Ξεκίνημα με ιστορική ήττα από το Μεξικό ο... Τραμπ

Το Μεξικό έγινε η πρώτη ομάδα που κερδίζει τις ΗΠΑ στην έδρα τους σε προκριματικά Μουντιάλ μετά από 15 ολόκληρα χρόνια και όλα αυτά λίγες ημέρες μετά την εκλογή του Ντόναλντ Τραμπ. Έπεσε αρκετό... ξύλο στο παιχνίδι.

mexico usa

Σεπτέμβριος του 2001. ΟΙ ΗΠΑ φιλοξένησαν την Ονδούρα για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2002 και γνώρισαν την ήττα με 3-2. Από τότε ακολούθησαν 30 σερί αγώνες, όπου οι "Yanks" μετρούσαν 28 νίκες και 2 ισοπαλίες στην έδρα τους για τα προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Όλα αυτά μέχρι τα ξημερώματα του Σαββάτου (στην Ελλάδα), αφού το Μεξικό σε ένα ιδιαίτερο και πολύ σκληρό παιχνίδι λόγω της εκλογής του Τραμπ, έσπασε το ρεκόρ!

Η ομάδα του Οσόριο προηγήθηκε στο 20ο λεπτό με τον Λαγιούν, ισοφαρίστηκε στο 49' από τον Γουντ για να διαμορφώσει το τελικό 1-2 ο Ράφαελ Μάρκες στο 89ο λεπτό!

Τα σκληρά μαρκαρίσματα δεν έλειψαν, με τον διαιτητή να αναγκάζεται να βγάλει δέκα φορές την κάρτα από το τσεπάκι του! Η μία μάλιστα ήταν κόκκινη στον Σαλτσίδο.