Το 5/5 της Σπόρτινγκ ήρθε στο... 98'

Το ματς - πρόβα τζενεράλε της Σπόρτινγκ για την απαιτητική αποστολή στον Πειραιά συνοδεύτηκε από διπλό. Μόνο που το απόλυτο των "λιονταριών" στο πρωτάθλημα λίγο έλειψε να διακοπεί.

Από τη μία η δυναμική του αντιπάλου, από την άλλη η αφέλεια της Σπόρτινγκ λίγο έλειψε να κοστίσουν δυο βαθμούς.

Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Ζεζούς, αν και άργησε να σκοράρει, προηγήθηκε 2-0 της Φεϊρένσε, χρειάστηκε ένα πέναλτι στο 98', με τον Ντοστ να κρατά την ψυχραιμία του, για να επικρατήσει 3-2 και να κάνει το 5/5 στο πρωτάθλημα.

Ενδιάμεσα των γκολ των "λιονταριών" οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να φέρουν το ματς στα ίσα και να επιβεβαιώσουν πως είναι σκληρά καρύδια. Διότι μέχρι το όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων κρατούσαν το εφετινό αήττητο (2-2-0 είχαν πριν από τη σέντρα).

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ: Πατρίτσιο, Πιτσίνι (23' Ρουίς, 85' Μεντέιρος), Κοάτες, Ματιέ, Σίλβα, Καρβάλιο, Μπατάλια, Μάρτινς, Φερνάντες, Ακούνια (85' Ντουμπιά), Ντοστ