"Χρυσός" ο Φιλιππίδης στο Παγκόσμιο κλειστού

Ο Κώστας Φιλιππίδης έγραψε άλλη μία χρυσή σελίδα στην ιστορία του ελληνικού στίβου. Με άλμα στα 5μ80 ο Έλληνας άλτης πρώτευσε στον τελικό του επί κοντώ και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου!

Απόντος του παγκόσμιου ρέκορντμαν Λαβιλενί (τραυματίας), ο Φιλιππίδης ήταν ο κορυφαίος του αγώνα στο Σόποτ, καθώς πέρασε κάθε ύψος με την πρώτη προσπάθειά του. Άρχισε από τα 5μ40 και συνέχισε στα 5μ55, στα 5μ60, στα 5μ75 και στα 5μ80.

Ήταν η καλύτερη εφετινή επίδοση του αθλητή Δημήτρη Κυτέα, ο οποίος δεν "πληγώθηκε" από το γεγονός ότι απέτυχε τρεις φορές στα 5μ85, μια και παρέμεινε μέχρι τέλους σε θέση οδηγού, πανηγυρίζοντας την πιο σημαντική στιγμή στην καριέρα του. Άλλωστε τόσο ο Γερμανός Μορ όσο και ο Τσέχος Κούντλιτσκα, οι οποίοι διεκδικούσαν το χρυσό μετάλλιο αλλά κατέληξαν δεύτερος και τρίτος, έριξαν τον πήχη στο ίδιο ύψος, με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω από τον Έλληνα πρωταθλητή στην τελική κατάταξη.

" Όλη η ευχαρίστηση είναι για τον Κώστα. Είμαι πολυ χαρούμενος για αυτό που συνέβη σήμερα. Ο αγώνας αυτός ήταν μια δικαίωση για όλη αυτή την προσπάθεια που κάνουμε. Αγωνίστηκε όπως έπρεπε και στην ουσία εκτέλεσε όλα όσα είχαμε σχεδιάσει", είπε περήφανος ο ομοσπονδιακός προπονητής Δημήτρης Κυτέας.

Αυτό είναι το 10ο μετάλλιο της Ελλάδας σε Παγκόσμιο Κλειστού, με τον Λάμπρο Παπακώστα να κάνει την αρχή το 1995 στη Βαρκελώνη.