Ζημιές και κέρδη από την ήττα

To Nτόνεσκ δεν αποδείχθηκε φιλόξενο αυτή τη φορά για τον ΠΑΟΚ. Παίζοντας επί 90 λεπτά άμυνα κόντρα σε μία ομάδα που ήταν μία σκάλα πιο γρήγορη, ο Δικέφαλος γνώρισε κατά τη γνώμη μας φυσιολογικά την ήττα με 1-0 από τη Σαχτάρ.

Ειδικά στο πρώτο μέρος, η ομάδα του Κωστίκου πήρε ελάχιστη βοήθεια από τους αμυντικούς μέσους που αδυνατούσαν να κρατήσουν έστω και λίγο την μπάλα με συνέπεια η πίεση να μεταφέρεται στα καρέ του ΠΑΟΚ. Αλλωστε είναι χαρακτηριστικό ότι ο καλύτερος παίκτης του Δικεφάλου ήταν ο Φερνάντεζ.

Φυσιολογικά το γκολ για τους Ουκρανούς θα ερχόταν. Και πραγματικά ήρθε στο 67’ όταν ο Χασιώτης παραχώρησε πέναλτι και ο Μπραντάου ευστόχησε. Θα ήταν κρίμα για τον ΠΑΟΚ να πέσει στη παγίδα της αδικίας από τη διαιτησία. Πέρα από το γεγονός ότι το πέναλτι ήταν-κατά την άποψη μας-καθαρό, η ήττα δεν σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο για τον ΠΑΟΚ αφού αυτή ήρθε από την καλύτερη ομάδα του ομίλου.

Τι μπορεί να κρατήσει ο ΠΑΟΚ από την εμφάνισή του. Την καλή αμυντική λειτουργία, την αγωνιστική ετοιμότητα του Φερνάντεζ αλλά και τη συμμετοχή των πιτσιρικάδων σε ευρωπαϊκό ματς γεγονός που θα τους χαρίσει επιπλέον αυτοπεποίθηση.

Το επόμενο παιχνίδι του ΠΑΟΚ για το UEFΑ αργεί, αλλά από τώρα μπορούμε να πούμε η νίκη κόντρα στην Στουτγάρδη στην Τούμπα στις 24/11 είναι στόχος εφικτός. Αρκεί ο Δικέφαλος να παρουσιαστεί πιο επιθετικός και πιο ώριμος. Με τη βοήθεια του κόσμου του μπορεί έτσι και αλλιώς να κάνει πολλά.