Σέντρα στον πλανήτη

Η αντίπαλος της Εθνικής μας ομάδας στο Euro 2004 Ισπανία έδειξε χαρακτήρα και παρόλο που έχανε 0-1 από το Περού στην Βαρκελώνη νίκησε τελικά 2-1 ανατρέποντας το εις βάρος της αποτέλεσμα σε τρία λεπτά. Ισοπαλία 1-1 ανάμεσα στην Πορτογαλία και την Αγγλία. Ιταλία και Τσεχία έμειναν στο 2-2 στο Παλέρμο ενώ Εϊρε και Βραζιλία δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα στο Δουβλίνο. Νίκη της Γερμανίας μέσα στο Σπλιτ επί της Κροατίας με 2-1.

Πορτογαλία - Αγγλία 1-1

Ούτε στα εγκαίνια του "Φάρο Λούλε" μπόρεσε η Πορτογαλία να χαρίσει μία νίκη στους οπαδούς της. Η ομάδα του Λουίς Φελίπε Σκολάρι έμεινε στο 1-1 με την Αγγλίασε ένα ματς στο οποίο ο Λουίς Φίγκο συμπλήρωσε 100 συμετοχές με την Εθνική ομάδας της Πορτογαλίας (τιμήθηκε πριν από την έναρξη από τους υπεύθυνους της πορτογαλικής ομοσπονδίας). Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο η Αγγλία προηγήθηκε με γκολ του Κινγκ (δεν αποκλείεται και η περίπτωση του αυτογκολ)Ο Κινγκ κατάφερε ναχριστεί σκόρερ στο ντεπούτο του με τα "λιοντάρια." Η Πορτογαλία ισοφάρισε στο 71' με απευθείας χτύπημα φάουλ του Παουλέτα.

Iσπανία-Περού 2-1

Η Ισπανία του Ινιάκι Σάεθ νίκησε 2-1 το Περού στο φιλικό της Βαρκελώνης μετά από ένα καλό παιχνίδι κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Οι Λατινοαμερικάνοι αιφνιδίασαν με το τέρμα του Σολάνο στο 21' αλλά η Ισπανική απάντηση ήταν ιδιαίτερα δυναμική. Ο Ετσεμπερία ισοφάρισε στο 30' και δύο λεπτά αργότερα ο Μπαράχα πέτυχε το νικητήριο γκολ των "Φούριας Ρόχας". Ο Σάεθ προτίμησε το δίδυμο Ετσεμπερία -Ραούλ στην επίθεση ενώ στα αμυντικά χαφ έπαιξαν μαζί Χάβι Αλόνσο και Μπαράχα. Στο δεύτερο μέρος οι δύο προπονητές προχώρησαν σε πολλές αλλαγές (ο Σάεθ χρησιμοποίησε και τον Ταμούδο για ένα ολόκληρο ημίχρονο.)

Iσπανία: Κασίγιας (46’ Κανιθάρες), Σαλγάδο (46’ Ραούλ Μπράβο), Ελγκέρα, Μαρσένα, Πουγιόλ, Βαλερόν, Μπαράχα (Αλμπέλδα), Χάβι Αλόνσο (46’ Τσάβι), Βιθέντε (46 Λούκε), Ετσεμπερία (46’ Χόακιν), Ραούλ (46’ Ταμούδο).

Περού: Ιμπάνεθ, Ρεμπόσιο, Χιντάλγο, Γκαγίκουιο (76’ Ασασιέτε), Κουιρλίθα, Σεγκάρα (65’ Ρόσα), Σολάνο (81’ Γκαρσία), Παλάθιος (73’ Γκουιντέρος), Σότο (46’ Σουάρεθ), Πιζάρο (66’ Σίλβα), Μεντόθα (67’ Φαρφάν).

Ιταλία - Τσεχία 2-2

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Παλέρμο ανάμεσα στην Ιταλία και την Τσεχία με τις δύο ομάδες να μοιράζονται τις εντυπώσεις μετά το τελικό 2-2. Ο Κριστιάν Βιέρι άνοιξε σχετικά νωρίς το σκορ (14') αλλά οι Τσέχοι δύο λεπτά πριν βγει το ημίχρονο ισοφάρισαν με τον Στάινερ. Στο 86' η "Σκουάντρα Ατζούρα" πήρε ξανά τα ηνία με τέρμα του Ντι Νατάλε για να τα ξαναχάσει στο 89' αφού η Τσεχία ισοφάρισε με τον Ροζίτσκι.

