Ακάθεκτη στο όπεν Σλοβενίας η Δανιηλίδου

Αν και χρειάστηκε τρία σετ για να κάμψει την αντίσταση της Μάρετ Ανι, η Λένα Δανιηλίδου πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του όπεν της Σλοβενίας. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρέθηκε με την "πλάτη στον τοίχο", καθώς έχασε το πρώτο σετ με 6-3 από την 23χρονη Εσθονή, η οποία στον πρώτο γύρο είχε αποκλείσει το νούμερο 5 του ταμπλώ, τη Γαλλίδα, Μαριόν Μπαρτολί.

Η συνέχεια όμως ανήκε εξ ολοκλήρου στη Δανιηλίδου η οποία αρχικά, ισοφάρισε παίρνοντας το δεύτερο σετ με 6-2 και κατακτώντας και το τρίτο με 7-5 στα γκέιμς, έκλεισε θέση για την τελική οκτάδα του τουρνουά. Αυτή ήταν η τρίτη νίκη της Δανιηλίδου σε ισάριθμους αγώνες με αντίπαλο την Μάρετ Ανι και στον δρόμο προς ταημιτελικά θα κληθεί να ξεπεράσει το εμπόδιο της 26χρονης Γαλλίδας, Σεβερίν Μπρεμόντ, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.