15η αγ.: Η Μίλαν το ντέρμπι, η Ρόμα πλησιάζει τη Γιουβέντους, γκολ ο Χριστοδουλόπουλος (VIDEO)

Η Μίλαν ήταν η μεγάλη νικήτρια στη σπουδαίο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής στη Serie A με αντίπαλο τη Νάπολι (2-0). Ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι της Γιουβέντους σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης σε 1-1 για τη... Σαμπντόρια και "έκοψε" βαθμούς από τους "μπιανκονέρι" στη μάχη τίτλου με τη Ρόμα. Οι "τζιαλορόσι" υπέταξαν τη μέχρι πρότινος τρίτη καλύτερη ομάδα της χώρας, Τζένοα, μέσα στο "Μαράσι" και πλησίασαν στον πόντο την κορυφή. Γκολ και ασίστ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου κατά του Ορέστη Καρνέζη.

Το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της Μίλαν για το 2014 έφερε και ένα από τα σημαντικότερα αποτελέσματα του έτους. Οι "ροσονέρι" επικράτησαν με 2-0 της Νάπολι και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι της Ευρώπης. Πολλά κρίθηκαν από την... εκκίνηση του αγώνα, αφού ο Ζερεμι Μενέζ συνέχισε το μπαράζ πανέμορφων τερμάτων στο οποίο έχει επιδοθεί από την αρχή της σεζόν. Ο Γάλλος επιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό και προσέφερε την απαιτούμενη ψυχολογική τόνωση στους γηπεδούχους, που συνεχίζουν την πορεία... ασανσέρ τις τελευταίες εβδομάδες.

Η χλιαρή αντίδραση των "παρτενοπέι" μεταφράστηκε σε μία καλή στιγμή του Ντάβιντ Λόπεθ, αλλά ο Ντιέγκο Λόπεθ είπε "όχι" και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Οι δύο ομάδες έδωσαν στο παιχνιδι χαμηλό τέμπο και οι ευκαιρίες ήταν περιορισμένες. Στο 51ο λεπτό ο Τζιάκομο Μποναβεντούρα εκμεταλλεύτηκε μία εξ αυτών και με κεφαλια έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Η εισοδος του Μάρεκ Χάμσικ και του Ντουβάν Σαπάτα δεν βοήθησε τους Ναπολιτάνους, που έιχαν να αντιμετωπίσουν μία ακόμα πιο οπισθοχωρημένη ομάδα, η οποία κατάφερε να κρατήσει το σκορ.

Μίλαν (4-3-3): Λόπεθ, Μπονέρα, Μεξές, Ραμί (66' Σαπάτα), Αρμέρο, Πόλι (77' Μουντάρι), Ντε Γιονγκ, Μοντολίβο (86' Εσιέν), Χοντα, Μενέζ, Μποναβεντούρα

Νάπολι (4-2-3-1): Ράφαελ, Μέστο, Αλμπιόλ, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Λόπεθ, Ζορζίνιο (61' Χάμσικ), Καγεχόν, Ντε Γκουζμάν (77' Γκάργκανο), Μέρτενς (72' Σαπάτα), Ιγκουαΐν

Ένας παίκτης που κατά το ήμισυ ανήκει στη Γιουβέντους, ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι, ήταν αυτός που έβαλε τέλος στο σερί 25 νικηφόρων εντός έδρας αγώνων της "γηραιά κυρίας", αφού ισοφάρισε σε 1-1 για τη Σαμπντόρια. Ο 23χρονος διεθνής Ιταλός επιθετικός εξαφάνισε την ουσία από ένα εκ των καλύτερων ημιχρόνων της πρωταθλήτριας Ιταλίας επί Μασιμιλιάνο Αλέγκρι. Οι "μπιανκονέρι" επέλεξαν υψηλό τέμπο, πίεση και γρήγορες αντεπιθέσεις για το πρώτο 45λεπτό και άνοιξαν το σκορ με το "παρθενικό" γκολ του ΠΑτρίς Εβρά στη Serie A μόλις στο 12ο λεπτό. Οι επόμενες -πολλές- ευκαιρίες δεν νίκησαν ξανά τον Σέρχιο Ρομέρο και στο 51' ήρθε η "τιμωρία" για τη Γιουβέντους από έναν δικό της.

