Και άρρωστη στον τελικό η Σερένα

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει στο ξεκίνημα, η Σερένα Γουίλιαμς έκανε την ανατροπή κόντρα στην Τιμέα Μπαζίνσκι, την οποία νίκησε με 2-1 σετ (4-6,6-3,6-0) και πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του Ρολάν Γκαρός, όπου θα αντιμετωπίσει την Λούσιε Σαφάροβα.

Το No1 της παγκόσμιας κατάταξης δεν ήταν στα καλύτερά της εξαιτίας μιας ίωσης που την ταλαιπωρεί, την ώρα που η αντίπαλός της ξεκίνησε δυνατά το ματς, με αποτέλεσμα η Αμερικανίδα να χάσει το πρώτο σετ του ημιτελικού με 4-6.

Στο δεύτερο σετ, η Σερένα φάνηκε να ανακάμπτει και δεν επηρεάστηκε από το προβάδισμα της Μπαζίνσκι (2-3), φτάνοντας στην ισοφάριση.

Τα πράγματα από το σημείο εκείνο έγιναν πολύ πιο εύκολα για την 33χρονη, η οποία δεν έχασε γκέιμ στο επόμενο σετ, κάνοντας το 2-1 που της εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό του τουρνουά.

Εκεί θα διεκδικήσει τον τρίτο τίτλο της στο γαλλικό Όπεν κόντρα στην Τσέχα Λούσιε Σαφάροβα, η οποία απέκλεισε την Άνα Ιβάνοβιτς.