Δραματική ήττα για την Εθνική ανδρών

Πολύ καλή εμφάνιση που δεν συνοδεύτηκε όμως από νίκη πραγματοποίησε η Εθνική μας ομάδα ανδρών την Τρίτη (18/10) κόντρα στην Κροατία, στην πρεμιέρα του Β΄ ομίλου της ευρωπαϊκής Premier Division. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, παρά την βοήθεια 500 θεατών που βρέθηκαν στο ΣΕΦ, ηττήθηκε με 2-3 μετά από μια…μαραθώνια αναμέτρηση που διήρκεσε 3 ώρες και 15 λεπτά!

Στο πρώτο παιχνίδι συναντήθηκαν τα μεγάλα «αστέρια» των δύο ομάδων, ο Καλλίνικος Κρεάνκα (Νο9 στην παγκόσμια κατάταξη) και ο Ζόραν Πρίμορατς (Νο19). Όπως γίνεται συνήθως την τελευταία 20έτια που οι δύο αθλητές κοντράρονται σε διεθνείς αγώνες, το θέαμα ήταν εξαιρετικό με τον Κρεάνκα να ηττάται στις λεπτομέρειες με 2-3 σετ (11-5, 7-11, 9-11, 11-9, 9-11).

Ακολούθησε ο Παναγιώτης Γκιώνης (Νο78), ο οποίος χωρίς διάρκεια στο παιχνίδι του έχασε από τον Ρόκο Τόσιτς (Νο75) με 1-3 (11-7, 8-11, 7-11, 5-11). Ο Ντανιέλ Τσιόκας (Νο92), που ρίχτηκε αμέσως μετά στη «μάχη», έπιασε υψηλή απόδοση και με τεράστια ψυχικά αποθέματα έφτασε στη νίκη με 3-2 (11-13, 7-11, 12-10, 11-8, 11-6) επί του Ταν Ρούι Βου (Νο62). Η συνέχεια ανήκε στον Κρεάνκα, ο οποίος έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Τόσιτς, επικρατώντας με 3-0 (11-8, 11-7, 11-4) και έφερε έτσι το ματς στα ίσια. Ο Γκιώνης όμως στο πέμπτο και κρισιμότερο παιχνίδι δεν μπόρεσε να κάνει την έκπληξη κόντρα στον Πρίμορατς, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 (7-11, 10-12, 11-7, 7-11).

« Φάνηκε ότι φυσιολογικά αυτό το παιχνίδι ερχόταν 3-1 υπέρ μας με δύο νίκες του Καλλίνικου. Καθοριστικό σημείο του αγώνα ήταν η ήττα του Καλλίνικου από τον Πρίμορατς στο πρώτο ματς. Είμαι ευχαριστημένος απ' όλα τα παιδιά γιατί τα έδωσαν όλα. Ακόμη και όταν χάναμε 2-0, αλλά κι όταν ήμασταν πίσω 2-0 σετ και 9-8 στο τρίτο παιχνίδι πίστευα στη νίκη. Ο Γκιώνης δεν έπαιξε τόσο καλά, όμως ίσως είναι κουρασμένος από τους αγώνες με την ομάδα του » δήλωσε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Νίκος Κωστόπουλος.

Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής είναι την 1η Νοεμβρίου με τη Σουηδία εκτός έδρας.