Την... βρίσκει με τον Ίσκο η Ρεάλ

Με "λυτρωτή" τον Ίσκο που πέτυχε το γκολ στις καθυστερήσεις, η Ρεάλ "δραπέτευσε" με 3-2 από την έδρα της Σπόρτινγκ Χιχόν και βαδίζει προς τον τίτλο.

Real Madrid's Isco, left celebrates his goal with Alvaro Morata after scoring the third goal against Sporting de Gijon during the Spanish La Liga soccer match between Real Madrid and Sporting de Gijon, at El Molinon stadium in Gijon, northern Spain, Saturday, April 15, 2017. Real Madrid won the match 3-2. (AP Photo/Alvaro Barrientos) AP

Η Χιχόν έβαλε δύσκολα στον Ζινεντίν Ζιντάν, αλλά υπολόγιζε χωρίς τον... Ίσκο. Ο Ισπανός χαφ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αφού με δικό του γκολ στις καθυστερήσεις η Ρεάλ έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της αντιπάλου της.

Το σκορ άνοιξε στο 14' για τους γηπεδούχους ο Κοπ, ωστόσο ο Ίσκο απάντησε τρία λεπτά αργότερα για τους "μερένγκες". Πέντε λεπτά μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Σπόρτινγκ Χιχόν και πάλι, αυτή τη φορά με σκόρερ τον Βέσγα πήρε προβάδισμα. Ο Μοράτα όμως ήταν εκεί και στο 59' έκανε το 2-2.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως η Ρεάλ θα αφήσει δύο πολύτιμους βαθμούς στη Χιχόν, ήρθε ο Ίσκο και λύτρωσε τους Μαδριλένους που βρίσκονται στην κορυφή με 6 βαθμούς διαφορά από την δεύτερη Μπαρτσελόνα.