Τεράστια ανατροπή για Ρεάλ, νέο buzzer beater από Ράμος!

Το ξανάκανε! Μετά το γκολ-μαχαιριά στην Μπαρτσελόνα στο φινάλε, ο Σέρχιο Ράμος σκόραρε με κεφαλιά δυναμίτη στο 92' και χάρισε τη νίκη στην Ρεάλ με 3-2 επί της Λα Κορούνια (VIDEO)

Τι και αν έπαιζε χωρίς την περίφημη επιθετική της τριπλέτα, τους αποκαλούμενους "BBC", με τον Μπέιλ να είναι στη λίστα των τραυματιών και τον Ζιντάν να παίρνει ρίσκο αποφασίζοντας να αφήσει εκτός αποστολής για να τους ξεκουράσει τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Καρίμ Μπενζεμά;

Τι και αν το Bernabeu σίγησε στα μέσα του δεύτερου μέρους βλέποντας τον Χοσελού να οργιάζει στην περιοχή της Ρεάλ και με δύο υπέροχα γκολ (63', 65') να δίνει προβάδισμα στην Λα Κορούνια ανατρέποντας το εκπληκτικό τέρμα του Μοράτα από το 50ο λεπτό;

Τη λύση την έδωσε και πάλι ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής, εκείνος που έχει συνδέσει το όνομα με τα χρυσά γκολ των "μερένγκες" στο φινάλε κρίσιμων αγώνων: ο Σέρχιο Ράμος.

Με το σκορ στο 2-2 από το τέρμα του Μαριάνο με τον... ώμο (πέτυχε το πρώτο του γκολ στη La Liga και έγινε ο πρώτος Δομινικανός που σκοράρει αυτό το το πρωτάθλημα), η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν πίεσε ασφυκτικά τους Γαλιθιάνους στο φινάλε και ο αρχηγός τους ήταν και πάλι εκεί: στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή.

Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κρόος από τα αριστερά, ο Ισπανός διεθνής σέντερ μπακ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με ασύλληπτη καρφωτή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο κίπερ, κάνοντας το 3-2 στο δεύτερο (από τα πέντε συνολικά που υποδείχθησαν) λεπτό των καθυστερήσεων και κρατώντας το πολύτιμο +6 για την πρωτοπόρο Ρεάλ απέναντι στην 2η Μπαρτσελόνα!

Για τους οπαδούς των "μερένγκες" τα γκολ του Ράμος είναι ουσιαστικά μία συνήθεια που γίνεται λατρεία αφού ο ίδιος παίκτης έχει σκοράρει ήδη με το κεφάλι στις καθυστερήσεις σε τελικό Champions League (κόντρα στην Ατλέτικο), σε τελικό ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ (με Σεβίλλη) και σε Clasico (στο Camp Nou απέναντι στην Μπαρτσελόνα). Είναι δε ο 3ος στη λίστα των αμυντικών με τα περισσότερα γκολ στην ισπανική λίγκα (48) πίσω από τους Φερνάντο Ιέρο και Ρόναλντ Κούμαν.

Είναι εντυπωσιακό πως η Ρεάλ επέκτεινε πλέον σε 35 ματς το αήττητο σερί της έχοντας 26 νίκες και 9 ισοπαλίες στο διάστημα αυτό αλλά και 98 γκολ!

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΝΤΕΠΟΡΤΙΒΟ ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ 3-2