23ος Διεθνής Κλασικός Μαραθώνιος Αθηνών: Κυρίαρχοι οι Κενυάτες

Οι Κενυάτες κυριάρχησαν στον 23ο Διεθνή Μαραθώνιο της Αθήνας που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ με τον Τζέιμς Σάινα νικητή του αγώνα σε 2:16:04.

Οι Κενυάτες κυριάρχησαν στον 23ο Διεθνή Μαραθώνιο της Αθήνας που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ με τον Τζέιμς Σάινα νικητή του αγώνα σε 2:16:04. Στον αγώνα συμμετείχε και ο πρωταθλητής των υπεραποστάσεων Γιάννης Κούρος. Πρώτος Έλληνας αθλητής τερμάτισε ο Γεράσιμος Κόκκοτος του Πανελληνίου, ο οποίος κέρδισε και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα, ενώ πρώτη Πανελληνιονίκης αναδείχθηκε η Γεωργία Αμπατζίδου της ΧΑΝΘ.

Στην αφετηρία στον Μαραθώνα περισσότεροι από 3.000 δρομείς έλαβαν εκκίνηση από τον Ολυμπιονίκη της Αθήνας στο αγώνισμα Στέφανο Μπαλντίνι, ο οποίος μία μέρα πριν βραβεύθηκε από την αναπληρωτή υπουργό Πολιτισμού Φάνη Πάλλη Πετραλιά, με αντίγραφο του κυπέλλου που είχε απονεμηθεί στον Σπύρο Λούη.

Το «μπόνους» της πρώτης θέσης για Έλληνες και ξένους αθλητές (άνδρες και γυναίκες) είναι στα 6.000 ευρώ, και μέχρι την 6η θέση τα ποσά κυμαίνονται ως εξής: 2η θέση 5.000 ευρώ, 3η θέση 4.000 ευρώ, 4η θέση 3.000 ευρώ, 5η θέση 2.000 ευρώ και 6η θέση 1.000 ευρώ, αντίστοιχα.
Τα αποτελέσματα:

ΑΝΔΡΕΣ:
Τζέιμς Σάινα (Κένυα) 2:16.05, Σάμι Τσεμβένο (Κένυα) 2:16.15, Πολ Κάντα (Κένυα) 2:16.58, Γκεμπρεμεντίν Λεγκέσε Γκεμπρεμαριάμ (Αιθιοπία) 2:17.38, Τομονόρι Μιτσικάτα (Ιαπωνία) 2:21.51, Μάικλ Καπκιάι Κομουτάι (Κένυα) 2:22,45, Γεράσιμος Κόκοτος (Ελλάδα) 2:24.52, Γιώργος Καραβίδας (Ελλάδα) 2:25.11, Λάμπρος Ζάραγκας (Ελλάδα) 2:27.14, Δημήτρης Θεοδωρακάτος (Ελλάδα) 2:30.20, Γιάννης Μαργιωτέλης (Ελλάδα) 2:30.44, Παύλος Τζαναβάρας (Ελλάδα) 2:34.34, Μπάμπης Ποσονίδης (Ελλάδα) 2:35.13.

ΓΥΝΑΙΚΕΣ:
Σισάι Μεάσο (Αιθιοπία) 2:38.39, Χιρούρ Αμπέρα (Αιθιοπία) 2:41.30, Γεωργία Αμπατζίδου (Ελλάδα) 2:42.50, Ελένη Δοντά (Ελλάδα) 2:44.37, Μάγδα Γαζέα (Ελλάδα) 2:47.41, Μάγδα Καρίμαλη (Ελλάδα) 2:49.13, Κατερίνα Φωτοπούλου (Ελλάδα) 3:00.21, Παρασκευή Γρατσάνη (Ελλάδα) 3:03.24, Μαρία Κάκου (Ελλάδα) 3:06.08, Ιρένα Μαλιμπόρσκα Κυριάκου (Ελλάδα) 3:09.07, Φριντερίκε Ντολ (Γερμανία) 3:11.32.

Τα αποτελέσματα του αγώνα δρόμου 10χλμ.

Ο Κώστας Πούλιος στους άνδρες και η Ελένη Νικολοπούλου στις γυναίκες ήταν οι νικητές στον αγώνα δρόμου 10 χιλ που έγινε παράλληλα με τον 23ο Διεθνή Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας και ήταν αφιερωμένος στο Σύλλογο Φίλων Παιδιών με Καρκίνο "Η Ελπίδα". Ο πρωταθλητής του Παναθηναϊκού κάλυψε την απόσταση σε 31:06, για να τον ακολουθήσουν ο Αντώνης Παπαντώνης με 31:26 και ο Παντελής Σαββόπουλος με 31:47. Η Ελένη Νικολοπούλου, της ΓΕ Αγρινίου, κέρδισε στην κατηγορία των γυναικών με 36:37, ενώ την τριάδα συμπλήρωσαν η Σπυριδούλα Σούμα (36:48) και η Άννα Μπινάση (37:05).