Έκανε σεφτέ ο Φωκικός, εύκολα ο Ηρακλής

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, ο Ηρακλής συνέτριψε την Αναγέννηση στην Καρδίτσα με 4-0 και συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα. Νωρίτερα, ο Φωκικός επικράτησε με 2-0 του Αγροτικού Αστέρα, σημειώνοντας την πρώτη φετινή νίκη του στην Football League.

Φωκικός - Αγροτικός Αστέρας 2-0

Με γκολ των Σαΐν και Καλλέργη, ο Φωκικός επικράτησε με 2-0 του Αγροτικού Αστέρα στην Άμφισσα, σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στη φετινή Football League. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό και τις δύο ομάδες να μην κλείνονται στα καρέ τους και να βγαίνουν διαρκώς μπροστά.

Το σκορ άνοιξε στο 31ο λεπτό ο Σαΐν, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοσνιάδη. Έντεκα λεπτά αργότερα, ο Καλλέργης έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους χτυπώντας στην κόντρα, με τον Αγροτικό Αστέρα να πληρώνει τα αμυντικά κενά του.

Στο ξεκίνημα του δύτερου μέρους, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ με το δοκάρι του Καθάριου, ωστόσο από το σημείο εκείνο ο Φωκικός "πάγωσε" το ρυθμό διατηρώντας με ευκολία το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Φωκικός (Γ. Λύτρας):Τσεκρέζι, Καντούτσης, Παπαδόπουλος, Μουστάκης, Σαΐν, Σκαρίμπας (90'+5' Δημητρίου), Ευαγγελιδάκης, Καλλέργης (90' Καρυπιάδης), Ρεβυθόπουλος, Γκατσέσα, Γεωργουσόπουλος (81' Ντάμπος).

Αγροτικός Αστέρας (Π. Αμανατίδης):Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Καραντασιάδης, Κώτσιας (56' Κρυστάλλης), Τριανταφυλλίδης, Καρακατσάνης, Σαμουηλίδης, Γεωργιάδης, Καθάριος (69' Αθανασιάδης), Μίλιτς, Πέεφ (83' Βελλίνης).

Αναγέννηση Καρδίτσας - Ηρακλής 0-4

Εύκολο απόγευμα για τον Ηρακλή, ο οποίος με γκολ των Τσιλιανίδη, Κάσσου, Περόνε και Πουρτουλίδη πήρε την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του δεύτερου ομίλου, όπου συγκατοικεί με την Λαμία.

Οι γξπεδούχοι είχαν από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο της αναμέτρησης και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ πολύ γρήγορα, με τον Τσιλιανίδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 12'. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Κάσσος με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τσάμη, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 0-2.

Στο 61', ο Περόνε με συρτό διαγώνιο σουτ έκανε το 3-0 για τους φιλοξενούμενους, ενώ 3 λεπτά πριν από το φινάλε, ο Πορτουλίδης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 0-4.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Σάκης Θεοδοσιάδης):Τσάμης, Παπαργυρίου, Σάββας, Στάμος, Γκουγκούδης, Κουλίδης (46' Μπουντούρης), Βουτσιάς (72' Παναγιωτόπουλος), Μπιτέλης, Νίκιτς, Τζέκος, Μαυρίας (66' Χατζηρίζος).

Ηρακλής (Νίκος Παπαδόπουλος):Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Κάσσος, Σιατραβάνης (61' Ρομάνο), Πουρτουλίδης, Τσιλιανίδης (79' Κυριακίδης), Περόνε (69' Λουκίνας).

