8η αγ.: Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός

Σε μία συναρπαστική αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός επικράτησε 8-5 της Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού και αύξησε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος το Σάββατο είχε χάσει βαθμούς από τον Υδραϊκό.

Υπεροπτικός εμφανίστηκε, σύμφωνα με τον Θοδωρή Βλάχο, ο Ολυμπιακός, ενώ η κόπωση από το ταξίδι στην Ιταλία για την αναμέτρηση με την Προ Ρέκο ήταν εμφανής.

Με όπλο της την άμυνα, η Βουλιαγμένη κράτησε τους "ερυθρόλευκους" σε χαμηλό σκορ και χάρη στα γκολ του Θανάση Χρυσοσπάθη έβρισκε τον τρόπο να διατηρείται ζωντανή, ωστόσο το γκολ του MVP Αλέξανδρου Γούνα ήταν καθοριστικό, αφού έγραψε το 5-7 στις αρχές του τέταρτου οκταλέπτου.

Οι γηπεδούχοι κατέγραψαν 2/4 σε παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι και 2 περιφέρεια, ενώ ο Ολυμπιακός 2/5 σε παίκτη παραπάνω., 1 κόντρα, 1 φουνταριστός και 4 περιφέρεια.

Ως εκ τούτου, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την όγδοη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις και διεύρυνε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά από τον Παναθηναϊκό, εν αντιθέσει με την Βουλιαγμένη που έχει υποχωρήσει στην έκτη θέση.

* Ενός λεπτού σιγή κρατήθηκε στο ημίχρονο στη μνήμη του Γιώργου Καμπάνη, ο οποίος είχε διατελέσει πρόεδρος της Βουλιαγμένης.