23η αγ.: Σόου από Γιουνάιτεντ και Στέρλινγκ (VIDEOS)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επιβλήθηκε 3-1 της Λέστερ στο "Ολντ Τράφορντ" με σβηστές μηχανές για την 23η αγωνιστική της Premier League και προσπέρασε στην 3η θέση τη Σαουθάμπτον. Η Λίβερπουλ πανηγύρισε για τη νίκη επί της Γουέστ Χαμ με 2-0 και την επάνοδο με γκολ του Ντάνιελ Στάριτζ.

Το 4-4-2 (έστω και με ρόμβο) και η χαμηλή ποιότητα του αντιπάλου ήταν αρκετά για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ώστε να φτάσει σε μία άνετη επικράτηση με 3-1 επί της Λέστερ στο "Ολντ Τράφορντ" για την πρώτη εντός έδρας επιτυχία του 2015 (σε δύο αγώνες). Για περίπου 20 λεπτά, οι "αλεπούδες" κατάφεραν να κρατήσουν τους ακριβοπληρωμένους επιθετικούς των "κόκκινων διαβόλων" μακριά από την εστία τους, αλλά τα κατάφεραν μέχρι το 27'. Σε αυτό το λεπτό και με τη βοήθεια του... οφσάιντ που δεν καταλογίστηκε, ο Ρόμπιν φαν Πέρσι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Ρανταμέλ Φαλκάο πήρε ριμπάουντ από σουτ του Άνχελ ντι Μαρία για το 2-0,

Ο Γουέιν Ρούνεϊ δεν κατάφερε να σκοράρει αν και είχε... πρόσφορο έδαφος σε αυτό το παιχνίδι κι έτσι το επιθετικό δίδυμο της Γιουνάιτεντ πλαισίωσε ο... Γουές Μόργκαν, ο οποίος με κεφαλιά σημείωσε αυτογκόλ και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους πριν από τη λήξη του ημιχρόνου. Οι παίκτες του Λουίς φαν Χάαλ δεν επεδίωξαν πολλά περισσότερα στο 2ο ημίχρονο και η μείωση του σκορ από τον Μάρτσιν Βασιλέβσκι στο 80' ήρθε πολύ αργά.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-1-2-1-2): Ντε Χέα, Βαλένσια, Τζόουνς, Ρόχο, Σο, Μπλιντ, Ρούνεϊ, Γιανουζάι, Ντι Μαρία (77' Βαλένσια), Φαν Πέρσι (68' Μακνάιρ), Φαλκάο (80' Γουίλσον)

Λέστερ (4-4-2): Σβάρτσερ, Σίμπσον, Βασιλέβσκι, Μόργκαν, Ντε Λατ, Βάρντι (46' Καμπιάσο), Ντρίνκγουοτερ, Κινγκ, Σλουπ, Ουγιόα (62' Νούτζεντ), Κράμαριτς (62' Ολμπράιτον)

Ο Ντάνιελ Στάριτζ σκόραρε στην επάνοδό του στην αγωνιστική δράση, ωστόσο πρωταγωνιστής της συνάντησης ήταν ο ηγέτης της Λίβερπουλ εν τη απουσία του, ο Ραχίμ Στέρλινγκ, ο οποίος με ένα γκολ και αρκετά μαγικά καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οδήγησε τους "κόκκινους" στη νίκη με 2-0 επί της Γουέστ Χαμ. Το 1ο ημίχρονο του αγώνα δεν περιελάμβανε πολλές συγκινήσεις, πλην ίσως μιας αγκωνιάς του Άντι Κάρολ που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, όμως, ένας καταπληκτικός συνδυασμός του Φελίπε Κουτίνιο με τον Στέρλινγκ έφερε το γκολ για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς. Η παρουσία του Λούκας Λέιβα στα χαφ ήταν κομβική ώστε τα "σφυριά" να μην καταφέρουν πολλά πράγματα με την μπάλα χαμηλά και στο 68ο λεπτό ήρθε η ώρα για την επιστροφή του Στάριτζ στα γήπεδα μετά από 5 μήνες. Μόλις 12 λεπτά αργότερα, ο Άγγλος επιθετικός αξιοποίησε νέα ασίστ του Κουτίνιο κι έγραψε το τελικό 2-0.

Λίβερπουλ (3-4-2-1): Μινιολέ, Τζαν, Σκέρτελ, Σακό, Μάρκοβιτς (68' Στάριτζ), Χέντερσον, Λούκας, Μορένο, Κουτίνιο (81' Ίμπε), Λαλάνα, Στέρλινγκ

Γουέστ Χαμ (4-1-2-1-2): Αντριάν, Ο' Μπράιεν, Κόλινς (74' Ντεμέλ), Ρέιντ, Κρέσγουελ, Σονγκ, Αμαλφιτανό (55' Νομπλ), Νόλαν, Ντάουνινγκ, Βαλένσια, Κάρολ (63' Κόουλ)

# Ο Γιώργος Σαμαράς έμεινε εκτός αποστολής στην ήττα της Γουέστ Μπρομ από την Τότεναμ.

# Ο Χάρης Μαυρίας έμεινε εκτός αποστολής της Σάντερλαντ, διότι βρίσκεται στην Αθήνα για να ολοκληρώσει τον δανεισμό του στον Παναθηναϊκό.

# Ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος κράτησε για ακόμα μία φορά απαραβίαστη την εστία του στην εκτός έδρας νίκη της Μίντλεσμπρο επί της Μπρέντφορντ στο ντέρμπι για την άνοδο από την Championship.

# Πανό στο "Ολντ Τράφορντ" για τα θύματα της αεροπορικής τραγωδίας του Μονάχου, λίγες ημέρες πριν από τη συμπλήρωση 57 ετών από το συμβάν.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Σάββατο 31 Ιανουαρίου 2015

14:45 Χαλ - Νιούκαστλ 0-3

(40' Καμπελά, 50' Σά. Αμεόμπι, 78' Γκουφράν)

17:00 Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 0-1

(2' Λουκάκου)

17:00 Λίβερπουλ - Γουέστ Χαμ 2-0

(51' Στέρλινγκ, 80' Στάριτζ)

17:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Λέστερ 3-1

(27' Φαν Πέρσι, 32' Φαλκάο, 44' αυτ. Μόργκαν - 80' Βασιλέβσκι)

17:00 Στόουκ - ΚΠΡ 3-1

(21', 34', 90+2' Γουόλτερς - 36' Κράνιτσαρ)

Οι συνθέσεις και τα videos των υπολοίπων αγώνων

Χαλ (4-4-2): Μακγκρέγκορ, Ελμοχαμαντί, Ντόσον, Ντέιβις, Ρόμπερτσον (71' Μπρέιντι), Μέιλερ (56' Αλούκο), Λίβερμορ, Χάντλστοουν, Ραμίρες, Ερνάντες (67' Ινς), Γέλαβιτς

Νιούκαστλ (4-2-3-1): Κρουλ, Γιάνμαατ, Γουίλιαμσον, Κολοτσίνι, Αϊνταρά, Ανίτα, Κόλμπακ, Καμπελά (72' Γκουφράν), Σισοκό, Σά. Αμεόμπι (90+2' Αμπέντ), Πέρεθ (82' Σισέ)

Κρίσταλ Πάλας (4-4-1-1): Σπερόνι, Κέλι (65' Ζαχά), Νταν, Ντιλέινι, Γουόρντ, Πάντσεον, Μακάρθουρ, Λέντλεϊ, Γκέιλ, Σαμάκ (25' Ματς), Σανογκό (71' Μάρεϊ)

Έβερτον (4-2-3-1): Ρόμπλες, Κόουλμαν, Στόουνς, Γιαγκέλκα, Μπέινς, Μπέσιτς, Μπάρι, Μακγκίντι, Νέισμιθ, Μιραλάς (68' Οβιέδο), Λουκακού (90+2' Κονέ)

Στόουκ (4-2-3-1): Μπέγκοβιτς, Μπάρντσλεϊ, Σόκρος (42' Μουνιέσα), Βόλσαϊντ, Γουίλσον, Γουίλαν, Ενζονζί, Αρναούτοβιτς (63' Κράουτς), Άιρλαντ (72' Άνταμ), Μόουζες, Γουόλτερς

ΚΠΡ (4-5-1): Γκριν, Ίσλα, Ονουόχα, Νταν, Χιλ (75' Γιουν), Βάργκας, Μπάρτον, Κράνιτσαρ (68' Χόιλετ), Χένρι (46' Ζαμόρα), Φερ, Όστιν

Σάντερλαντ (4-1-4-1): Παντιλιμόν, Ρεβεγέ, Βερχίνι, Ο' Σέι, Φαν Άανχολτ, Μπρίντκατ, Τζόνσον (86' Άλβαρες), Λάρσον, Γκόμεθ, Γουίκαμ (76' Γκράχαμ), Ντεφό (75' Φλέτσερ)

Μπέρνλι (4-4-1-1): Χίτον, Τρίπιερ, Κιν, Σέικελ, Μι, Μπόιντ (61' Γουάλας), Μάρνεϊ, Τζόουνς, Άρφιλντ, Μπαρνς (76' Βόουκς), Ινγκς (61' Γιούτκεβιτς)

Γουέστ Μπρομ (4-4-2): Φόστερ, Γουίσντομ (61' Γκάρντνερ), Μακόλεϊ, Ντόσον, Λέσκοτ, Μακμάναμαν (60' Ιντέιγ), Γιάκομπ, Μόρισον (88' Ντόρανς), Μπραντ, Μπεραΐνο, Ανιτσέμπε

Τότεναμ (4-2-3-1): Λορίς, Γουόκερ, Φάσιο, Βερτόνγκεν, Ρόουζ, Ντεμπέλε (62' Σαντλί), Μέισον (74' Σταμπουλί), Λαμέλα, Παουλίνιο, Έρικσεν, Κέιν (88' Σολδάδο)