Τα αποτελέσματα των αντιπάλων

Αλαβές - Ρεάλ Μαδρίτης 0-3

Τον δρόμο προς τις επιτυχίες βρήκε και πάλι η Ρεάλ Μαδρίτης. Μετά τη Μπιλμπάο μεσοβδόμαδα, οι παίκτες του Βαντερλέι Λουξεμπούργκο φιλοδώρησαν με τρία γκολ (3-0) και την Αλαβές και μάλιστα εκτός έδρας. Και τα τρία γκολ ήρθαν πάντως στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ρονάλντο να βρίσκει δίχτυα στο 60’ και το 82’, για να ολοκληρώσει τη καθαρή νίκη ο Γκούτι, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν με Ντε Λούκας και Νένε στα πρώτα λεπτά αλλά έκτοτε, οι Μαδριλένοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία. Ο Βραζιλιάνος σταρ εκμεταλλεύτηκε μία στιγμή αδράνειας και άνοιξε το σκορ, για να κάνει και το 2-0 με προσωπική ενέργεια. Από τη στιγμή που τα πάντα είχαν κριθεί, ο Γκούτι απλά ανέβασε τον δείκτη του σκορ δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Η σύνθεση της Ρεάλ: Κασίγιας, Ράμος, Ελγέρα, Κάρλος, Σαλγκάδο, Μπαπτίστα (79’ Γκράβεσεν), Γκαρθία, Γκούτι, Ραούλ (73’ Ρομπίνιο), Μπέκαμ (85’ Ντιόγκο), Ρονάλντο

Ναντ - Λιόν 0-1

Mετά από δύο αγωνιστικές η Λιόν επέστρεψε στις επιτυχίες και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας τέσσερις πόντους διαφορά από την δεύτερη Παρί Σεν Ζερμέν.

Ο αγώνας άρχισε άσχημα για τους πρωταθλητές, αλλά στο 7' ο Κουπέ απέδειξε ότι είναι σε εξαιρετική φόρμα και έδιωξε το πέναλτι του Σαβινό, με το πρώτο μέρος να λήγει 0-0.

Στην επανάληψη ο Ουγέ άλλαξε τον Φρο με τον Φρεντ με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Ο Βραζιλιάνος χρειάστηκε μόλις 20' και στο 80' πήρε την πάσα του Μαλουντά και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 0-1. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ντιατά στο τελευταίο λεπτό.

Η σύνθεση της Λιόν: Κουπέ, Ντιατά, Μονσορό, Κασάπα, Κρις, Πεντρετί (77' Γκοβού), Κλεμέντ, Τιάγκο, Βιλτόρ (70' Μαλουντά), Φρο (60' Φρεντ), Κάριου

Ρόζενμποργκ - Οντ Γκρένλαντ 6-0

Βαθιά βαθμολογική "ανάσα" πήρε η Ρόζενμποργκ, που συνέτριψε στο "Λέρκενταλ" 6-0 την Οντ Γκρένλαντ, στο πλαίσιο της 22ης ημέρας του νορβηγικού πρωταθλήματος. Η πρωταθλήτρια, ευρισκόμενη προ του φάσματος του υποβιβασμού, δείχνει να συνέρχεται και πήρε ένα πολύτιμο, όσο και εύκολο "τρίποντο". Τα γκολ που σημείωσαν οι Ρίσετ στο 5΄, Ρούουντ στο 32΄ (αυτογκόλ), Μπράατεν στο 54΄, Στόρφλορ στο 69΄, Οντεγκααρντ στο 88΄ και Στραντ στο 90΄ έφεραν τη Ρόζενμποργκ στους 24 βαθμούς και πιο κοντά στη σωτηρία.

Το αρνητικό για τον Περ-Ματίας Χέγκμο ήταν ο τραυματισμός του φορμαρισμένου Χέλσταντ, ο οποίος αποχώρησε στο 29ο λεπτό αφήνοντας τη θέση του στον Φρόντε Γιόνσεν.

Η σύνθεση της Ρόζενμποργκ: Γιόνσεν, Στραντ, Κβάρμε, Ρίσεθ, Στένσαας, Σόλι, Μπεργκ (77' Βίσνες), Σκιέλμπρεντ, Μπράατεν (74' Οντεγκααρντ), Χέλσταντ (29' Φ. Γιόνσεν), Στόρφλορ