Ηλιούπολη - ΑΕΚ 1-3

Μετατρέποντας το τελευταίο σετ σε... περίπατο, η ΑΕΚ νίκησε με 3-1 την Ηλιούπολη στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου στη Χίο και εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Την τρίτη παρουσία της σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 3-1 σετ της Ηλιούπολης στη Χίο και θα διεκδικήσει την κούπα με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Η "Ένωση" δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο σετ, το οποίο και πήρε στην παράταση με βασικό... όπλο της το πάθος. Το δεύτερο σετ ήταν και αυτό ντέρμπι, οι "κιτρινόμαυρες" πάλεψαν, αλλά η Ηλιούπολη ισοφάρισε σε 1-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Τελικά, στο τρίτο σετ, οι παίκτριες του Ρουμελιώτη απέδειξαν γιατί είχαν τον τίτλο του φαβορί. Με πολύ δυνατά σερβίς, η ΑΕΚ έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο τρίτο σετ, την ώρα που η Ηλιούπολη... άδειαζε από ψυχολογία και έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει, δίνοντας στις "κιτρινόμαυρες" το προβάδισμα (1-2 σετ). Στο τέταρτο σετ τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τις τυπικά γηπεδούχες, η Ένωση συνέχισε με πατημένο το γκάζι και έφτασε στο 3-1 που της εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό.

Τα σετ:26-27, 25-23, 16-25, 7-25

Το LIVE του αγώνα

20:51
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα σε Ηλιούπολη και ΑΕΚ
20:52
Νωρίτερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης
21:13
Η Ηλιούπολη θα ξεκινήσει με τις Γκλιγκόροβιτς, Βούκοβιτς, Γιοβάνη, Μαρκοπούλου, Μαλουσάρη, Μπανίκα και Αργυροπούλου
21:13
Η ΑΕΚ με τις Τσοχατζή, Λαμπρινίδου, Τοντάι, Ιβάνοβα, Κοσμά, Κωνσταντινίδου και Κακουράτου
21:15
Ξεκίνησε το παιχνίδι
21:18
Καλό ξεκίνημα για την ΑΕΚ, μειώνει γρήγορα σε 3-4 η Ηλιούπολη
21:19
Δύο συνεχόμενα λάθη από τις παίκτριες της ΑΕΚ και η Ηλιούπολη περνά μπροστά (5-4)
21:29
Φιλέ για την Ηλιούπολη, ο πόντος είναι για την ΑΕΚ που περνά μπροστά στο σκορ (12-13)
21:32
Διπλή μπαλιά από τις παίκτριες της ΑΕΚ, πόντος για την Ηλιούπολη (16-14)
21:32
"Εύθραυστο" το σκορ στο πρώτο σετ
21:35
Άσος από την Κοσμά που ισοφαρίζει (17-17)
21:35
Με μπλοκ της Τσοχατζή η ΑΕΚ περνά μπροστά (17-18)
21:36
Νέο μπλοκ από τη Λαμπρινίδου για το 17-19
21:37
Ακόμη ένας άσος από την Κοσμά, στο +3 η ΑΕΚ (17-20)
21:38
Άουτ το σερβίς της Κοσμά, μειώνει σε 18-21 η Ηλιούπολη
21:38
Λάθος από τη Βούκοβιτς και 19-22 το σκορ
21:39
Ντέρμπι το πρώτο σετ, στον πόντο η διαφορά (21-22)

21:56
Ωραίος πόντος από την Γκλιγκόροβιτς και έχουμε ξανά ισοπαλία στο ματς (7-7)
21:56
Επίθεση από τη Λαμπρινίδου, η ΑΕΚ περνά μπροστά (7-8)
22:02
Ο μεγαλύτερος σε διάρκεια πόντος στο παιχνίδι μέχρι στιγμής ανήκει στην Ηλιούπολη που μειώνει σε 11-13
22:04
Πόντος από την Κατσαντώνη και 12-14 το σκορ
22:09
Σιγά σιγά η ΑΕΚ "χτίζει" μια μικρή διαφορά (16-19)
22:10
Στην αντεπίθεση η Ηλιούπολη που μειώνει στον πόντο (18-19)
22:11
Άσος από την Μπανίκα και το ματς στα ίσα (19-19)

22:31
Η ΑΕΚ είναι πολύ δυνατή στο τρίτο σετ, έχει καταφέρει να "χτίσει" διαφορά 10 πόντων (3-13)
22:43
Η ΑΕΚ έχει οκτώ ευκαιρίες να πάρει το σετ (16-24)
22:44

Και το κάνει! Η "Ένωση" προηγείται πλέον με 2-1 στα σετ

22:49
Όπως και στο τρίτο σετ, έτσι και στο τέταρτο, η ΑΕΚ ξεκινά πολύ καλά με σερί 4-0
22:53
H Ηλιούπολη δεν έχει καθόλου ψυχολογία και μοιάζει ανήμπορη να αντιδράσει (1-8)
22:54
Και ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά με την Κατσαντώνη (1-9)
23:00
Όλα δείχνουν ότι το παιχνίδι δεν μπορεί να γυρίσει. 6-16 το σκορ στο τέταρτο σετ
23:07

Η ΑΕΚ νικά με 3-1 σετ την Ηλιούπολη και παίρνει την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό