21η αγ.: Λύτρωση στο τέλος για Μαρσέιγ, Παρί (VIDEOS)

Δύο γκολ των Ρομαό και Ζινιάκ στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα "έσωσαν" τη Μαρσέιγ και της έδωσαν τη αγχωτική νίκη 2-1 επί της Γκινγκάμπ για την 21η αγωνιστική της Ligue 1. Δύσκολη νίκη και για την Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία μετά από 3 σερί αποτυχίες, έκαμψε την αντίσταση της Εβιάν με 4-2.

Ο Μαρσέλο Μπιέλσα ξέσπασε βλέποντας την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της Γκινγκάμπ, μετά από την προσπάθεια του Ζακ Αλεξίς Ρομαό. Η Μαρσέιγ προερχόταν από δύο αποτυχίες σε κύπελλο και πρωτάθλημα και με τη Λιόν να προελαύνει, δεν υπήρχαν άλλα περιθώρια. Το ρολόι, όμως, έδειχνε 84' και ακόμα δεν υπήρχε σκορ, μέχρι να νικηθεί ο Γιόνας Λοσλ και να πάρει "φωτιά" το "Βελοντρόμ" για τη νίκη "ανάσα" με 2-1.

Οι Μασσαλοί δεν βρέθηκαν στην καλύτερη μέρα τους και ανά διαστήματα είχαν κλειστεί στην περιοχή του Στεβ Μανταντά, στην προσπάθεια να κρατήσουν το μηδέν απέναντι σε μία ομάδα που σχεδόν σε όλο τον 1ο γύρο βρισκόταν κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Οι ευκαιρίες με το σταγονόμετρο, ο Αργεντινός τεχνικός έριξε στο παιχνίδι τον Μιτσί Μπατσουαγί, αλλά η λύτρωση ήρθε από τη δεύτερη αλλαγή, τον Ρομαό, που μπήκε στο παιχνίδι στο 75'. Το 1-0 αποδιοργάνωσε τους φιλοξενούμενους και στο 89' ο Αντρέ Πιερ Ζινιάκ σκόραρε για 13η φορά στη σεζόν και πρώτη για το 2015, "κλειδώνοντας" τη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Κλαουντιό Μποβί στις καθυστερήσεις.

Μαρσέιγ (4-2-3-1): Μανταντά, Τζα Τζετζέ, Φανί, Μορέλ, Μεντί, Ρομαό (75' Λεμινά), Ιμπιλά, Τοβέν (87' Αλοέ), Παγέ, Αλεσαντρινί (46' Μπατσουαγί), Ζινιάκ

Γκινγκάμπ (4-2-3-1): Λοσλ, Γιάκομπσεν, Ανγκουά, Σορμπόν, Λεβέκ, Ντιαλό, Κερμπρά, Πιε, Σανκαρέ (86' Αλιουί), Ζιρές (86' Σαλιμπίρ), Μποβί

Μετά από 3 σερί αποτελέσματα που την έφεραν στο -4 από την κορυφή, η Παρί Σεν Ζερμέν βρήκε το πάτημα της ανάκαμψης στο πρόσωπο του Χαβιέρ Παστόρε, ο οποίος με εξαιρετική εμφάνιση και γκολ έδωσε το "τρίποντο" στους πρωταθλητές με 4-2 επί της μαχητικής Εβιάν. Την ώρα που ο 38χρονος Σεντρίκ Μπαρμποσά "σκότωνε" την Παρί Σεν Ζερμέν, έχοντας ήδη 2 γκολ κατά της πρωτοπόρου Λιόν, οι φίλαθλοι στις εξέδρες άρχισαν να φωνάζουν "ιδρώστε τις φανέλες". Ο κόμπος είχε φτάσει στο "χτένι" για τους πρωταθλητές Γαλλίας, που κινδύνευαν να μείνουν 7 βαθμούς μακριά από την κορυφή. Ο Λοράν Μπλαν επανέφερε στην αποστολή τους Έντινσον Καβάνι και Εσέκιελ Λαβέτσι μετά από τα πειθαρχικά παραπτώματά τους, αλλά τους κράτησε στον πάγκο, και το γκολ δυσκολευόταν να βρει πηγή προέλευσης.

Τη λύση έδωσαν δύο απρόσμενοι σκόρερ, ο Νταβίντ Λουίζ στο 30ό λεπτό και ο Μάρκο Βεράτι στο 38ο λεπτό, φέρνοντας τα πάνω κάτω. Οι Παριζιάνοι, όμως, φέτος δεν αποτελούν ομάδα φόβητρο και οι παίκτες του Πασκάλ Ντιπράζ έψαχναν τον τρόπο να σοκάρουν το "Παρκ ντε Πρενς". Γι' αυτό φρόντισε ο Γκρέγκορι φαν ντερ Βιλ, ο οποίος σημείωσε αυτογκόλ και προσέφερε με αυτόν τον τρόπο στους φιλοξενούμενους έναν βαθμό. Οι ευκαιρίες του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς δεν καρποφορούσαν, αλλά τελικά ο (εξαιρετικός μαζί με τον Λουίζ) Παστόρε κατάφερε να γίνει ο ήρωας των γηπεδούχων, γράφοντας το 3-2 στο 74ο λεπτό. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Καβάνι, με το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα από τις αρχές Δεκεμβρίου.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Σιρίγκου, Φαν ντερ Βιλ, Σίλβα, Λουίζ, Μάξουελ, Βεράτι, Μότα, Ματουιντί (69' Καβάνι), Λούκας (80' Λαβέτσι), Ιμπραχίμοβιτς, Παστόρε (85' Ραμπιό)

Εβιάν (4-4-2): Λερουά, Αμπνταλά (80' Ραμίρες), Καμπόν, Σορλέν, Σαμπαλί, Βας, Τεχέδα, Τομασόν, Μπαρμποσά (78' Καμί), Μπενεζέ (57' Σουγκού), Ενσικουλού

# Φόρος τιμής στα θύματα του Παρισίου πριν από τη σέντρα.