-1): Αντούχαρ, Μάτζο, Αλμπιόλ, Μπρίτος, Γκουλάμ, Νταβίντ Λόπες, Ζορζίνιο, Καγεχόν, Ντε Γκουζμάν, Μέρτενς, Ιγκουαΐν
13:23
Στον πάγκο της Ρόμα βρίσκονται οι: Σκορούπσκι, Λόμποντ, Κόουλ, Γιανγκά-Μπιγουά, Σπόλι, Μπαλτσαρέτι, Παρέδες, Πελεγκρίνι, Ντουμπιά, Βέρντε, Ιμπάρμπο

Στον πάγκο της Νάπολι κάθονται οι:
Ραφαέλ, Κολόμπο, Στρίνιτς, Ενρίκε, Κουλιμπαλί, Χάμσικ,  Μέστο, Σουνίγα, Γκαμπιαντίνι, Ινσίνιε, Γκαργκάνο, Σαπάτα
13:26
Νοκ-άουτ για τη Ρόμα έχουν τεθεί ο καπιτάνο Φραντσέσκο Τότι και οι Ζερβινιό, Κεϊτά ενώ μακροχρόνια απόντες είναι οι Μαϊκόν, Στρόουτμαν και Καστάν.
13:27
Σε αυτό το ματς ο Φεντερίκο Μπαλτσαρέτι κάνει την πρώτη του εμφάνιση στην αποστολή της Ρόμα μετά από απουσία 18 μηνών από αυτή λόγω τραυματισμού.
13:28
Στον αντίποδα, απώλεια για την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ είναι ο τιμωρημένος χαφ Ινλέρ ενώ σταθερά εκτός είναι ο επιθετικός Μίτσου.
13:29
Η Ρόμα δεν έχει κερδίσει στα 12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις! Η τελευταία της επιτυχία ήταν στις 30 Νοεμβρίου, όταν επικράτησε με 4-2 της Ίντερ.
13:30
Οι δύο ομάδες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο και τώρα βγάζουν τις καθιερωμένες αναμνηστικές φωτογραφίες. Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Νικόλα Ριτσόλι.
13:31
Ξεκίνησε η αναμέτρηση.
13:32
Αύριο είναι το Πάσχα των Καθολικών για τους Ιταλούς και για αυτό το λόγο όλα τα παιχνίδια της 29ης αγωνιστικής διεξάγονται το Σάββατο.
13:34
Μετά το 4-2 επί της Ίντερ στις 30 Νοεμβρίου, η Ρόμα δεν έχει καταφέρει να κερδίσει σε κανένα από τα επτά παιχνίδια της Serie A που έχει δώσει εντός έδρας με τον απολογισμό της να είναι 6 ισοπαλίες και 1 ήττα. Εάν οι "τζαλορόσι" δεν καταφέρουν να νικήσουν τη Νάπολι θα κάνουν νέο αρνητικό ρεκόρ συνεχόμενων αγώνων (8) χωρίς νίκη στη "Olimpico".
13:35
Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά, δεν έχουμε κάτι το αξιόλογο.
13:37
Η Νάπολι προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Αταλάντα ενώ αγνοεί τη νίκη στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της. Στα τελευταία επτά επίσημα παιχνίδια της μετράει μόλις μία επιτυχία, το 3-1 στην έδρα της Ντινάμο Μόσχας στις 13 Μαρτίου.
13:37
Η Ρόμα είναι η ομάδα που έχει περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της στα πρώτα λεπτά. Σε στάση αναμονής η Νάπολι.
13:39
Ρόμα και Νάπολι έχουν αναμετρηθεί μέχρι στιγμής σε 135 παιχνίδια: οι "τζαλορόσι" έχουν 47 νίκες και οι "παρτενοπέι" 40 ενώ 48 ματς έχουν λήξει ισόπαλα. Τα γκολ είναι 174 για τους Ρωμαίους και 152 για τους Ναπολιτάνους.
13:41
Η Νάπολι είναι η ομάδα με τα περισσότερα γκολ στο φετινό Καμπιονάτο στο δεύτερο ημίχρονο: 29 τον αριθμό.
13:41
Συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο χωρίς κάποια φάση μπροστά στις δύο εστίες.