Βέλγιο - Γαλλία 0-2

Η Γαλλία δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα στις Βρυξέλλεςμε αντίπαλο το Βέλγιο.Η ομάδα του Ζακ Σαντινί νίκησε 2-0 τους γείτονές της και ο εκλέκτορας της είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετούς ποδοσφαιριστές. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2000 προηγήθηκε στο 45' με τον Σίντνεϊ Γκοβού ενώ στο 76' ο Λουίς Σαχά (ανανεωμένος μετά την μεταγραφή του στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ) έκανε το 0-2 για την εθνική ομάδα της χώρας του. Ετσι παρά τις απουσίες των Τρεζεγκέ και Ανρί οι Γάλλοι έφτασαν εύκολα στην νίκη.

Bελγίο: Ντε Βλέγκερ (46' Χέρποελ), Ντε Φλάρντ (85' Μπισκόντι) Βαν Νταμ, Κομπανί, Βαν Ντερχέϊδεν (54' Σότερς), Μπασέκιο (85' Ντε Κοκ), Κλέμεντ, Μπάφελ (85' Σατέλ), Σίμονς, Μ. Μπενζά (69' Ε. Μπενζά), Σονκ (88' Πιερονί).

Γαλλία: Μπαρτέζ, Γκαλάς (85' Μεξές), Ντεσαγί, Τιράμ, Σιλβέστρ (46' Λιζαραζού), Ντακούρ (18' Μακελέ), Βιεϊρά (62' Ροτέν), Ζιντάν (77' Καπό), Λουγιντουλά (62' Μαρλέ), Σαχά (Μπουμσόν), Γκοβού (46' Πιρές)

Στα υπόλοιπα παιχνίδια Γερμανία πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Κροατίας με 2-1 στο Σπλιτ. Στο 33' ο Μίροσλαβ Κλόζε άνοιξε το σκορ ενώ οι Κροάτες ισοφάρισαν με τον Νέρετζιακ στο 86'. Τα "πάντσερ" όμως είπαν την τελευταία τους λέξη στο 90' όταν ο Κάρστεν Ράμελοφ έγραψε το τελικό 1-2.

ΗΟλλανδία με ενα γκολ του Ρόμπεν στο 57' έκαμψε την αντίσταση των ΗΠΑ με 1-0 στο Αμστερντάν Αρίνα. Πολύ κακό γιασ το τίποτα στο Δουβλίνο όπουΕϊρε και Βραζιλίαέμειναν στο 0-0.

Στο ντέρμπι των αντιπάλων της Εθνικής ομάδας στα προκριματικά του Μουντιάλ 2006 η Δανία νίκησε εκτός έδρας την Τουρκία με 1-0. Το μοναδικό γκολ των Σκανδιναβών πέτυχε ο Γιόργκσενσεν στο 32ο λεπτό του παιχνιδιού.

Η μονομαχία της Μεγάλης Βρετανίας ανάμεσα στην Ουαλία και την Σκωτία έληξε με θριαμβευτές τους Ουαλούς. Οι γηπεδούχοι με χατ-τρικ του Ερνσόου συνέτριψαν με 4-0 τους Σκωτζέζους. Η Νορβηγία παρά το γεγονός ότι έπαιξε χωρίς τους Σόλσκιερ και Κάριου νίκησε άνετα 4-1 την Βόρειο Ιρλανδία εκτός έδρας. Παρήγορο γεγονός για τους γηπεδούχους ήταν το γεγονός ότι βρήκαν δίχτυα μετά 1298 αγωνιστικά λεπτά (ή μετά από 14 ματς χωρίς τέρμα).

H Aλβανία πέτυχε μεγάλη εντός έδρας νίκη έστω και σε φιλικό επίπεδο επί της Σουηδίας. Οι γείτονές μας που έπαιζαν πλήρεις βρέθηκαν να χάνουν 0-1 από το 50ο λεπτό με τέρμα του Σελάκοβτς αλλά κατόρθωσανα γυρίσουν το ματς με τέρματα των Σκέλα στο 72' και Αλία στο 75'. Οι Σουηδοί πάντως είχαν ελλείψεις πολλών βασικών παικτών.