Το live

15:57
Η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Football League ανοίγει στην Άμφισσα (16.00), με την αναμέτρηση Φωκικός-Αγροτικός Αστέρας.
15:57
ΦΩΚΙΚΟΣ (Γ. Λύτρας): Τσεκρέζι, Καντούτσης, Παπαδόπουλος, Μουστάκης, Σαΐν, Σκαρίμπας, Ευαγγελιδάκης, Καλλέργης, Ρεβυθόπουλος, Γκατσέσα, Γεωργουσόπουλος.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΣ (Π. Αμανατίδης): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Καραντασιάδης, Κώτσιας, Τριανταφυλλίδης, Καρακατσάνης, Σαμουηλίδης, Γεωργιάδης, Καθάριος, Μίλιτς, Πέεφ.
16:01
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στην Άμφισσα.
16:04
3' Ο Πέεφ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Καθάριος έστειλε τη μπάλα άουτ με προβολή.
16:07
4' Ο Σαμουηλίδης πλάσαρε, αλλά ο Τσεκρέζι μπλόκαρε τη μπάλα.
16:08
5' Σουτ του Ευαγγελιδάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε άστοχα εκτός εστίας.
16:12
8' Ο Πέεφ γέμισε τη μπάλα στην περιοχή του Φωκικού, άθελά του ο Παπαδόπουλος λίγο έλειψε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
16:13
10' Ο Πέεφ εκτέλεσε κόρνερ, ο Καραντασιάδης έπιασε την κεφαλιά, οι αμυντικοί του Φωκικού έδιωξαν πάνω στη γραμμή.
16:19
16' Πολύ γρήγορος ο ρυθμός της αναμέτρησης. Οι ομάδες δεν κλείνονται στα καρέ τους και βγαίνουν διαρκώς μπροστά.
16:21
21' Εξαιρετική ατομική ενέργεια και σουτ του Πέεφ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
16:24
24' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Σαΐν για θέατρο.
16:32
31' ΓΚΟΛ 1-0 για τον Φωκικό. Ο Σαΐν πέρασε ανάμεσα σε Τριανταφυλλίδη και Σαμουηλίδη, σούταρε με πολύ δύναμη με το αριστερό μέσα και δεξιά στην αντίπαλη περιοχή, η μπάλα καρφώθηκε στα δίχτυα.
16:41
41' ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Κώτσια.
16:44
42' ΓΚΟΛ 2-0 για τον Φωκικό. Ο Βοσνιάδης πρόλαβε τον Γεωργουσόπουλο προτού σουτάρει, ο τελευταίος έπεσε πάνω στον γκολκίπερ του Αγροτικού, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του και ο επερχόμενος Καλλέργης με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
16:47
45'+2' Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.
17:02
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στην Άμφισσα.
17:07
48' Σέντρα του Σκλιοπίδη από δεξιά, κεφαλιά του Καθάριου, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Τσεκρέζι.
17:13
56' ΑΛΛΑΓΗ για τον Αγροτικό. Ο Κρυστάλλης αντί του Κώτσια.
17:23
67' Εκτέλεση φάουλ από τον Καρακατσάνη, ψηλά άουτ η μπάλα.
17:26
69' ΑΛΛΑΓΗ για τον Αγροτικό. Ο Αθανασιάδης αντί του Καθάριου.
17:37
81' ΑΛΛΑΓΗ για τον Φωκικό. Ο Ντάμπος αντί του Γεωργουσόπουλου.
17:40
83' ΑΛΛΑΓΗ για τον Αγροτικό. Ο Βελλίνης αντί του Πέεφ.
17:47
90' ΑΛΛΑΓΗ για τον Φωκικό. Ο Καρυπιάδης αντί του Καλλέργη.
17:50
90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
17:50
90'+3' Εκτέλεση φάουλ από τον Καρακατσάνη, έδιωξε δύσκολα ο Τσεκρέζι.
17:51
90'+5' ΑΛΛΑΓΗ για τον Φωκικό. Ο Σκαρίμπας εκτός, μέσα ο Δημητρίου.
17:54
90'+5' Τέλος του αγώνα στην Άμφισσα με νικητή τον Φωκικό.
17:56
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σ. Θεοδοσιάδης): Τσάμης, Νίκιτς, Στάμος, Βουτσιάς, Σάββας, Τζέκος, Γκουγκούδης, Μαυριάς, Κουλίδης, Παπαργυρίου, Μπιτέλης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Στάμου, Τσιλιανίδης, Περόνε, Πουρτουλίδης, Σιατραβάνης, Μπαρτολίνι, Κάσσος, Ζιαμπάρης
18:00
1' Ξεκίνησε το παιχνίδι στην Καρδίτσα.
18:08
10' Παιχνίδι χωρίς φάσεις στα πρώτα δέκα λεπτά.
18:13
12' ΓΚΟΛ 0-1 για τον Ηρακλή. Ο Γκουγκούδης δεν υπολόγισε σωστά στην κεφαλιά-γύρισμα στον Τσάμη, ο Τσιλιανίδης πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή άνοιξε το σκορ.
18:14
14' ΓΚΟΛ 0-2 για τον Ηρακλή. Σέντρα του Σαραμαντά από αριστερά, καρφωτή κεφαλιά του Κάσσου, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Τσάμη.
18:29
25' Στάμου αρχικά και Παπαργυρίου εν συνεχεία σούταραν, αλλά και τις δύο φορές η μπάλα βρήκε τα σώματα των παικτών του Ηρακλή.
18:34
31' Σέντρα του Κάσσου από δεξιά, ο Παπαργυρίου έκοψε στο πρώτο δοκάρι και ακολούθως ο Στάμος μπροστά από τον Περόνε στο δεύτερο δοκάρι.
18:36
37' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την Καρδίτσα. Ο Μπιτέλης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Χουάντερσον, αλλά ο Βραζιλιάνος τον νίκησε.
18:39
ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Βουτσιά για επικίνδυνη προβολή στον Σαραμαντά.
18:45
45'+1' Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος.
18:59
46' Ξεκίνησε το δεύτερο μισό.
19:06
52' Κίτρινη κάρτα στον Νίκιτς.
19:16
61' ΓΚΟΛ 0-3 για τον Ηρακλή. Συρτό διαγώνιο σουτ του Περόνε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.
19:18
62' ΑΛΛΑΓΗ για τον Ηρακλή. Ο Ρομάνο αντί του Σιατραβάνη.
19:20
66' ΑΛΛΑΓΗ για την Καρδίτσα. Ο Χατζηρίζος αντί του Μαυρία.
19:22
67' Καλοτραβηγμένο σουτ του Περόνε έξω από την περιοχή, άουτ η μπάλα.
19:22
69' ΚΙΤΡΙΝΗ στον Παπαργυρίου.
19:24
69' ΑΛΛΑΓΗ για την Καρδίτσα. Ο Περόνε εκτός, στη θέση του ο Λουκίνας.
19:31
72' ΑΛΛΑΓΗ για την Καρδίτσα. Ο Παναγιωτόπουλος αντί του Βουτσιά.
19:33
78' ΑΛΛΑΓΗ για τον Ηρακλή. Ο Κυριακίδης αντί του Τσιλιανίδη.
19:41
86' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Γκουγκούδη, που ανέτρεψε τον Κάσσο.
19:42
87' ΓΚΟΛ 4-0 για τον Ηρακλή. Ο Πουρτουλίδης ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι.
19:47
90'+3' Τέλος του αγώνα.