13:42
11': Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς. Την αντικρύζει ο Ντε Ρόσι για "άσχημο" μαρκάρισμα πάνω στον Ζορζίνιο.
13:43
Στα 12 τελευταία παιχνίδια των δύο ομάδων στο "Olimpico" η Νάπολι έχει μόνο μία νίκη, ενώ 4 ματς έληξαν ισόπαλα και σε 7 πανηγύρισαν οι Ρωμαίοι.
13:44
Η Ρόμα επίσης πέτυχε επίσης δύο γκολ σε καθένα από τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της απέναντι στη Νάπολι.
13:46
Aυτή είναι η διάταξη των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.
13:48
Ο Ντανιέλε Ντε Ρόσι βρίσκει τη μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής δίνει φάουλ υπέρ της Νάπολι, όχι όμως και δεύτερη κίτρινη κάρτα στον υπαρχηγό της Ρόμα όπως ζήτησαν οι παίκτες του Μπενίτεθ.
13:49
Άποψη του "Olimpico" την ώρα που έγινε η πρώτη σέντρα στο "Derby del Sole" μεταξύ της Ρόμα και της Νάπολι.
13:51
20': Πρώτη καλή φάση στο ματς, είναι για τη Ρόμα. Ο  Πιάνιτς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Αντούχαρ.
13:52
21': Φάουλ για τη Νάπολι λίγο έξω από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής (σε θέση δεξιά), με τον Καγεχόν να ανατρέπεται από τον Χολέμπας. Κίτρινη κάρτα για τον αριστερό μπακ των "λύκων".
13:53
22': Εκτέλεσε απευθείας το φάουλ με το αριστερό ο Γκουλάμ, η μπάλα στην αγκαλιά του Ντε Σάνκτις.
13:56
25': 1-0 για τη Ρόμα με το 4ο φετινό γκολ του Μίραλεμ Πιάνιτς!
13:57
Ο Ιτούρμπε έδωσε ωραία πάσα για τον Φλορέντσι και "μπούκαρε" στη μεγάλη περιοχή της Νάπολι τραβώντας τρεις παίκτες πάνω του, ο Φλορέντσι γύρισε έξοχα τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Πιάνιτς με ψύχραιμο δεξί πλασέ νίκησε τον Αντούχαρ για το 1-0.
13:58
Η Ρόμα ήταν η ομάδα που είχε περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες στα πρώτα λεπτά και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της μεγάλη φάση στα αντίπαλα καρέ.
13:59
Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του Πιάνιτς κόντρα στη Νάπολι στη Serie A, με τους Ναπολιτάνους να είναι η ομάδα στην οποία έχει πετύχει τα περισσότερα γκολ.
14:00
Ο Μίραλεμ Πιάνιτς γράφει το 1-0 για τη Ρόμα με εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή.
14:03
32': Πρώτη κίτρινη κάρτα για παίκτη της Νάπολι. Την αντικρύζει ο Αλμπιόλ για φάουλ στον Ιτούρμπε.
14:06
Δείτε την ωραία ομαδική προσπάθεια της Ρόμα η οποία έφερε το 1-0 διά ποδός... Πιάνιτς.
14:10
39': Πρώτη ευκαιρία για Νάπολι. Ο Καγεχόν μπήκε στην περιοχή της Ρόμα, έκανε ντρίμπλα στον Ντε Σάνκτις και πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Ντε Γκούζμαν, με το σουτ του μέσα από την περιοχή να κόβεται με το σώμα από τον Μανωλά!
14:12
40': Η Ρόμα προσπάθησε να απειλήσει στην αμέσως επόμενη φάση με την ωραία κάθετη πάσα του Πιάνιτς για τον Λιάιτς, όμως το πλασέ του μέσα από την περιοχή σε θέση αριστερά ήταν πολύ άστοχο.
14:13
42': Ο Ιγκουαΐν έκανε του σουτ από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Μανωλά που είχε σωστή τοποθέτηση και έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
14:16
Τέλος πρώτου ημιχρόνου: η Ρόμα πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη 1-0 με το γκολ του Μίραλεμ Πιάνιτς από το 25ο λεπτό.
