"Θύμα" και η Μαρσέιγ

Εκτός συνέχειας του Coupe de la Ligue έμεινε η Λιόν. Η ομάδα του Ζεράρ Ουγέ, η οποία παρατάχθηκε με πολλούς αναπληρωματικούς, ηττήθηκε στα πέναλτι με 4-3 από τη Ναντ στο "Μποζουάρ" και αποκλείστηκε από τη φάση των "16" του θεσμού. Ο αγώνας έληξε με 1-1 (όσο και η παράταση), με τον Γκοβού να ισοφαρίζει στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας. Πρόκριση και για Μπορντό.

Εκτός συνέχειας του Coupe de la Ligue έμεινε η Λιόν. Η ομάδα του Ζεράρ Ουγέ, η οποία παρατάχθηκε με πολλούς αναπληρωματικούς, ηττήθηκε στα πέναλτι με 4-3 από τη Ναντ στο "Μποζουάρ" και αποκλείστηκε από τη φάση των "16" του θεσμού. Ο αγώνας έληξε με 1-1 (όσο και η παράταση), με τον Γκοβού να ισοφαρίζει στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας. Πρόκριση και για Μπορντό.

Στο "Σαμπάν Νταλμά", Μπορντό και Μαρσέιγ αναλώθηκαν σε πολλές δυνατές μονομαχίες αλλά τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ένα αυτογκόλ του Αμπντουλαγέ Μεϊτέ ήταν αρκετό για να στείλει τους "γιρονδίνους" στην επόμενη φάση. Ο στόπερ της "ΟΜ" παρενεβλήθη στη σέντρα του Μπρούνο Σεϊρού και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του συμπαίκτη του, Φαμπιάν Μπαρτέζ.

Οι εκπλήξεις συνεχίστηκαν και στο υπόλοιπο της βραδιάς καθώς τέσσερις ομάδες της Ligue 1 αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση. Η Στρασμπούρ ηττήθηκε 1-0 από την Καέν, η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Κύπελλο UEFA Ρεν βγήκε έξω από την Μονπελιέ (1-0), ενώ η Μετς αποκλείστηκε από την Σεντάν (1-0). Τέλος η Νανσί έκαμψε την αντίσταση της Σοσό (1-0).
Σε ένα από τα ντέρμπι της βραδιάς η Οσέρ πέτυχε δύο γκολ σε ένα δεκάλεπτο στο "Φελίξ Μπολάρ" και νίκησε 3-2 τη Λάνς.

Πύρρειος ήταν η νίκη-πρόκριση της Μονακό. ΟιΜονεγάσκοι νίκησαν 1-0 τηΝτιζόναλλά έχασαν και ένα μήνατον Σκιλασί.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η φετινή έκπληξη της Ligue 1, η Μπαστιά, έχει αποχαιρετήσει τη διοργάνωση, αφού στην προκριματική φάση ηττήθηκε 2-1 από τη Ντιζόν.