6η αγωνιστική: Ανώμαλη προσγείωση στο Μετς

Η ΕΑ Πατρών μπορεί να θεωρούταν το φαβορί για τη νίκη στο κλειστό του Μετς την Τετάρτη (16/11), το Παγκράτι όμως ήταν αυτό που καρπώθηκε τελικά το τρίποντο.

Η ΕΑ Πατρών μπορεί να θεωρούταν το φαβορί για τη νίκη στο κλειστό του Μετς την Τετάρτη (16/11), το Παγκράτι όμως ήταν αυτό που καρπώθηκε τελικά το τρίποντο. Αν και έχασε με…κατεβασμένα τα χέρια το πρώτο σετ, η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη όχι μόνο δεν πτοήθηκε αλλά ανέβασε στροφές και εκμεταλλευόμενη την κούραση των Αχαιών από την προ λίγων ημερών ευρωπαϊκή προσπάθεια και την απουσία του Μίλαν Μάρκοβιτς, έφτασε στην επικράτηση με 3-1.

Στο εναρκτήριο σετ τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα. Οι φιλοξενούμενοι παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκαν με τον νεαρό Κιτσαντά στην βασική επτάδα και τον Νίκο Ρουμελιώτη να αισθάνεται μικροενοχλήσεις, πήραν από νωρίς το προβάδισμα (9-3) και έφτασαν άνετα στο 25-13.

Στο δεύτερο σετ η κατάσταση άλλαξε. Με το μπλοκ να δουλεύει καλά και τον Αγκάμεζ να βρίσκει τον ρυθμό του, οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι με 8-4. Οι Πατρινοί απάντησαν γρήγορα (14-14), όμως στη συνέχεια έπαθαν black out, δίνοντας την ευκαιρία στο Παγκράτι να ισοφαρίσει σε 1-1 με 25-22.

Μια από τα ίδια ήταν το επόμενο σετ. Το δυνατό σερβίς της αθηναϊκής ομάδας την έφερε στο 8-2 με την ΕΑΠ να μην μπορεί να αντιδράσει και να ανακόψει τη φόρα του Αγκάμεζ. Επακόλουθο ήταν οι γηπεδούχοι να κάνουν με περίπατο το 25-13.

Το λιποθυμικό επεισόδιο που έπαθε ο Κολομβιανός άσος πριν την έναρξη του τέταρτου σετ λόγω έντονων πόνων στο στήθος επέδρασε αρνητικά στο Παγκράτι, αφού χωρίς αυτόν απέναντι της η ΕΑ Πατρών προηγήθηκε με 16-14. Όταν όμως επέστρεψε στον αγώνα ο Αγκάμεζ η πλάστιγγα έγειρε και πάλι υπέρ της ομάδας του, η οποία έφτασε στο 25-20.

Τα σετ: 13-25, 25-22, 25-13, 25-20.

Παγκράτι: Αγκάμεζ 15, Σουλτανόπουλος 7, Κόβατς 8, Εξαδάκτυλος, Μπουγάς, Καπετανόπουλος 3, Παπαδημητρίου (λ-62%), Μορένο 9, Δημητρίου 7, Ιωακειμίδης 11.
ΕΑΠ: Ελγκέτα 14, Μπασούκας 1, Χρυσανθακόπουλος 4, Κιτσαντάς 3, Λαμπρόπουλος, Προύσαλης 2, Ν. Ρουμελιώτης 16, Κόζης (λ-39%), Π. Ρουμελιώτης 5, Σαφράνοβιτς 14.