14:20
Στη φάση του 39ου λεπτού που η μπάλα μετά από το σουτ του Ντε Γκούζμαν σταμάτησε πάνω στον Μανωλά, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι όμως ο Ριτσόλι διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
14:21
O Πιάνιτς νικάει με πλασέ τον Αντούχαρ και βάζει μπροστά τη Ρόμα στο σκορ.
14:25
Το γκολ του Πιάνιτς χωρίζει Ρόμα και Νάπολι μετά από τα πρώτα 45 λεπτά.
14:33
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρον στο "Olimpico".
14:37
"Κάνω καλό παιχνίδι αλλά πρέπει να το καθαρίσουμε. Η Νάπολι παραμένει επικίνδυνη και αυτό είναι ένα σημαντικό παιχνίδι για μας. Ο πανηγυρισμός μου; Τα έχω με όσους κουτσομπολεύουν, μου γινόταν συχνά κριτική και μου βγήκε αυτός ο θυμός. Τα έχω με τους δημοσιογράφους. Περίμενω το γκολ, είμαι χαρούμενος που ήρθε αλλα θα είμαι πιο χαρούμενος αν οι οπαδοί τραγουδούν στο τέλος του αγώνα", δήλωσε στο ημίχρονο ο μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης, Μίραλεμ Πιάνιτς.
14:38
Δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή από τον Γκαρσία ή τον Μπενίτεθ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους. Ο Κώστας Μανωλάς αρκετά αποτελεσματικός μέχρι στιγμής στις επεμβάσεις του.
14:40
53': Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Νάπολι μέχρι στιγμής. Ο Μέρτενς απέφυγε τον Τοροσίδη και μπήκε στη μεγάλη περιοχή, υπό την πίεση του Μανωλά έκανε το πλασέ με το δεξί όμως ο Ντε Σάνκτις μπλόκαρε κρατώντας το 1-0 για την ομάδα του.
14:42
55': Κίτρινη κάρτα για τον Φλορέντσι.
14:44
57': Νέα ευκαιρία για τη Νάπολι και πάλι με τον Μέρτενς. Ο Βέλγος μπήκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά (μετά από πάσα του Ζορζίνιο) και έκανε το πλασέ με το αριστερό παρά το τάκλιν του Ντε Ρόσι, με τον Ντε Σάνκτις να αποκρούει με δυσκολία.
14:47
Ο Ράφα Μπενίτεθ ετοιμάζεται να ρίξει στο ματς τον Γκαμπιαντίνι που θα είναι η πρώτη του αλλαγή.
14:48
62': Ο Γκαμπιαντίνι περνάει στο ματς για λογαριασμό της Νάπολι αντί του Καγεχόν.
14:52
66': Άστοχη η κεφαλιά του Μπρίτος μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
14:52
Έτοιμη η πρώτη κίνηση από Γκαρσία που θα ρίξει στο ματς τον Παρέδες.
14:54
67': Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Νάπολι να ισοφαρίσει με το σουτ στην κίνηση του Γκαμπιαντίνι μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ενστικτωδώς ο Ντε Σάνκτις. Απίστευτη επέμβαση!
14:54
68': Πρώτη αλλαγή για τη Ρόμα. Ο Παρέδες παίρνει τη θέση του Πιάνιτς που δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού.
14:56
Ήταν τόσο εντυπωσιακή η απόκρουση του Ντε Σάνκτις που ο ένας εκ των δύο αναπληρωματικών γκολκίπερ της Ρόμα που βρίσκεται στον πάγκο, ο Λόμποντ, χειροκρότησε την προσπάθεια του συμπαίκτη του και ο τηλεοπτικός φακός κατέγραψε αυτό το στιγμιότυπο.
14:57
70': Δεύτερη αλλαγή για τη Ρόμα.Ο Γιανγκά-Μπιγουά παίρνει τη θέση του Χολέμπας.
14:59
72': Κίτρινη κάρτα στον Βασίλη Τοροσίδη για μαρκάρισμα από πίσω στον Γκαμπιαντίνι. Ο Έλληνας δεξιός μπακ της Ρόμα θα χάσει το επόμενο παιχνίδι της ομάδας του (εκτός έδρας με Τορίνο).
