Εκτός οχτάδας ο Κρεάνκα στη Λιέγη

Αποκλεισμός του Καλλίνικου Κρεάνγκα από τα προημιτελικά του παγκοσμίου Κυπέλλου της Λιέγης. Ο Ελληνας πρωταθλητής δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε στην περσινή και προπέρσινη διοργάνωση.

Χωρίς ελληνική εκπροσώπηση θα συνεχιστεί το Παγκόσμιο Κύπελλο, που διεξάγεται στη Λιέγη, καθώς ο Καλλίνικος Κρεάνκα αποκλείστηκε το Σάββατο (22/10) από τα προημιτελικά και έτσι δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε στην περσινή και προπέρσινη διοργάνωση.

Στο τελευταίο και κρισιμότερο παιχνίδι του Γ΄ ομίλου, ο 33χρονος πρωταθλητής μας (Νο9 στην παγκόσμια κατάταξη) ηττήθηκε από τον Βέλγο Ζαν Μισέλ Σέιβ (Νο15) με 3-4 σετ (11-9, 10-12, 9-11, 11-8, 7-11, 11-8, 10-12). Σύμφωνα μάλιστα με το επίσημο σάιτ της ITTF ήταν το πιο συναρπαστικό που έχει γίνει μέχρι στιγμής στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο, με τον Κρεάνκα να δίνει διπλή «μάχη», αφού εκτός του Σέιβ είχε να αντιμετωπίσει και τους Βέλγους φιλάθλους που κατέκλυσαν την αίθουσα και υποστήριξαν με κάθε επιτρεπτό τρόπο τον συμπατριώτη τους.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα του διεθνούς μας σε τρία παιχνίδια στο γκρουπ, καθώς μία μέρα νωρίτερα είχε υποκύψει και στον «κακό του δαίμονα», τον Μα Λιν (Νο3) με 1-4 (4-11, 8-11, 11-6, 10-12, 7-11). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κρεάνκα έχει νικήσει μόνο μία φορά τον 25χρονο Κινέζο και αυτή ήταν το 2003 σε ένα από τα ειδικά τουρνουά του ιαπωνικού επαγγελματικού σιρκουί που γίνονται για την προώθηση του αθλήματος, τα Special Final Matches.