125cc Κατάρ: Απροσδόκητη νίκη του Talmacsi

Τα γεμάτα αμηχανία βλέμματα των ανθρώπων της Red Bull ΚΤΜ GP125, στο τέλος του αγώνα της κατηγορίας των 125 κυβικών εκατοστών στην πίστα του Κατάρ μαρτυρούν το τι είχε συμβεί λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα στον τερματισμό της κούρσας.

Ο Φινλανδός αναβάτης της ομάδας, Mika Kallio βρισκόταν μία ανάσα μακριά από την πρώτη θέση που θα τον επανέφερε στην κορυφή της γενικής κατάταξης, με δεδομένη την έκτη θέση όπου βρισκόταν ο έτερος διεκδικητής του τίτλου, Thomas Luthi. Κι όμως, λίγα μέτρα πριν τον τερματισμό ο ομόσταυλoς του Κάλιο, ο Ούγγρος, Gabor Talmacsi, έκλεψε τη νίκη μέσα από τα χέρια του συναθλητή του στερώντας του 5 πολύτιμους βαθμούς στο κυνήγι του τίτλου.

8. Poggiali 99

Οι 20 βαθμοί που πήρε ο Κάλιο, ναι μεν ήταν αρκετοί για να επιστρέψει στην πρώτη θέση της γενικής αλλά η διαφορά του από τον Kallio είναι μόλις, δύο βαθμοί ενώ απομένουν τρεις αγώνες για να «πέσει η καρώ σημαία» στο πρωτάθλημα.

Στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε ο Talmacsi, ο οποίος δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει όπως θα ήθελε την τρίτη φετινή του νίκη και σημειωτέον, διατηρεί μαθηματικές ελπίδες κατάκτησης του τίτλου, προσπάθησε να δικαιολογήσει την κίνηση να ξεπεράσει πάνω στο νήμα τον Kallio, λέγοντας ότι δεν είχε συνειδητοποιήσει ότι αυτός ήταν ο τελευταίος γύρος.

Πάντως τον Talmacsi περιμένουν δυσάρεστες εκπλήξεις από τους διοικούντες την ομάδα εάν ο Φινλανδός χάσει τον τίτλο για πέντε βαθμούς, αυτούς δηλαδή που του στέρησε ο Ούγγρος συναθλητής του.