Σε ουδέτερο έδαφος (συγκεκριμένα στην Ισπανία) η Πολωνία νίκησε 2-0 την Σλοβενία. Οι συμπατριώτες του Εμάνουελ Ολισαντέμπε (που φυσικά δεν κλήθηκε καν από τον Πάβελ Γιάνας) προηγήθηκαν στο 24' με τον Μίλα και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 65' με τον Νίντζελαν.

Από μία μέρα γεμάτη φιλικά ματς δεν θα μπορούσαν να λείψουν καιοι μικροεκπλήξεις. Το Μαρόκο λίγες ημέρες μετά την ήττα του στο τελικό του Κόπα Αφρικά από την Τυνησία νίκησε την Ελβετία με 2-1. Οι Αφρικάνοι προηγήθηκαν 2-0 με τέρματα των Αντου (79') και Μπενόριας (82') ενώ οι Ελβετοί απλώς μείωσαν στο 90' με τον Φρέι.

Στο τουρνούα που διοργανώνει (8ο συνεχές) η Κυπριακή Ομοσπονδία ποδοσφαίρου η διοργανώτρια Κύπρος ηττήθηκε με 2-0 από την Λευκορωσία και ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις της.Η Λετονία επιβλήθηκε 3-1 του Καζακστάν, η Ουγγαρίαέκαμψε την αντίσταση της Αρμενίας με 2-0 ενώ η Ρουμανία νίκησε άνετα 3-0 την Γεωργία.Οι νικητές των αναμετρήσεων θα δώσουν την Πέμπτη ηιμτελικούς αγώνες.

Συνοπτικά το αποτελέσματα των φιλικών αγώνων της Τετάρτης

Ισραήλ - Αζερμπαϊτζάν 6-0 (9' 66'και 69'Αρμπέιτμαν, 24'(πεν) Ταλ, 45' και 61 Κάταν)
Σκόπια - Βοσνία-Ερζεγοβίνη 1-0 (25' Πάντεφ)
Eσθονία-Μολδαβία 1-0 (58' Λίντμπερε)
Κύπρος-Λευκορωσία 0-2 (48' και 63' Ρομαντσένκο)
Ρουμανία-Γεωργία 3-0 (29 και 69' Μούτου, 86' Τσέρνατ)
Λετονία-Καζακσταν 3-1 (40' Πάχαρς, 45 και 66' Λάιζανς- 34' Ακσνοβς)
Ουγγαρία-Αρμενία 2-0 (63' Σάπιτς, 75' Λίστες)
Λιβύη - Ουκρανία 1-1 (55' Κάρα- 15' Πουκάνιτς)
Τουρκία - Δανία 0-1 (32' Γιόργκενσεν)
Αλβανία - Σουηδία 2-1 (72' Σκέλα, 75' Αλία- 50΄Σελάκοβιτς)
Πολωνία - Σλοβενία 2-0( 24' Μίλα, 65' Νίντζελαντ)
Βέλγιο - Γαλλία 0-2 (45' Γκοβού, 76' Σαχά)
Μαρόκο - Ελβετία 2-1 ( 79' Αντου, 82' Μπενόριας- 90' Φρέι)
Ιρλανδία - Βραζιλία 0-0
Ολλανδία - ΗΠΑ 1-0 (57' Ρόμπεν)
Β. Ιρλανδία - Νορβηγία 1-4 (57' Χίλι- 17' και 36' Πέτερσεν, 44' Ιβερσεν, 58' Γκιλέσμπι (αυτ)
Ιταλία - Τσεχία 2-2 (14' Βιέρι, 86' Ντι Νατάλε- 43' Στάινερ, 89' Ραντσίσκι)
Κροατία - Γερμανία 1-2 (86' Νέρετζιακ- 33' Κλόζε, 90' Ράμελοφ)
Ουαλία - Σκωτία 4-0 (1', 35' και 58' Ερνσόου, 78' Τέιλορ)
Ισπανία - Περού 2-1 (30' Ετσεμπερία, 32' Μπαράχα- 21' Σολάνο)
Πορτογαλία - Αγγλία 1-1 (71' Παουλέτα-47' Κινγκ)