Στο νήμα την πρόκριση η Καλαμαριά

Χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι για να πάρει το "εισιτήριο" για την πέμπτη φάση του κυπέλλου Ελλάδας ο Απόλλωνας της Καλαμαριάς. Ο Αστέρας της Τρίπολης, ο οποίος πραγματοποιεί πολύ καλή πορεία στην Γ’ Εθνική, κατάφερε να δυσκολέψει την ομάδα του Ντράγκαν Κοκότοβιτς σε ένα παιχνίδι που στην κανονική του διάρκεια και την παράταση έληξε χωρίς σκορ.

Στα πέναλτι, η ομάδα της Θεσσαλονίκης, με ήρωα τον Κόβατς που απέκρουσε δύο φορές, πήρε τη νίκη με 3-2 και "πάγωσε" το γήπεδο της Τρίπολης, όπου παρακολουθούσαν τον αγώνα 1.500 θεατές, ανάμεσά τους και μαθητές από σχολεία της περιοχής.

Μάλιστα, ο Αστέρας ήταν αυτός που είχε τις καλύτερες ευκαιρίες, με τον Ροζάριο (18`), τον Παπαδόπουλο (43`) και τον Κλοκίδης (45`, 47`), ενώ η Καλαμαριά απάντησε με τους Παππά (42`) και Ελ Ομαρί (61`). Στο 65ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι όταν ο Αναστασάκος βρέθηκε στο έδαφος ύστερα από μαρκάρισμα του Ιωάννου, αλλά ο Κλοκίδης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Στην επίθεση του Απόλλωνα, δύο λεπτά αργότερα, ο Ελ Ομαρί ανατράπηκε από τον Κεφαλά, αλλά το πέναλτι του Ορφανού κατέληξε στα χέρια του Συμεωνίδη.

Από εκεί και πέρα, στη διαδικασία των πέναλτι, ο Κλέιτον, ο Ουέλιγκτον και ο Καπίας σημάδεψαν σωστά για τον Απόλλωνα, ενώ αυτά των Καραμανλή και Χριστοφορίδη απέκρουσε ο Συμεωνίδης, ενώ από πλευράς Αστέρα, ο Κατσαρός και ο Ροζάριο ευστόχησαν, οι Αναστασάκος και Πλατάκης έστειλαν τη μπάλα στον Κόβατς, ενώ στο τελευταίο πέναλτι, ο Χατζόπουλος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Αστέρας Τρίπολης: Συμεωνίδης, Ανδριαδάκης, Κεφαλάς, Χατζόπουλος, Μανωλακάκης (85' Γκόλιας), Ροζάριο, Παντελιάδης, Κονέ, Παπαδόπουλος (70' Πλατάκης), Αναστασάκος, Κλοκίδης (79' Κατσαρός)
Απόλλων Καλαμαριάς: Κόβατς, Ιωάννου, Κλέιτον, Μουράφσκι, Ορφανός, Καραμανλής, Ελ Ομαρί (104' Καπίας), Μουζαουί (115' Χριστοφορίδης), Μυροφορίδης, Φυτανίδης, Παππάς (60' Ουέλιγκτον)