28η αγ.: Ξαναπάτησε κορυφή η Νάπολι

Η Νάπολι επικράτησε με άνετη της Κιέβο στο "Σαν Πάολο" και πέρασε εκ νέου τη Γιουβέντους.

Ιγκουαΐν-Νάπολι

Η Κιέβο σόκαρε τη Νάπολι στο 1ο λεπτό, ωστόσο από εκεί και πέρα το παιχνίδι του "Σαν Πάολο" πήρε γαλάζιο χρώμα, αφού οι "παρτενοπέι" έφτασαν στη νίκη με 3-1 και προσπέρασαν τη Γιουβέντους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Serie A. Δευτερόλεπτα μετά από τη σέντρα, ο Βλαντ Κίρικες έκανε λάθος στην άμυνα και έδωσε την ευκαιρία στον Νίκολα Ριγκόνι να ανοίξει το σκορ. Στο 6', ο αρχισκόρερ της κατηγορίας, Γκονσάλο Ιγκουαΐν, έφτασε τα 26 γκολ και συνεχίζει στη μάχη για το "Χρυσό Παπούτσι" της Ευρώπης. Οι γηπεδούχοι έμοιαζαν να παίζουν μόνοι τους στον αγωνιστικό χώρο και με τον Λορέντζο Ινσίνιε να δημιουργεί και τον Χοσέ Καγεχόν να τελειώνει, έχασαν πολλές ευκαιρίες.

Κίρικες-Νάπολι-Κιέβο

Τη λύση έδωσε ο Κίρικες στο 38', ο οποίος με κοντινή κεφαλιά εξιλεώθηκε για το λάθος του στην αρχή. Ακόμα και μετά από την ανατροπή, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ και να φτιάχνουν ευκαιρίες. Ο Ιγκουαΐν είχε τη μεγαλύτερη εξ αυτών στο 66', όταν το σουτ του βρήκε το οριζόντιο δοκάρι. Η είσοδος του Ντρις Μέρτενς και του Αλάν δεν άλλαξε τη μορφή του αγώνα, με τους παίκτες του Μαουρίτζιο Σάρι να έχουν το πόδι στο γκάζι και να φτάνουν σε τρίτο και τελευταίο γκολ με τον Χοσέ Καγεχόν στο 70'.

Νάπολι (4-3-3): Ρέινα, Χισάι, Κίρικες, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Λόπεθ (67' Αλάν), Ζορζίνιο, Χάμσικ (86' Τσαλόμπα), Καγεχόν, Ιγκουαΐν, Ινσίνιε (71' Μέρτενς)

Κιέβο (4-3-3): Μπιτσάρι, Φρε, Νταϊνέλι, Σέζαρ, Κατσιατόρε, Κάστρο, Ραντοβάνοβιτς, Ριγκόνι (68' Χετεμάι), Μπίρσα (64' Μετζιορίνι), Πελισιέρ (55' Φλόρο Φλόρες), Εμποκού

# Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος "σκότωσε" την πρώην ομάδα του, με ένα καταπληκτικό γκολ, στην εκτός έδρας νίκη της Σαμπντόρια με 3-0 επί της Βερόνα. Ο Έλληνας μέσος αγωνίστηκε για 58 λεπτά, ενώ ο Βαγγέλης Μόρας έβγαλε το 90λεπτο για τους ουραγούς.

# Ο Σάββας Γκέντσογλου βρέθηκε στην ενδεκάδα της Μπάρι για 63 λεπτά, στην εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Βίρτους Εντέλα για τη Serie B. Εκτός αποστολής ο Αντώνης Πετρόπουλος.

# Ο Γιώργος Μακρής έμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 της Πίζα με τη Ρίμινι για τη Lega Pro.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή 4 Μαρτίου 2015

21:45 Ρόμα - Φιορεντίνα 4-1

(22' Ελ Σαραουί, 25', 58' Σαλάχ, 38' Περότι - 45'+3' πεν. Ίλιτσιτς)

Σάββατο 5 Μαρτίου 2015

19:00 Βερόνα - Σαμπντόρια 0-3

(6' Σοριάνο, 11' Κασάνο, 30' Χριστοδουλόπουλος)

21:45 Νάπολι - Κιέβο 3-1

(6' Ιγκουαΐν, 38' Κίρικες, 70' Καγεχόν - 2' Ριγκόνι)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Βερόνα (4-4-2): Γκολίνι, Πιζάνο, Μόρας, Χελάντερ, Φαρς (28' Ζιλμπέρτο), Βσόλεκ, Ιονίτσα, Μαρόνε, Σιλιγκάρντι (56' Γκόμες), Ρέμπιτς (70' Ρόμουλο), Τόνι

Σαμπντόρια (3-4-2-1): Βιβιάνο, Κασάνι, Ρανόκια, Μοϊσάντερ, Ντε Σιλβέστρι, Φερνάντο, Σοριάνο (74' Μπαρέτο), Χριστοδουλόπουλος (58' Σιλβέστρε), Κασάνο (78' Μουριέλ), Άλβαρες, Κουαλιαρέλα