Ο Γκαμπιαντίνι αποτύπωσε άμεσα την αλλαγή πλάνων από τον Σίνισα Μιχάιλοβιτς, αφού είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο ημίχρονο, στη θέση ενός μέσου (Νέναντ Κέρστιτσιτς). Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα στη συνέχεια, αφού χάθηκαν όλοι οι διάδρομοι προς την εστία του Αργεντινού τερματοφύλακα. Με τον Κλαουντιο Μαρκίζιο σε ρόλο... Αντρέα Πίρλο και τον Κάρλος Τέβες να έχει χάσει τη φόρα που είχε τους προηγούμενους μήνες, το νικητήριο γκολ δεν ήρθε και έτσι η "γηραιά κυρία" σημείωσε την 3η σερί ισοπαλία σε όλες τις διοργανώσεις και από μόνη της άνοιξε ξανά τη μάχη του τίτλου με τη Ρόμα.

Γιουβέντους (4-1-2-1-2): Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Μπονούτσι, Ογκμπόνα, Εβρά, Μαρκίζιο, Βιδάλ, Πογκμπά, Περέιρα (78' Κομάν), Μοράτα (71' Γιορέντε), Τέβες (88' Τζιοβίνκο)

Σαμπντόρια (4-1-2-1-2): Ρομέρο, Κατσιατόρε, Γκασταλντέλο, Ρομανιόλι, Ρετζίνι, Παλόμπο, Ρίτσο, Ομπιάνγκ (83' Ντάνκαν), Κέρστιτσιτς (46' Γκαμπιαντίνι), Οκάκα (73' Μπερχέσιο), Έντερ

Η Ρόμα βρέθηκε σε ένα γήπεδο όπου η Γιουβέντους έχασε πόντους φέτος, απέναντι σε έναν αντίπαλο κόντρα στον οποίο η Γιουβέντους έχασε πόντους και σε μία ημέρα στην οποία η Γιουβέντους έχασε πόντους. Η νίκη ήταν... μονόδρομος ώστε να καλύψει το έδαφος που τη χωρίζει από την κορυφή και αυτήν τη φορά τα κατάφερε (είχε προηγηθεί εντός έδρας ισοπαλία με τη Σασουόλο) και επικράτησε με 1-0 της Τζένοα, για να μειώσει στον πόντο την "ψαλίδα" απο τους "μπιανκονέρι".

Η φάση που ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι σημειώθηκε στο 29ο λεπτό. Ο Ματία Περίν ανέτρεψε τον Ρατζά Ναϊνγκολάν στην περιοχή και αποβλήθηκε. Ο Άντεμ Λιάγιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Εουτζένιο Λαμανα στο ντεμπούτο του στη Serie A, ωστόσο το γκολ των "τζιαλορόσι" ήταν θέμα χρόνου. Το πέτυχε στο 40' ο άνθρωπος που κέρδισε το πέναλτι και έδωσε και ψυχολογικό προβάδισμα στην ομάδα του Χοσέ Χολέμπας (αγωνίστηκε για 90 λεπτά, ενώ οι Κώστας Μανωλάς και Βασίλης Τοροσίδης ήταν στον πάγκο, όπως και ο Γιάννης Φετφατζίδης στην αντίπερα όχθη). Οι Ρωμαίοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να "κλειδώσουν" τη νίκη στα επόμενα λεπτά, κινδύνεψαν και στο 93' ισοφαρίστηκαν, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ. Το τέλος του αγώνα στιγματίστηκε από ένταση, αφού ο Χολέμπας, εκνευρισμένος από μία κλοτσιά που δέχθηκε εκτός φάσης στο 2ο ημίχρονο, διαπληκτίστηκε με ανθρώπους της Τζένοα και έδειξε το... μεσαίο δάχτυλο στον κόσμο.

