Α1 Γυναικών: Φιέστα εις διπλούν για ΠΑΟ

Μέσα σε ένα γιορτινό κλίμα, λόγω της απονομής του τροπαίου του πρωταθλητή 2004-2005, ο Παναθηναϊκός έκανε την Δευτέρα (14/11) επίδειξη ισχύος κόντρα στον περσινό φιναλίστ Φιλαθλητικό.

Μέσα σε ένα γιορτινό κλίμα, λόγω της απονομής του τροπαίου του πρωταθλητή 2004-2005, ο Παναθηναϊκός έκανε την Δευτέρα (14/11) επίδειξη ισχύος κόντρα στον περσινό φιναλίστ Φιλαθλητικό. Οι «πράσινες» επικράτησαν με 3-0 σετ στο κλειστό της Λεωφόρου και με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα ματς αναρριχήθηκαν στην κορυφή της Α1 γυναικών.

Όσον αφορά στην ομάδα της Θεσσαλονίκης, ήταν κατώτερη του αναμενομένου και δεν μπόρεσε να σταθεί με αξιώσεις στο γήπεδο, γνωρίζοντας έτσι φυσιολογικά την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

10. Βύρων (3-9) 3
**Τα Βριλήσσια και ο Σίρις Σερρών αποχώρησαν.

Μεγάλη μάχη έγινε το Σάββατο (12/11) στο Μαρκόπουλο για την 4η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Εκεί ο Απολλώνιος Κερατσινίου έκαμψε την αντίσταση της τοπικής ομάδας με 3-2 σετ μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 στα σετ αλλά στο τέλος η επιμονή των παικτριών του Γιώργου Λυκούδη δικαιώθηκε.

Ωραίος αγώνας έγινε και στο κλειστό της Κυψέλης, με τον νεοφώτιστο Ηρακλή Κηφισιάς να επικρατεί του Πανελληνίου με 3-2, ενώο Ηρακλής Θεσσαλονίκης νίκησε άνετα στο Κατσάνειο με 3-0 τον Βύρωνα. Μία σχετικά μάχη έγινε στο τρίτο σετ αλλά οι παίκτριες του «γηραιού» ήταν σαφέστατα καλύτερες από αυτές των φιλοξενούμενων.

** Μαρκόπουλο-Απολλώνιος Κερατσινίου 2-3
Τα σετ: 25-21, 25-27, 25-22, 24-26, 5-15.

** Ηρακλής Θεσσαλονίκης-Βύρων 3-0
Τα σετ: 25-14, 25-13, 25-22.

** Πανελλήνιος-Ηρακλής Κηφισιάς 2-3
Τα σετ: 26-24, 25-27, 19-25, 25-21, 12-15.

** Παναθηναϊκός-Φιλαθλητικός 3-0
Τα σετ: 25-19, 25-23, 25-19.