Αποστολές εκτός έδρας οι πρωτοπόροι

Αποστολές εκτός έδρας οι πρωτοπόροι

Το δεύτερο, τελευταίο και…πλουσιότερο μέρος της 6ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών διεξάγεται το Σάββατο (15/10).

Ο Δούκας δοκιμάζεται στο κλειστό της Καλαμαριάς από τον τοπικό Απόλλωνα με ζητούμενο να προσθέσει στο σακούλι του ένα ακόμα δίποντο που θα τοποθετήσει και πάλι στη θέση του οδηγού στην βαθμολογία. Εύκολα ή δύσκολα η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων αναμένεται να πετύχει τον στόχο της, κάτι που ισχύει και για τον Φίλιππο Βέροιας, ο οποίος κοντράρεται με τον ουραγό Ιωνικό στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής
Συκεών 16:00 (TV Μακεδονία) ΠΑΟΚ-ΑΕΚ
Ιωνικού 17:00 Ιωνικός ΝΦ- Φίλιππος FILOXIL
Μετς 17:30 Βριλήσσια –ΧΑΝΘ
ΒΑΟ 18:30 ΒΑΟ-Γ.Σ Κορωπίου
Άργους 19:00 Διομήδης Άργους – ΓΑΣ Κιλκίς
ΔΑΚ Καλαμαριάς 19:30 Απόλλων Καλ. –ΑΣΕ Δούκα





Η Βαθμολογία (σε 5 αγώνες)
1. Αθηναϊκός (154-122) 10-6αγ.
2. Δούκας (142-120) 9
3. Κιλκίς (134-120) 8
4. Πανελλήνιος (177-158) 8-6αγ.
5. Φίλιππος (159-143) 8
6. ΑΕΚ (133-135) 6
7. Βριλήσσια (151-148) 5
8. Διομήδης (132-135) 4
9. Απόλλων Καλ. (119-125) 4
10. ΧΑΝΘ (151-161) 3
11. Κορωπί (139-161) 2
12. ΠΑΟΚ (132-145) 2
13. ΒΑΟ (136-161) 2
14. Ιωνικός ΝΦ (128-154) 1













Εκτός έδρας τεστ περιλαμβάνει το πρόγραμμα και για το Κιλκίς, το οποίο φιλοξενείται στο Άργος από τον τοπικό Διομήδη, αναζητώντας και αυτό το διπλό, ώστε να διατηρηθεί σε τροχιά κορυφής.

Η ΑΕΚ θα προσπαθήσει να σπάσει στο κλειστό των Συκεών με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ το αρνητικό σερί των δύο τελευταίων αγωνιστικών, ενώ στο Μετς έχουμε ντέρμπι νεοφώτιστων μεταξύ των Βριλησσίων και της ΧΑΝΘ.

Οι Θεσσαλονικείς προέρχονται από το μεγάλο διπλό στην Ηλιούπολη επί της Ένωσης και θέλουν να συνεχίσουν έτσι, ενώ ο ΒΑΟ υποδέχεται το Κορωπί, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για να ξεφύγουν από την ουρά της βαθμολογίας.


Ανοίγει το Σαββατοκύριακο (15-16/10) η αυλαία του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών, το οποίο αναμένεται να έχει περισσότερο σασπένς από το περσινό, καθώς οι ανταγωνίστριες της «μόνιμης» κατόχου του τίτλου, Αναγέννησης Άρτας έχουν ενισχυθεί αρκετά.

Το ερώτημα που τίθεται σε πρώτη φάση είναι ποια ομάδα θα καταφέρει να σπάσει το αήττητο του συγκροτήματος του Μιχαΐλ Αξένοφ που κρατάει από τη σεζόν 2003-2004 και κατά δεύτερο λόγο αλλά και πιο σημαντικό αν η Αναγέννηση θα διατηρήσει τα σκήπτρα της για 12η συνεχόμενη χρονιά.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής

Σάββατο (15/10)
Άρτας 18:00 Αναγέννηση Άρτας –ΑΣΕ Ορμή
Γιαννιτσών 19:30 Μέγας Αλέξανδρος- Παναθλητικός
Νέας Ιωνίας 19:30 Νέα Ιωνία – Άρης Θεσσαλονίκης
Κυριακή (16/10)
Εύοσμου ΕΚΟ 16:00 Μακεδονικός – Αθηναϊκός