Τζένοα (4-3-3): Περίν, Ρονκάγλια, Μπουρδίσο, Ντε Μαϊό (69' Πινίγια), Αντονέλι, Στουράρο, Ρινκόν, Μπερτολάτσι, Φαλκέ (31' Λαμάνα), Μάτρι (46' Εντενίλσον), Περότι

Ρόμα (4-3-3): Ντε Σάνκτις, Μάικον, Γιανγκά Εμπιουά, Αστόρι, Χολέμπας, Πιάνιτς, Κεϊτά, Ναϊνγκολάν, Φλορέντζι, Ζερβίνιο (83' Ζερβίνιο), Λιάγιτς (77' Τότι)

Στο ντέρμπι των κορυφαίων Ιταλών επιθετικών τις τελευταίες δύο δεκαετίες, οι... Έλληνες έκλεψαν την παράσταση. Η Βερόνα νίκησε 2-1 την Ουντινέζε μέσα στο "Φρίουλι", με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να σκοράρει και να μοιράζει ασίστ και να επισκιάζει τα σπουδαία γκολ των Αντόνιο ντι Νατάλε και Λούκα Τόνι. Ο πρώτος σκόραρε για 300ή φορά στην καριέρα του και 201η στη Serie A, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο τα 205 γκολ του Ρομπέρτο Μπάτζιο στην κατηγορία, ενώ λίγο πριν από το τέλος του 1ου ημιχρόνου, ο δεύτερος έφτασε κι αυτός τα 300 γκολ καριέρας και τα πανηγύρισε με τη σχετική μπλούζα.

Η πάσα του Χριστοδουλόπουλου στον 36χρονου συμπαίκτη του έπαιξε σημαντικό ρόλο στην ισοφάριση, όσο και το τέρμα που σημείωσε με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, με το οποίο πέρασε μπροστά η ομάδα του Αντρέα Μαντορλίνι, η οποία αγωνιζόταν και με τους τρεις Έλληνες της στην ενδεκάδα ( Βαγγέλης Μόρας και Παναγιώτης Ταχτσίδης, με τον δεύτερο να βγάζει την πάσα στο γκολ του Χριστοδουλόπουλου). Ο Ορέστης Καρνέζης δεν δέχθηκε άλλο γκολ μέχρι τέλους, ενώ ο Παναγιώτης Κονέ που πέρασε ως αλλαγή δεν κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση για την Ουντινέζε, η οποία απομακρύνθηκε από τις θέσεις του Champions League.

Ουντινέζε (3-5-1-1): Καρνέζης, Ερτό, Ντανίλο, Ντομίτσι, Γουιντμέρ, Μπαντού, Γκιλιέρμε (58' Τερό), Αλαν, Πασκουάλε (72' Λούκας), Φερνάντες (78' Κονέ), Ντι Νατάλε

Βερόνα (5-3-2): Μπενούσι, Μάρτιτς (73' Γκονσάλες), Μάρκες, Μόρας, Ροντρίγκες, Αγκοστίνι, Χριστοδουλόπουλος, Ταχτσίδης, Χάλφρεντσον, Τόνι, Λόπες

# Ο Σεϊντού Κεϊτά έκανε το χρέος του, αλλά ο Φραντσέσκο Τότι αρνήθηκε να του πάρει το περιβραχιόνιο όταν μπήκε αλλαγή.

# Ο Μάριος Οικονόμου επέστρεψε στην ενδεκάδα της Μπολόνια, αλλά σημείωσε αυτογκόλ στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Φροζινόνε για τη Serie B.