15η αγ.: Αλληλοεξουδετέρωση για Λεβερκούζεν, Γκλάντμπαχ, γκέλα η Βόλφσμπουργκ (VIDEOS)

Λεβερκούζεν και Γκλάντμπαχ προσέφεραν θέαμα στους φιλάθλους, αλλά όχι ουσία, αφού το 1-1 τις διατηρεί αρκετά πίσω από τη Βόλφσμπουργκ στη 2η θέση της Bundesliga μετά από 15 αγωνιστικές. Τη δουλειά τους έκανε η Πάντερμπορν, η οποία κράτησε στο 1-1 τους "λύκους".

Στη μάχη για την ομάδα που θα πάρει τον άτυπο τίτλο της... δεύτερης πρωταθλήτριας Γερμανίας (με δεδομένο ότι η Μπάγερν Μονάχου υπάγεται σε διαφορετική κατηγορία), Λεβερκούζεν και Γκλάντμπαχ δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους και με το τελικό 1-1 έμειναν ακόμα πιο πίσω από τη Βόλφσμπουργκ. Το παιχνίδι διεκδικεί θέση στο top 10 της φετινής σεζόν μέχρι στιγμής, με φάσεις εκατέρωθεν, ρυθμό και καλή απόδοση και από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με ένα καταπληκτικό σουτ εκτός περιοχής του Χακάν Τσαλχανόγλου, ωστόσο το ημίχρονο έκλεισε ισόπαλο, αφού ο Ρουλ Μπρόουβερς ισοφάρισε για τα "πουλάρια" σε 1-1 στο 40ό λεπτό.

Η ομάδα του Ρόγκερ Σμιντ είχε το πόδι στο γκάζι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο η κατοχή μπάλας δεν μετουσιώθηκε σε νέο γκολ. Ο Γιαν Ζόμερ είχε αρκετή δουλειά, αλλά στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, ενώ στα τελευταία λεπτά κινδύνεψε και ο Μπερντ Λένο σε προσπάθεια του Αντρέ Χαν, αλλά κράτησε τον βαθμό της ισοπαλίας, που φέρνει τις δύο ομάδες στην ίδια μοίρα με την Άουγκσμπουργκ (3η θέση).

Λεβερκούζεν (4-2-3-1): Λένο, Γεβντάι, Τοπράκ, Σπάχιτς, Γουέντελ, Μπέντερ, Καστρο, Μπελαράμπι, Χακάν (71' Μπραντ), Σον (57' Ρόλφες), Κίσλινγκ

Γκλάντμπαχ (4-4-2): Ζόμερ, Κορμπ, Μπρόουβερς, Γιάντσκε, Ντομίνγκεθ, Χαν, Κράμερ, Τζάκα, Χέρμαν (79' Τραορέ), Κρούζε (90+2' Χέργκοτα), Αζάρ (89' Ράφαελ)

Η Βόλφσμπουργκ, πάντως, έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει ακόμη περισσότερο από τους διώκτες της για τη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η παραμυθένια πορεία της Πάντερμπορν στον 1ο γύρο της στη Bundesliga ολοκληρώθηκε μένοντας "αλώβητη" και απέναντι στους "λύκους", μετά από τους βαθμούς που πήρε σε Λεβερκούζεν και Ντόρτμουντ. Αυτήν τη φορά χρειάστηκε την αμέριστη συμβολή της τύχης και της διαιτησίας, σε ένα παιχνίδι τόσο μονόπλευρο που θύμισε... Μπάγερν Μονάχου. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα, προηγήθηκαν μόλις στο 17ο λεπτό, όταν ο Ράφα απέτυχε να διώξει κεφαλιά του Βιεϊρίνια κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ο Ιβάν Πέρισιτς θα μπορούσε να γράψει το 2-0 στο 30', αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ το πέναλτι που εκτέλεσε, ενώ ο Μπας Ντοστ έχανε τη μία ευκαιρία μετά από την άλλη. Ο Λούκας Κρούζε κατάφερε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του στο 2ο μέρος, ο διαιτητής να μη δει τα εμφανή πέναλτι που έγιναν στους παίκτες του Ντίτερ Χέκινγκ και ο Άλμπαν Μέχα να σκοράρει από τη βούλα στο 51' για το 1-1. Η ισοπαλία παρέμεινε μέχρι τέλους και εκτός απροόπτου, ο 1ος γύρος θα βρει τη Βόλφσμπουργκ στη 2η θέση.

Βολφσμπουργκ (4-2-3-1): Μπενάλιο, Γιουνγκ (70' Χουντ), Νάλντο, Κνόχε, Σάφερ, Γκουστάβο, Άρνολντ, Βιεϊρίνια, Ντε Μπρούινε, Πέρισιτς (70' Καλιγκιούρι), Ντοστ (85' Μπέντνερ)

Πάντερμπορν (5-4-1): Κρούζε, Βέμερ, Στρόχντικ, Ράφα, Χίνεμαϊερ, Μπρίκνερ (46' Κούτσκε), Στόπελκαμπ (72' Τσίγκλερ), Ρουπ, Μπάκαλορτς, Μεχα, Κατσούνγκα (84' Ντουκς)

# Ο τραυματίας Κυριάκος Παπαδόπουλος παρακολούθησε από τα πιτς ακόμα ένα παιχνίδι της Λεβερκούζεν.