15:01
Ο Ρούντι Γκαρσία πέρασε τον Γιανγκά-Μπιγουά στο ματς για να αγωνιστεί στο δεξί άκρο της άμυνας και να περιορίσει τη δράση του πολύ επικίνδυνου στο δεύτερο ημίχρονο Μέρτενς. Ο Τοροσίδης πήγε στο αριστερό άκρο.
15:03
76': Δεύτερη αλλαγή για τη Ρόμα. Ο Σαπάτα παίρνει τη θέση του Ιγκουαΐν. Ο Μανωλάς ήταν εξαιρετικός στις επεμβάσεις του και περιόρισε σημαντικά τη δράση του Αργεντίνου φορ.
15:04
Ξανά επικίνδυνος από τα αριστερά ο Μέρτενς, αυτή τη φορά έδιωξε ο Μανωλάς.
15:05
78': Νέα καλή στιγμή για τη Νάπολι η οποία όσο περνάει η ώρα πιέζει για την ισοφάριση. Ο Ντε Σάνκτις μπλοκάρει το σουτ με το αριστερό από τον Γκαμπιαντίνι μέσα από την περιοχή.
15:06
79': Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τη Ρόμα. Ο Φλορέντσι (έδωσε την ασίστ στον Πιάνιτς στη φάση του γκολ και γενικά ήταν από τους καλύτερους για την ομάδα του) αποχωρεί και δίνει τη θέση του στον Ιμπάρμπο.
15:08
82': Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τη Νάπολι. Ο Ινσίνιε παίρνει τη θέση του Ντε Γκούζμαν.
15:09
Ο Ινσίνιε επιστρέφει στη δράση με τη φανέλα της Νάπολι μετά από έναν σοβαρό τραυματισμό που τον είχε κρατήσει για μεγάλο διάστημα εκτός γηπέδων.
15:14
87': Δυνατό σουτ του Ναϊνγκολάν λίγο έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Αντούχαρ. Η πρώτη φάση των Ρωμαίων στο δεύτερο ημίχρονο!
15:15
88': Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρόμα να κάνει το 2-0 και να "καθαρίσει" το ματς. Ο Ιτούρμπε βγήκε τετ ατ τετ με τον Αντούχαρ και τον απέφυγε, όμως το πλασέ του από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα να βρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
15:16
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Ο Μέρτενς συνεχίζει να ταλαιπωρεί την άμυνα της Ρόμα.
15:16
Η Ρόμα περνάει δύσκολες στιγμές αμυνόμενη και οι τιφόζι στις εξέδρες αρχίζουν το τραγούδι για να δώσουν κουράγιο στους παίκτες του Ρούντι Γκαρσία.
15:18
Αν η Ρόμα κρατήσει το 1-0 τότε θα παραμείνει σίγουρα στη 2η θέση και μετά το τέλος της 29ης αγωνιστικής ενώ θα πανηγυρίσει και την πρώτη εντός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα μετά τις 30 Νοεμβρίου (4-2 την Ίντερ).
15:18
Τέσσερα θα είναι συνολικά τα λεπτά των καθυστερήσεων. Τώρα βρισκόμαστε στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου.
15:19
Με νίκη η Ρόμα αυξάνει τη διαφορά της από τη Νάπολι στους 8 βαθμούς και την θέτει ουσιαστικά νοκ-άουτ από τη μάχη για την κατάκτηση της 2ης θέσης.
15:19
Τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Κόρνερ για τη Νάπολι.
15:19
Έχει προωθηθεί και ο Αντούχαρ για τη Νάπολι!
15:20
Μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
15:20
Φάση διαρκείας στα καρέ της Ρόμα με τη μπάλα να μην απομακρύνεται, με τον Ντε Σάνκτις να μπλοκάρει τελικά μετά από σουτ του Ζορζίνιο.
15:21
Τέλος αγώνα: Ρόμα - Νάπολι 1-0.
15:21
Το γκολ του Μίραλεμ Πιάνιτς στο 25ο λεπτό χάρισε τους τρεις βαθμούς της νίκης στη Ρόμα και την κρατάει μόνη 2η στη βαθμολογία με +4 από τη Λάτσιο (παίζει εκτός έδρας με την Κάλιαρι).