Ξέσπασε η Γκινγκάμπ

Κλοντ Μποβί, Τιμπόλ Ζιρές και Κριστόφ Μαντάν οδήγησαν την Γκινγκάμπ σε μία εμφατική και συνάμα σημαντική νίκη επί της Καέν με 5-1.

Από ασίστ του Μποβί προήλθε το γκολ του Μαντάν στο 4ο λεπτό, ενώ ο Ζιρές με εκτέλεση φάουλ φρόντισε να ξαναβάλει γρήγορα την Γκινγκάμπ σε θέση οδηγού (στο 21'), μετά την ισοφάριση του Αλαεντίν Γιαχιά στο 17'.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης αποτέλεσε το 60ό λεπτό, όταν ο Ζακ Πιέρ έκανε χέρι εντός περιοχής κι αποβλήθηκε, ενώ ο Μποβί δεν λάθεψε από το σημείο του πέναλτι, δίνοντας σαφές προβάδισμα στην τελευταία αντίπαλο του ΠΑΟΚ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Μαντάν εκμεταλλεύθηκε την ασίστ του Ζιρές και διπλασίασε τα γκολ του, προτού ο Μποβί διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στο 78ο λεπτό.

Η σύνθεση της Γκινγκάμπ (4-4-2): Λεσλ, Γιάκομπσεν, Ανγκουά, Σορμπόν, Λεβέκ, Γιαταμπαρέ (77' Πιέ), Ντιαλό (69' Σανκαρέ), Ματίς, Ζιρές, Μαντάν (81' Ντουνιαμά), Μποβί