Τετράστερη Γκάνα ενόψει Μουντιάλ

Τα "μαύρα αστέρια" φιλοδώρησαν με τέσσερα τέρματα την Νότια Κορέα στο τελευταίο τους φιλικό πριν το Παγκόσμιο Κύπελλο και προκάλεσαν ανησυχίες στην Γερμανία και την Πορτογαλία που αντιμετωπίζουν στη φάση των ομίλων. Διαβάστε αναλυτικά.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζορντάν Αγιού, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, η Γκάνα επικράτησε σε φιλικό αγώνα της Ν. Κορέας με 4-0. Τα "μαύρα αστέρια" κυριάρχησαν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Ουαρίς τραυματίστηκε με αποτέλεσμα να περάσει στον αγωνιστικό χώρο ο Αγιού, ο οποίος πέντε λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ. Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο (44ο λεπτό), ο Γκιάν Ασαμόα έγραψε το 2-0, ενώ και πάλι ο Αγιού στο 53' ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο ίδιος παίκτης, ένα λεπτό πριν συμπληρωθούν τα 90 λεπτά στον αγώνα έγραψε το 4-0 και έστειλε σαφές μήνυμα σε Γερμανία και Πορτογαλία ενόψει Μουντιάλ. Σημειώνουμε πως η Γκάνα ξεκινάει την περιπέτειά της στη φάση των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αντιμετωπίζοντας τις ΗΠΑ στο πρώτο παιχνίδι στις 16 Ιουνίου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γκάνα (Άπια): Ντάουντα, Αφούλ, Μπόι, Μενσά, Μουντάρι (56' Άκουα), Μπόατενγκ (56' Άτσου), Ασαμόα, Ράμπιου (59' Αγκιεμάνγκ-Μπαντού), Γκιάν (64' Μουμπάρακ), Α. Αγιού (74' Αντομά), Ουαρίς (6' Τ. Αγιού)

Ν. Κορέα (Μίουνγκ-Μπο Χονγκ): Σουνγκ-Ριόνγκ Γιουνγκ, Τσανκ-Σου Κιμ (50' Γιονγκ Λι), Τάε-Χι Κουάκ (46' Ζιονγκ-Χο Κονγκ), Σουκ-Γιουνγκ Γιουν (82' Τζου-Χο Παρκ), Γιουνγκ-Γκουόν Κιμ, Σουνγκ-Γιονγκ Κι, Τσουνγκ-Γιονγκ Λι, Για-Τσεόλ Κου (57' Μπο -Κιουνγκ Κιμ), Κουκ-Γιουνγκ Χαν, Τσου-Γιουνγκ Παρκ, Χιουνγκ-Μιν Σον (75' Ντονγκ-Γουόν Γι)